Pražské výstaviště rozezněl vibracemi house music Magnetic Festival

Magnetic Festival - Quintino | Zdroj: facebook.com

Na pátek 20. prosince netrpělivě čekala spousta fanoušků elektronické hudby. Oblibu tohoto úspěšného festivalu prokazuje nápis Vyprodáno. Magnetic festival je nadupaná akce ovládající masu lidí pod vlivem kvalitní elektronické muziky. A tak se všichni hrnuli na výstaviště do Letňan.

Už po cestě do areálu byla možnost potkat davy lidí, jež se snažily prodat nadbytečné lístky. To nasvědčovalo tomu, že nebude úplně narváno. Před vstupem do haly na mne čekala klasická bezpečnostní prohlídka, na kterou jsem v hloučku lidí čekal něco kolem půl hodiny. Tuto dobu mi zpříjemňovalo dunění, které se ozývalo zevnitř. Ve vestibulu byly přistavěné reproduktory vířící skvělou atmosféru. Pro hladové a žíznivé zde byly bary či stánky s občerstvením a při vstupu do boční haly důmyslně postavená šatna pro enormní počet lidí.

U vchodu hlavní haly se mohli všichni přítomní nechat vyfotit pod obří tapetou s emblémem Magnetic Festivalu. Jakmile jsem vkročil dovnitř, zapůsobila na mne dechberoucí taneční atmosféra. Hala byla plná světelné a zvukové aparatury, po stranách byly vystavěné bary a na nich VIP balkóny. Ceny drinků byly vyšší, ale adekvátní pro tuto akci. Impozantně působily mlhovače namontované po boku barů.

Během doby, kdy jsem se rozhlížel po hale, udával taneční rytmus český DJ a producent John Culter. Tento DJ se pohybuje na české (nyní i evropské) elektronické hudební scéně už od roku 1997 a Magnetic Festival pro něj nebyl žádnou novinkou. Po deváté hodině nastoupil nizozemský DJ a producent Billy The Kit, který je znám díky svým povznášejícím beatům a šíleným zvukům. Billy The Kit měl zajímavý podpultový úvod, po kterém se projevil v celé své kráse. Tohoto umělce doprovázel holandský MC, producent, zpěvák a pianista Mitch Crown, který je známý například spoluprací s Hardwellem na singlu Call Me a Spaceman.

MC rozvášňoval dav svým heey hoou do rytmu house music, kdy lidé mávali rukama zleva doprava. To, že je Mitch Crown i výborný zpěvák, dokazovaly jeho pěvecké vstupy během tracků. Zajímavostí, která mne zaujala, bylo hořící písmeno M na displeji za ním. Grafika a animace byly zvoleny speciálně pro každého vystupujícího a nějakým způsobem jej charakterizovaly. Z mého pohledu bylo vystoupení Billy The Kit jedno z nejlepších za večer, a to hlavně díky jeho mixům kvalitního housu se staršími rockovými hity. Během vystoupení zazněl i jeho track Sunset.

Neustálý přísun tekutin vyžaduje i výdej. V areálu byl umístěn dostatečný počet toalet, některé z nich byly dokonce na čerstvém vzduchu. To umožnilo příjemně se zchladit po částečném opuštění haly. Po dalším průzkumu festivalového prostoru jsem si všiml security, kteří díky svému černému saku téměř splývali s okolím. Dalším zajímavým zjištění byly vlajky z různých zemí, kterými lidé mávali nad svými hlavami, což dokazovalo mezinárodní charakter festivalu. Spatřil jsem zástavy Slovenska, Polska, Chorvatska, USA i Brazílie.

Srdce v ruce

Dalším DJským gladiátorem, který předvedl své umění, byl Nizozemec Dyro, který Prahu již navštívil při jiných akcích. Dyro přišel na pódium ve stylové černé čapce, kterou si ponechal po celou dobu svého vystoupení. Mezi songy, které zahrál, nechyběl ani Go Down. Tento umělec mixoval house především s mainstreamovými fláky. V tu chvíli již nechyběly ruce složené ve tvaru srdce určující přátelskou atmosféru celé akce.

Po Dyrovi vešel na scénu další nizozemský titán Quintino, který sice není v České republice tolik známý, ale i proto jsem byl zvědavý, co od něj čekat. S potěšením musím konstatovat, že ani mne, ani ostatní, nezklamal. Quintino předvedl skvělou show, díky které si ho budou všichni dlouho pamatovat. Během jeho výstupu zazněl i energický hit Puzzle, kterým přiložil pod kotel páteční euforie.

https://soundcloud.com/quintinomusic/quintino-blasterjaxx-puzzle

Následující DJ, který rozpaloval dav, byl jednou z hlavních hvězd večera, nizozemský rodák Afrojack, jenž měl impozantní úvod s propracovanými grafickými animacemi. Tento holandský velikán nešetřil beaty a sázel track za trackem. Mezi těmi nechyběly singly Can’t Stop Me, Take Over Control, Rock The House nebo zběsilý No Beef. Někteří byli rozpáleni tak, že se polévali (draze) zakoupenou vodou.

Po třetí hodině ranní se objevil na place nizozemský duchovní otec spousty DJs, Laidback Luke, který se narodil na Filipínách. Luke zahájil své vystoupení singlem More známým z Ultra Music Festivalu, které dále pokračovalo v hutných rytmech electro house. Nechyběla ani ruční formace double L, která je tak typická právě pro tohoto zkušeného umělce.

Festival se pomalu blížil ke konci, když na stage přišel další borec, jak jinak, než ze země tulipánů – Sidney Samson. Jeho příchod dodal davu novou potřebnou energii, díky které všichni pařili neúnavně dál. Poslední DJ a producent, který dovršil tenhle parádní večer, byl Yves V. Jeden z mála vystupujících, který nepochází z Nizozemí, ale z Belgie. Celým večerem provázel Zawdi MC, jenž se střídal s Mitchem Crownem.

Letošní Magnetic Fesival byl ve znamení kvalitní elektronické hudby, skvělé nálady, všelijakých tanečních kreací, ale i vtipných převleků ve vánočním duchu či obleků zvířat. Organizátoři z LIVE61 odvedli znovu výbornou práci. Jediné, co mne překvapilo, byla horká voda na toaletách a prodej vody bez vršků, což mělo ale zřejmě své opodstatnění.


Napište komentář

Jaroslav Štěrba
O Jaroslav Štěrba 49 Článků
Jsem člověk, který má rád hudbu z jakékoliv stránky. Ale moje srdce táhne k elektronické hudbě, a to především k house. Prozatím jsem studentem České zemědělské univerzity. Nyní studuji inženýrský obor - Udržitelný rozvoj biosféry. Mezi mé koníčky patří Djing, hudba, tanec, kamarádi, volejbal, plavání.