První den Metronomu: Perfektní Massive Attack, Tom Odell a velkolepé třicetiny Tata Bojs

Massive Attack, Metronome festival 2018 | Foto: Šárka Bejdová, MonsterMusic

V Praze včera započal dvoudenní festival Metronome, na kterém vystoupili legendární Massive Attack a písničkář Tom Odell. Tata Bojs zde navíc oslavili třicetiny ve velkém stylu.

Celý festival odstartovala hip-hopová skupina Prago Union. Pár momentů ale rapper Kato seděl na pódiu a asi se trochu rozmýšlel, jestli už teda začít. Do areálu se totiž pouštělo jen o chvíli dříve a prvního festivalového interpreta tak zatím pozorovala jen hrstka jedinců. Naštěstí se během pár písní začal prázdný prostor plnit a Prago Union si tak mohli pořádně užít úvodní vystoupení Metronomu.

Fotoreport: Metronome Festival 2018 – Massive Attack, Tata Bojs, Tom Odell a další, 22. 6. 2018

Hlavní stage jako první využila kapela TH!S. S hercem Vojtou Kotkem na baskytaru byla jednou z mála skupin rockové scény prvního dne festivalu. To taky sám Kotek před odchodem zmínil, když pobízel diváky, aby vydrželi na další, ne tolik rockové kapely, načež TH!S zahráli tématicky song Never Give Up.

Sexy Dancers po 20 letech opět na scéně

O jedinečnou událost se postaralo uskupení Sexy Dancers. V čele s Danem Bártou a Darou Rolins se dalo na jeden koncert znovu dohromady a svým funkovým vystoupením připomnělo devadesátkovou funky hudbu. Příležitost vidět oblíbené muzikanty působící už dávno v jiných počinech si samozřejmě nenechal ujít obrovský počet fanoušků. Nenechal si to však ujít ani Matěj Ruppert. Zpěvák Monkey Business se totiž přidal ke zpěvu u slavné hitovky Slim Jim.

Tou dobou se před hlavní stagí hromadily davy fanynek britského písničkáře. Tom Odell znovu přivezl do Prahy hity jako Grow Old With Me nebo Another Love. Navíc právě včera upřesňoval skrze sociální sítě podrobnosti o nadcházejícím albu, a tak se návštěvníci Metronomu dočkali i zbrusu nové písně z minulého týdne If You Wanna Love Somebody. Kromě ní ale představil ještě další skladbu, která zatím oficiálně ani nevyšla.

Tom Odell si užíval zejména hit Hold Me, když na jeho počátku stál na svém pianu a hecoval fanoušky, ke kterým po chvíli i přišel. Fanynky by ani nepotřebovaly slyšet Odellova slova „hold me”, aby tak učinily. Koncert zakončila populární Magnetised, při níž si bubeník stihl dát sólo a Tom se vydal ze svých sil, aby ještě naposled potěšil tuzemské fanoušky.

Před hlavní hvězdou večera ještě odehrál svůj set John Cale. Pokud Sexy Dancers chtěli připomenout devadesátky, tak Cale určitě připomněl šedesátky. Bývalý člen legendární skupiny The Velvet Underground při svém charismatickém vystoupení zahrál právě song z tohoto období, Venus In Furs.

„Jsme v tom všichni spolu,“ hlásali Massive Attack

O vyvrcholení prvního festivalového dne se postarali Massive Attack se svou světelnou show a video projekcemi. Triphopová skupina do svých živých vystoupení vkládá spoustu poslání a skrytých apelů a včerejší koncert nebyl výjimkou. Většina promítaného textu se zobrazovala v češtině a narážela na spoustu politických a společenských témat, jako uprchlická krize, rasismus nebo kontroverzní politické výroky.

Někde mezi porcí odzbrojující muziky a zmínky v projekci o českém prezidentovi, pálícím červené trenýrky, se na stage dostavila i skotská kapela Young Fathers. K Massive Attack se připojila na dva songy, Voodoo in My Blood a He Needs Me. Po obrovské náloži efektů k písni Safe From Harm si diváci vykřičeli ještě dva přídavky, a tak jsme se samozřejmě dočkali i největšího hitu, Unfinished Sympathy, s českým nápisem v pozadí „Jsme v tom všichni spolu.”

Perfektní Tata Bojs a zraněný Milan Cais

Speciální show se však ještě odehrála v uzavřené Moon Stagi. Tata Bojs totiž slavili 30 let od vzniku kapely a představení si připravili vskutku unikátní. Nejdřív už v jejich čase vystoupila skupina Sloky, která je ovšem parodií na kapelu Kroky Františka Janečka. Po chvilce pobavení ale konečně přišel čas na to hlavní.

Tata Bojs zmínili po začátku koncertu, že mají nachystáno několik překvapení. Na pódium si tak v průběhu koncertu přizvali spoustu hostů, jako členy skupiny Zrní nebo Petra Marka z kapely Midi Lidi. Zahráli také dřívější členové Tata BojsMaťo Mišík, Marek Doubrava a Marek Padevět. S každým z nich měli připravené dvě písně a nechali publikum vybrat pomocí decibelmetru, který měřil, pro kterou písničku lidi budou křičet víc, a tu taky následně zahrají. Ke speciální události navíc patřil speciální setlist, takže jsme měli možnost slyšet třeba song Pan Tečka poprvé naživo od roku 2004.

Konalo se však i jedno velmi nepříjemné překvapení. Do songu S ní se zpěvák Milan Cais tak ponořil, že spadl ze stage. Tata Bojs píseň sice dohráli, ale hned na to už několik lidí pomáhalo otřesenému zpěvákovi na nohy. Ten i přesto, že si ošklivě rozsekl čelo a zprvu to s ním dobře nevypadalo, po chvilce komentoval incident slovy: „Tohle je rock’n’roll” a okamžitě spustil další skladbu.

Se vším všudy zabral celý set skoro dvě a půl hodiny, což je v rámci jakéhokoli festivalu věc skutečně nevídaná. A po takhle nabitém dni, kdy fanoušky oslnil Tom Odell a Massive Attack, si Tata Bojs zaslouží uznání a místo mezi světovými headlinery festivalů.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz