Premiéra The Pretty Reckless v ČR: Naplno prožitý rokenrol, ale bez přídavku

The Pretty Reckless v Praze
The Pretty Reckless v Praze | Foto: Vojtěch Mervart, Rock for People

Zatímco Česká republika s pátkem marně očekávala příjezd svatého Martina na bílém koni, čekání rockových fanoušků na premiéru The Pretty Reckless v Praze dopadlo o poznání úspěšněji. Americká kapela v čele s Taylor Momsen velkolepě představila svou tvorbu tuzemským fanouškům, bezchybnou show se však předvedlo také mongolské uskupení The HU.

Během pátečního večera se v režii pořadatelů festivalu Rock for People vystřídala v Malé sportovní hale na pražském Výstavišti celkem trojice kapel: The Cruel Knives, The HU a The Pretty Reckless. Zatímco poslední jmenovaní dorazili do ČR vůbec poprvé, a to jako součást svého evropského turné k loňské desce Death by Rock and Roll, The HU vystoupili v rámci své Black Thunder Tour k letošní novince Rumble of Thunder.

Ideální start

O zahájení show se postarali rockeři The Cruel Knives. Kapela se jakožto oficiální předskokan turné The Pretty Reckless ukázala jako velmi solidní volba. S velmi živým koncertem zahrnujícím písně z debutové desky i čerstvě vydané novinky z letošního podzimu energicky rozehřívala od půl osmé fanoušky, kteří do hlediště Malé sportovní haly postupně přicházeli.

S půl devátou pak na pódium, mezitím vybaveném směsicí konvenčních a tradičních mongolských hudebních nástrojů, dorazila první z hlavních kapel – českému publiku již dobře známí The HU. Podobně jako před dvěma lety v pražském Lucerna Music Baru, i tentokrát jejich kombinace hrdelních zpěvů, heavy-metalu a mongolského folkloru zajistila mnohým nezvyklý a po hudební i vizuální stránce opravdu povedený zážitek. Ten kapela společně s klasikami jako Yuve Yuve Yu a novějšími skladbami doplnila i o originální vlastní provedení písně Sad But True z dílny legendární Metallicy.

Hodinu a čtvrt trvající set ukončili The HU skladbou This Is Mongol, tu následovalo ještě dlouhé loučení s českými fanoušky. Krátce na to už se podium začalo přestavovat pro potřeby třetí kapely večera a brzy se již nad stagí tyčila plachta s nápisem The Pretty Reckless. Když nedlouho po čtvrt na jedenáct zhasla světla a hala se k příchodu kapely dramaticky rozduněla, jásot příchozích nabral na obrátkách – patrně i z úlevy, že The Pretty Reckless po více než dekádě své existence a čtyřech vydaných studiových albech konečně vystoupí i v Česku.

Charisma rockové superhvězdy

Náhle již z pódia zněla titulní skladba z loňské desky Death by Rock and Roll a ze čtyř nastoupených siluet se s prvními verši a rozsvícením stage zjevilo celé osazenstvo The Pretty Reckless, pochopitelně se zpěvačkou Taylor Momsen v popředí. Právě ta až na výjimky tvořila středobod celého, zhruba hodinu a půl dlouhého představení.

The Pretty Reckless v představování posledního alba nijak neotáleli. Po krátké úvodní zdravici s pražskými fanoušky zahrála kapela v prvních minutách hned dvě další novinky, Only Love Can Save Me Now a And So It Went. Během přestávek mezi skladbami se pak kapela na pódiu zpravidla zahalila do úplného temna, rušeného pouze světlem z postranního schodiště haly. Ticho a tmu přitom nezřídka prořízla Momsen svým ostrým zvoláním „Prague!“

Ta s charismatem sebevědomé rockové superstar předváděla od začátku vystoupení až do konce bezvadný a na rockové scéně nezaměnitelný pěvecký výkon – místy okořeněný i vlastní hrou na kytaru a zvláště u starších písní i zajímavými variacemi. Obecně se kapela přitom soustředila spíše na energičtější, živější rokenrolové skladby, akustická tvorba mj. soustředěná v nově vydané listopadové kompilaci Other Worlds tak zůstala pro první české představení mimo setlist.

ČTĚTE TAKÉ: The Pretty Reckless ctí Bowieho i Cornella. Vydávají Other Worlds, album „akustických nahrávek, nečekaných coverů a alternativních verzí“

Bez přídavku…

Po úvodních písních již následoval průřez celou třináctiletou tvorbou The Pretty Reckless. Zazněly tak starší hity jako Make Me Wanna Die či Miss Nothing a postupně se kapela propracovala až k dnes již proslulým písním Going to Hell a Heaven Knows. Při druhé zmíněné pak svůj sólo prostor dostal i kytarista Ben Phillips, jež jinak do vystoupení společně s baskytaristou Markem Damonem a bubeníkem Jamiem Perkinsem přispíval perfektním muzikantstvím i občasným doprovodným vokálem. Nabitou show zakončila skupina po půl dvanácté skladbou Take Me Down a ku překvapení a mírnému zmatení mnohých koncert bez přídavku skončil.

Navzdory výborné show všech vystupujících se večer v Malé sportovní hale však neobešel bez menších či větších technických nedokonalostí. Zatímco The HU postihl pouze krátký výpadek elektřiny, The Pretty Reckless vedle menších potíží s osvětlením velmi dlouho ladili zvuk. Jeho vhodné nastavení se zpočátku koncertu evidentně nevydařilo a i přes patrnou snahu kapelních zvukařů se jim naopak výtečné akustiky prvních dvou účinkujících dosáhnout nepodařilo.

I přes zmíněné problémy však dvojkoncert The Pretty Reckless a The HU splnil očekávání na jedničku. Zatímco mongolská skupina potvrdila své mezi českými fanoušky výtečné renomé, jejich kolegové z New Yorku se svou zdejší premiérou plnou hlasitého a prožívaného rokenrolu tuzemské příznivce přesvědčili, že jejich živé představení rozhodně stojí za to vidět. A ti  tak mohou jen doufat, že Taylor Momsen dostojí svého slibu z konce koncertu a do ČR se opět brzy vrátí.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.