Smích, slzy i poučení – takový byl koncert Lindsey Stirling

Lindsey Stirling | Foto: facebook.com

Ve dnech 28. února a 1. března nás v Česku potěšila svou přítomností hudební inovátorka – sdružitelka tance a hry na nástroj, Lindsey Stirling. Na svých koncertech, ať už v Praze nebo jinde, předvedla vždy perfektní show, při které dokonale prodala vše, v čem je dodnes světová jednička, od hry na housle až po zajímavé a neokoukané choreografie.

Právě pro skvělé ohlasy a nezapomenutelné zážitky z minulých koncertů čekala před Forem Karlín lavina lidí, která se řítila až z druhého bloku Křižíkovy ulice. Organizátorům však nelze nic vytknout, jelikož vstup do sálu byl i přes tolik lidí poměrně svižný a bezproblémový.

Pár minut po osmé mimopódiová světla zhasla a na scéně se objevili samotní aktéři kapely. Poté přitančila se svými houslemi a gepardími kraťasy samotná Lindsey společně s vysmátými tanečnicemi. Ty navíc hned první skladbu doprovázely taktéž na housle, čímž u některých novějších fanoušků vzbudili podezření, že tento koncert nebude až tak úplně sólový, jak se na první pohled mohlo zdát.

Při koncertu působila velmi uvolněným, skromným a zároveň tajuplným dojmem. Emoce dokázala svým posluchačům měnit z minuty na minutu. Uměla si ze sebe udělat legraci a zároveň se dotkla i vážných témat. S láskou vzpomínala na svého, již zesnulého člena kapely, Jasona Gaviatiho i otce, který bohužel podlehl rakovině.

„Nejprve jsem cítila vztek. Vztek z toho, že mě tak skvělí lidé opouštějí. Pak jsem si ale uvědomila tu vděčnost, že jsem měla vůbec možnost takové lidi poznat. Gavi byl člověk, se kterým jsem se cítila výjimečná. Každý se díky němu cítil výjimečný,” vyprávěla se slzami v očích dojatá Lindsey. Svým blízkým věnovala hned dva songy, z nichž byl druhý doprovázen fotkami a videi právě se zesnulým klávesistou.

Všem, kteří si přišli koncert poslechnout Lindsey navíc předala poselství. Zavzpomínala si na časy, kdy vystupovala v talentové soutěži a ne vždy se setkala s kladnými odezvami. Vzkázala do davu, že každý v sále je talentovaný. Důležité je brát překážky a zklamání jako určité zkušenosti. Jsou především od toho, aby člověka posunuly dál.

České posluchače si však nezískala jen svou otevřeností a vděčností, ale především kreativitou a živostí. Fungovala hra stínů, UV světla i připojení zpěvu interpretů Rooty a ZZ Warda. Na pódiu nevévodil pouze moderní balet. Mohli jsme si povšimnout i prvků indických tanců, stepu, klasického baletu a jiných tanečních stylů.

Skvěle fungovala také hra s rekvizitami. Tanečnice se například v jednu chvíli změnily ve vystupující v cirkuse a Lindsey se ve flitrovaném rudém saku předvedla jako principál. Přímo na místě pak všechny aktérky ukázaly hned dva poměrně náročné kouzelnické triky. Dalo by se říct, že svým programem, pestrostí a nápady by mohla její show klidně konkurovat větším a dotovanějším koncertům typu Katy Perry.

Zhruba po hodince a půl se Lindsey rozloučila poslední písní, při níž pozvala na pódium nejen své tanečnice a kapelu, ale i kulisáky, čimž jen opět ukázala svou výjimečnou rovnocennost a dík.


Napište komentář

Petra Besedová
O Petra Besedová 30 Článků
Bydlím u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji, je mi 18 let a právě studuji 4. ročník pedagogického oboru. V budoucnu bych se ale moc chtěla věnovat psaní, a to především v kulturní oblasti. K hudbě mám moc blízko. Zpívám ve sboru, akorát s tím hudebním nástrojem mi to nikdy nešlo. :D Můj vkus bych nazvala "náladovým", poslouchám vše, co mě zaujme od Beatles přes Rolling Stones, Nirvánu, až po třeba The Pretty Reckless, Skillet, Jelena, Slzu, Taylor Swift, Selenu Gomez... A mohla bych pokračovat dál. :) Kromě hudby mám moc ráda běh, pečení, čtení a také toulky po kavárnách. :)