Rock for Church(ill) roztančil jinak klidný Vroutek

Rock for Church(ill) | Zdroj: facebook.com/rfchfest

Pro mnohé byl Rock for Church(ill) posledním festivalem v tomto roce. A rozhodně je na co vzpomínat.

Ostatně jako každý rok patřím mezi nadšence, kteří s partou lidí přijedou již ve čtvrtek odpoledne. Sice se zde nekonal žádný koncert pro nedočkavé, ale hudba z auta nám i všem zúčastněným stačila. Zabrali jsme naše obvyklé místo, vztyčili pirátskou vlajku, a nic nám nebránilo začít si užívat. A tak se nad Vroutkem začala rozprostírat pozitivní energie.

V pátek od ranních hodin přijížděly do areálu zástupy aut a lidé přicházeli jak z vlakového nádraží, tak z autobusové zastávky. Aparaturu na pódiu jako první prověřili Plexis. Patnáct minut po dvanácté hodině bylo v areálu i ve stanovém městečku stále málo lidí, a tak společně s Pipes and Pints, kteří hráli po nich, nezískali moc velkou fanouškovskou základnu pod pódiem. I přesto to na jejich show nikterak neubralo. Během dne se areál stále více a více plnil, a proto už byly na koncerty Sto Zvířat, Sunshine a Polemic odezvy od fanoušků výrazně živější než během prvních koncertů.

V půl osmé večer přišli na stage první zahraniční hosté. Kapela Donots rozjela svou show opravdu ve velkém stylu. Frontman Ingo Knollmann skákal, tancoval a zapojoval publikum do vystoupení kapely. A lidé si to náležitě užívali. Další kapelou byl legendární Pražský Výběr. Pánové z Výběru to na pódiu rozbalili jako za mladých let. A bylo krásné sledovat mladé i postarší účastníky koncertu společně zpívat texty staré i 26 let.

Páteční večer se chýlil ke konci a na hlavní stage se připravovaly poslední dvě kapely – španělští Che Sudaka a švédští Movits!. Zde se lidé museli hodně rozmýšlet, zda si poslechnou energetické ska ze Španělska, nebo navštíví vedlejší DJ stage, kde ve stejnou dobu hráli i headlineři loňského ročníku The Freestylers. Další koncerty nebyly pro rozhodování o moc jednodušší, protože se křížily kapely Movits! a Matrix and Futurebound.

Osobně jsem zvolil Che Sudaka a Movits!. Španělé předvedli koncert plný energie, který vroutecký dav ozdobil úsměvem, jenž jen tak z tváří neopadl. Na hlavním pódiu se vše chýlilo ke konci. Při prvních třech písničkách z pódia zněly pouze beaty a basa, a zpěváka nebylo slyšet vůbec. Šel jsem si tedy zklamaný pro pivo, a zjistil jsem, že ve větší vzdálenosti od pódia byl zvuk o mnoho lepší. Stále však koncert neměl takovou energii, kterou jsem očekával. Vše se pak naštěstí zlepšilo a kapela začala hrát známé hity. Fanoušci se hned chytli a koncert byl rázem o 100% lepší. Movits! sice ukončili program na hlavní stage, ale vedlejší šapitó zaplnili všichni příznivci žánru drum and bass a také lidé, kterým se ještě nechtělo jít spát. Někteří návštěvníci se tedy bavili až do ranních hodin, kdy cestou do stanu potkávali první ranní ptáčata, co si šla pro snídani.

Movits!

Proto také první kapelu sobotního dne, Loco Loco, mnoho návštěvníků prospalo, či během jejího koncertu snídalo a lenošilo u stanu. Xavier Baumaxa už do areálu nalákal o poznání více lidí. Během svého koncertu bavil návštěvníky texty svých písní i proslovy mezi nimi. Následně na pódiu vystoupily kapely jako Android Asteroid, Prago Union a Skyline. Během nich jsme se s partou procházeli po Vroutku a navštívili místní kostel, kvůli němuž celý tento festival vznikl. Deset minut po šesté přišli na řadu United Flavour. Ti si pro Rock for Church(ill) připravili speciální vystoupení s hosty jako je zpěvák U-Cee a King Kalabash. Tento koncert byl opravdu vydařenou záležitostí a důkladnou přípravou na vystoupení dalšího interpreta. Tím byl Perfect Gididmani, jenž zastoupil Anthonyho B, který byl nucen zrušit evropské turné. Někteří návštěvníci byli ze zrušeného koncertu smutní, avšak Perfect Giddimani to na pódiu rozjel a zklamaný dav si podmanil. Lidé z jeho vystoupení odcházeli naprosto ohromeni a potěšeni kvalitní náhradou za Anthonyho.

Další kapela zastupovala tuzemskou scénu. Tata Bojs zde odehráli jeden z posledních koncertů jejich výročního turné během kterého slaví 25 let existence. A oslava to byla opravdu velkolepá – pódiová show, která nemá v tuzemské festivalové scéně konkurenci, diváky uchvátila, a většinu textů si s chutí zazpívali společně s kapelou. Nic na tom nezměnil ani fakt, že začalo pršet. Po vystoupení Tata Bojs se místo pod pódiem rozzářilo zapálenými svíčkami pro charitativní akci Světlo pro svět, díky které se na loňském ročníku vybralo dostatek peněz k navrácení zraku 51 africkým dětem.

Během pálení svíček měli návštěvníci čas na rozhodování – buď jít na The Herbaliser na hlavní pódium, nebo na Deadly Hunta do vedlejšího šapitó. Já opět zvolil hlavní stage s anglickou hip-hopovo-jazzovou legendou. Nahrávky, které jsem slyšel před koncertem, se mi zdály trochu utahané, a tak jsem se bál, aby jejich vystoupení nebylo podobné. Chyba lávky, koncert byl živý a sklidil velký úspěch i u lidí, kteří tuto hudební formaci nikdy předtím neslyšeli. Poslední kapelou byli The Qemists z Velké Británie.

Méně lidí, větší show

Živě hraný drum and bass nalákal mnoho fanoušků tohoto hudebního stylu. Hlediště u pódia se adekvátně zaplnilo a The Qemists to rozbalili v plné parádě. Vystoupení plné beatů, řevu, zpěvu a zběsilého tance na pódiu, donutilo i přihlížející k obdobným výkonům, a tak i fanoušci řvali, skákali a tancovali jako o život. Po chvíli mi vystoupení přišlo trochu jednotvárné a začínal jsem se nudit. Po koncertě těchto headlinerů se mnoho lidí opět přesunulo na vedlejší stage, kde se za rytmů elektronické hudby bavili opět až do ranních hodin.

Rock for Church(ill) i přes nižší účast než na předchozích ročnících potvrdil, že patří mezi top festivaly na našem území. Z mého pohledu, za pět let, co festival navštěvuji, byl letošní ročník trochu slabší. Tímto však netvrdím, že byl špatný. Spíše jsem již rozmazlený z výborných kapel, které zde každoročně vystupují. Rozhodně to není myšleno tak, že bych na Rock for Church(ill) neplánoval jet i příští rok. Cítím v kostech, že další ročník bude legendární. Festival totiž dostane občanku. A věřím tomu, že na patnácté narozeniny pořadatelé opět přichystají velké hudební perly z celého světa. Myslím, že se máme na co těšit.


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.