Slza, Nebe a Mirai roztančili Letní parket na Výravě

Slza | Foto: Tomáš Nosil, Universal Music

V malé obci, severovýchodně od Hradce Králové, to žije. Zastřešený Letní parket Výrava se v poslední době stává regionálním fenoménem a to díky pořádání nejrůznějších koncertů. Naposledy zde prázdniny vítaly kapely Nebe, Mirai a Slza.

Sotva čtyřmi sty obyvateli se pyšní obec Výrava nedaleko Hradce Králové. Zajímavá je však tím, že se místní Letní parket stará o hudebně-kulturní vyžití po celé léto. V pátek 8. července areálem zněly známé hity, jako je Cesta z města, Pláštěnky či Katarze. Správně, na Výravu dorazily hned tři kapely.

Publiku se nejprve představila kapela Mirai, která je tak trochu z Frýdku-Místku a tak trochu z Nového Jičína. Energií nabité vystoupení nutilo fanoušky k hopsání, tleskání i zpívání už od samého počátku. Večerem zaznělo několik písniček, jež se nejspíš objeví na desce, která by měla vyjít letos na podzim a ovšem také všechny skladby z debutového EP, včetně aktuálního singlu Divadlo, při němž mají kluci ve zvyku vhazovat do davu obrovské nafouknuté balonky. Samozřejmě nechyběla ani proslulá bubenická show z režie Šimona Bílého k singlu Souznění. Na co se ale diváci v podání Mirai těšili nejvíc asi sami tušíte. Z východního bambusového háje, jak frontman Mirai Navrátil rád říká, dorazil i chlupatý kamarád, medvídek panda. Cestu z města si pak s radostí zazpívali skoro všichni přítomní. S trochou nadsázky bych vtipem oplývající čtveřici muzikantů přirovnala právě k oné rostlině, jež není náročná a vyznačuje se rychlým růstem.

„Akce byla skvěle zvládnutá, moc se nám to líbilo. Jsme rádi, že se přijelo podívat tolik lidí. I afterparty s Cejnarem byla super a jsme rádi, že jsme nejeli žádný dvoják a mohli tam zůstat a ochutnat Výravu plnými doušky,“ hodnotí akci Mirai Navrátil.

Na vystoupení Mirai, po krátkém nazvučení, plynule navázala další severomoravská kapela, Nebe. Tyhle dvě sympatické uskupení si před koncertem střihly přátelský fotbalový match, který sice znamenal prohru pro ‚Nebíčko‘, ale co se týče pódiového vystoupení, určitě by skončilo remízou.

„Jelikož si s sebou vozíme na koncerty fotbalový míč a jak naše kapela, tak Mirai máme fotbal rádi, tak jsme si ještě před koncertem zahráli. Mirai mi poslal nechytatelnou penaltu po zemi, nedalo se nic dělat,“ hodnotí předkoncertní zábavu Petr Harazin, frontman kapely Nebe.

O jejich přátelství svědčí i fakt, že se na podzim chystají vyjet na společné turné, s nímž navštíví i nedaleký Rychnov nad Kněžnou.

Více o turné: Kapely Nebe a Mirai táhnou za jeden provaz

Celá hodinová show havířovských Nebe se nesla v duchu zpěvném i tanečním. Diskotéková předělávka singlu Padáky dala možnost zapařit si dvěma dívkám s kapelou přímo na pódiu. Stejně tak jako Mirai, i Nebe na podzim chystají novou desku, na níž fanoušky navnadili skladbami Souřadnice, Křižovatky či aktuálním singlem Zkus na chvíli mi lhát. Počasí přálo a celý koncert Nebe jsme protančili i bez pláštěnek.

To se však změnilo při vystoupení skupiny Slza. Těžko říct, dá-li se v pojmenování kapel hledat i předpověď počasí. Však pro tento večer jakoby to vážně šlo a královéhradecké nebe se rozplakalo, byť ochlazení bylo vcelku příjemné. Zpěvák Petr Lexa na Výravě předvedl skvělý pěvecký výkon a rádiové hity Lhůta záruční, Celibát či Katarze vskutku bavily všechny zde přítomné generace. Popová skupina si pochválila fantastické publikum a za odměnu jim po koncertě uspořádala autogramiádu, na níž mnozí trpělivě čekali dlouhou frontu.

„Já osobně strašně rád sleduju i ostatní kapely. Vždycky nás vzájemně zajímá, jestli je dobrý zvuk, atmosféra a jaký je posun kapely,“ říká Mirai Navrátil, který své kolegy rád podporuje.

Organizačně skvěle zvládnutá akce, jež byla podchycena svozy autobusů z okolních vesnic a měst přilákala na Výravu několikanásobně více fanoušků populární hudby, než je jejich obyvatel. Na afterparty s Pavlem Cejnarem se mnozí výborně bavili a na atmosféře dodalo i velmi chutné pivo.

Letní parket Výrava tímto odstartoval červencový program a následující pátek bude patřit vystoupení kapel Vypsaná fiXa, Tři sestry a Dukla vozovna z nedalekých Pardubic. Určitě si jej nenechte ujít, bude to stát za to!

„Areál je tam nádherný, tamní lidi skvělí a my se moc těšíme, až znovu někdy roztančíme parket,“ dodal závěrem Petr Harazin.


Napište komentář

Markéta Koloničná
O Markéta Koloničná 376 Článků
Miluji léto a festivalovou atmosféru! ☼ Live koncerty jsou události, jež mě naplňují energií a MonsterMusic mi dává příležitost se s vámi podělit o pojmy s dojmy.