Robert Glasper Experiment odstartoval festival Mladí Ladí Jazz

Robert Glasper Experiment | zdroj: facebook.com

Program letošního festivalu Mladí Ladí Jazz míří ke hvězdám. Pořadatelé pozvali velikány současné jazzové scény. Jako první odstartoval dubnový festival klávesista Robert Glasper se svým uskupením Robert Glasper Experiment.

Robert Glasper, misionář, který se snaží skloubit moderní jazz s hip-hopem a r’n’b, vystoupil v neděli 30. března se svým neméně talentovaným uskupením s názvem Robert Glasper Experiment v pražském Paláci Akropolis. Úspěšný kvartet získal pro svou poslední nahrávku Black Radio cenu Grammy za nejlepší r’n’b album.

Příjemnou předehrou k jedné z hlavních hvězd celého festivalu bylo vystoupení brněnské kapely Pitch Bender s vynikající Sisou Fehérovou. Zpěvačka se skvěle doplňovala s externím členem kapely, hudebníkem a rapperem JeNem Hovorkou. Vystoupit před publikem čekajícím na Roberta Glaspera byla nelehká úloha, ale zhostili se jí bravurně a publikum nepochybně potěšili a naladili.

Lehce po půl deváté po vystoupení Pitch Bender se velký sál Akropole příjemně zaplnil a bylo jasné, že pozvat Roberta Glaspera byl dobrý tah. Spojení jazzu, hipu-hopu a r’n’b pravděpodobně vyvolalo v řadách publika dosti rozmanité pocity. Pohled z balkonu na nerovnoměrně rozmístěné skupinky pařících lidí a vedle nich zamyšlených posluchačů s vážnou tváří musel být dost zábavný.

V Akropoli vystoupil Jamajčan a zpěvák Casey Benjamin, který je také známý jako polovička funk-pop-new wave dua HEAVy. Hned z kraje se chopil vokodéru a kapela tak odstartovala příjemným a působivým groove. Za bicí tentokrát usedl rychlý, přesný a dechberoucí bubeník  Mark Colenburg, který neztrácel tempo po celou dobu koncertu. Mladý, talentovaný basista z houstonské jazzové scény Burniss Travis se postaral o tu správnou barvu celé performance. Též Robert Glasper, nejdůležitější článek, se rozhodně nebál ukázat, na co všechno umí, a vedle brilantního pianistického výkonu si naložil ještě saxofon. Kombinace těchto čtyř živlů publikum jednoduše rozsekala a v necelých dvou hodinách dokonale vysvětlila, proč právě oni mají být tou hvězdnou návštěvou celého festivalu.

Kromě vlastní tvorby zahrála kapela i populární covery. V Glasperově podání Smells Like Teen Spirit lze jen stěží hledat Cobainův originál, cover song Get Lucky je snad ještě větší pohodičkou než původní verze.

Kdyby bylo třeba koncert definovat stručně a jasně a použít jiná slova, než skvělý a báječný, bylo by to něco jako divoce harmonický – výběr songů, pomalých, rychlých, těch vlastních i notoricky známých coverů, jednotlivá a ve všech případech úchvatná sóla hudebníků, nálada v publiku i celková atmosféra. Jednoduše nevíte, jestli se jen nechat unést beaty, řvát a tančit, nebo jen zavřít oči a poslouchat. V obou případech absolutně nechápete, co všechno tenhle kvartet s bohatou technikou a přirozeným talentem dokáže.

Robert Glasper Experiment přivezl do Akropole naprosto jedinečnou atmosféru, jakou zažijete jen jednou za život. Není pochyb o tom, že si zaslouží nejen Grammy, ale i hluboké uznání odborné i laické veřejnosti.


Napište komentář

Magdaléna Simonová
O Magdaléna Simonová 44 Článků
Mám ráda hudbu, koncerty, večírky a vše kolem. Studuju Sociologii a sociální politiku, hraju na saxofon a miluju jazz a elektro... jo a taky píšu o jídle.