Psí Kšíry oslavili své osmé výročí křtem alba Sexploze

Psí Kšíry | Foto: Honza Mareš, Monstermusic.cz

V sobotu 3. ledna sice mnoho lidí ještě dospávalo kocovinu z oslav příchodu nového roku, ale oddaní fanoušci rocku se sešli ve Vagonu na výročním koncertě kapely Psí Kšíry, ke které se připojily také formace Jamaron a Maniac.

Jako už to bývá na správném rockovém koncertě, i tato sobotní akce v klubu Vagon startovala o něco později, než bylo původně v plánu. Krátce po osmé ale už na pódiu stála první parta, která si říká Jamaron. Svůj žánr pojmenovali jako folk-hard rock, čemuž písničky dobře odpovídaly. Styl byl totiž dosti nesourodý. Jak už název napovídá, písničku Taková punková rozjeli v pořádném punkovém duchu, zato třeba Peklo znělo čistě hard-rockově; další skladby pak spíše ve stylu ska. Kapela si ovšem se všemi písněmi poradila s hravou jednoduchostí. Saxofon se skvěle doplňoval s ostatními nástroji a zpěvačka Marie i zpěvák Ondra předkládali své vlastní texty se stejnou nadsázkou, v jaké byla i jejich témata. Jako dík za pozvání na tuto akci zahráli Psím Kšírům jejich eponymní skladbu.

A právě Psí Kšíry byli na řadě, když už fanoušci netrpělivě přešlapovali na místě, zatímco sledovali zvukovou zkoušku. Zaznělo už tradiční intro, jež kapelu představuje jako hrdiny, kteří navrátí do srdcí dnešní mládeže rock’n’roll; hned poté rozjeli skladbu Ďáblova smlouva. Tu i ostatní fanoušci už dost věrně znají, takže přeplněný sál klubu Vagon se ihned pustil do zpívání. Následovaly další písničky jako Paní učitelko, Za školou nebo Tak už běž. Rychlé tempo bylo nasazeno a klub byl pořádně vyhřátý téměř od začátku. Poté přišla odpočinková část – akustický set, kdy vzal do ruky kytaru i sám bubeník. Ploužáky a plamínky zapalovačů doprovodily mimo jiné i písničku Tak hrajem dál.

Návrat do pořádné jízdy odstartovalo sólo na bicí a po Nemám dost následoval hlavní bod večera – samotný křest prvního studiového alba Sexploze. Na pódium byl přizván Karel Holas (Čechomor), který stál za nahrávkou coby producent a s kapelou si dal následně píseň Rebel (ačkoliv bez houslí), i slečny, které měly na starosti vokály. A křtilo se v drsném duchu – kromě šampaňského také lahví, ve které byla whisky spolu s kobrou a škorpionem. Ani jeden z křtitelů, kteří tento pofiderní lektvar ochutnali, se netvářil příliš nadšeně. Oslav ale bylo dost a nyní bylo načase všechny skladby z pokřtěného alba představit. Psí Kšíry tak zahráli nejčerstvější skladby jako Extáze, Devět dní nebo Óda. Zpěvák Petr Duffek skvěle spolupracoval s davem a zbytek kapely taktéž odváděl dobrou práci. ‚‚Takhle dobře jsem je ještě hrát neslyšel,‘‘ říkal jeden z fanoušků po bezmála dvouhodinovém vystoupení.

Album pokřtěné, výročí oslavené a na doraz celého večera přišla na pódium ještě kapela Maniac. Ta do zbylých fanoušků nasázela pořádnou dávku punk-popu včetně písničky Máš tlustou mámu, ke které nedávno vydala klip. Největší odezvu ale měla písnička The Kids Aren’t Alright skupiny The Offspring, kterou Maniac podali s až překvapivou autentičností.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.