Že východní Asie a metal nejdou dohromady? O neplatnosti tohoto tvrzení v pondělí večer přesvědčila své české fanoušky kapela The HU. Ta do pražského Lucerna Music Baru dorazila až z Mongolska a aktuálně během turné ke své debutové desce The Gereg objíždí celou Evropu. A jak potvrdil tuzemský koncert, kapela velmi dobře ukazuje, jak brilantně se dá propojit tvrdý heavy metal s prvky tradiční mongolské hudby.
Jako předkapelu si The HU na pondělní večer vybrali pětici Fire From The Gods z amerického Texasu. Ti v osm večer nastoupili na pódium za zvuku dunivých samplů, které se však rychle přetavily v moderní metalový sound, místy kombinující různé prvky metalcore a nu-metalu z díly Papa Roach, P.O.D. či Korn. Jejich set doslova překypoval energií, frontman AJ Channer chvilkami skákal při nejmenším dva metry do vzduchu a do vystoupení velmi aktivně zapojoval i vyprodaný Lucerna Music Bar.
Čtěte také: Nu-metalové legendy Korn zamíří do Prahy, předkapelou bude Gojira
Fire From The Gods si vzali celé publikum jako své rukojmí. Nikdo nedostal možnost si jejich set neužít. Když se pak Channer ujistil, že je s kapelou celý klub na jedné lodi, neodpustil si ani krátký proslov o tom, že navzdory všemožné nenávisti a rasismu ve světě je to právě hudba, která spojuje. Po zhruba 40 minutách americká kapela stage za hlasitého potlesku všech přítomných opustila.
Když po vcelku dlouhé pouze zabarvilo klub tmavě červené světlo a z reproduktorů i z publika se začalo ozývat po zbytek koncertu tolik ikonické “hukání”, na pódiu se zjevilo osmero mongolských hudebníků. Kdo nepřišel s tradičními mongolskými nástroji jako morin khuur či tovshuur, ten si přinesl alespoň běžné nástroje ve značně netradičním tvaru a podobné pravidlo se zjevně týkalo i zevnějšků vystupujících. Zkrátka už s prvními sekundami bylo jasné, že fanoušky nečeká jen tak ledajaký koncert.
Fotoreport: The HU a Fire From The Gods, 27. 1. 2020, Lucerna Music Bar, Praha
První skladba Shoog Shoog doprovázená rovněž tradičním mongolským hrdelním zpěvem indikovala, že vyprodaný klub čeká oproti předchozích Fire From The Gods výrazné snížení tempa večera. I díky tomu však mohlo vyniknout i na poměry Lucerna Music Baru až neobvykle dobré ozvučení, díky kterému v osmičlenném hudebním souboru nezapadl ani jeden detail a tón. Vlivem chytře poskládaného setlistu, který následně zahrnoval skladby jako The Song of Women, Uchirtai Gulav, proslulou Yuve Yuve Yu či The Great Chinggis Khaan, se však i původně až orchestrálně vážná kapela začala před českým publikem uvolňovat a když se i frontman Gala začal usmívat, bylo evidentní, že si The HU užívají koncert přinejmenším stejně dobře, jako jejich fanoušci.
Show tak v podstatě v celé své délce neustále gradovala a z temné, místy až okultní atmosféry se s postupem času vyklubala atmosféra v několika případech dokonce i taneční.
Skupina mezi písněmi čas od času prohodila nějaké to české slovo, vzhledem k velmi vysoké účasti fanoušků s asijským původem se ale The HU nijak neštítili promlouvat ke klubu i ve své mateřštině. Během zbytku večera zahrála kapela i písně Bii Biyley, Black Thunder či Wolf Totem, s jehož rozšířenou verzí (na studiovce doplněnou o vokály Jacobyho Shaddixe) se hudebníci se svými pražskými fanoušky rozloučili.
Čtěte také: Milovník black metalu Ghostemane zahalí pražské Forum Karlín do temnoty
The HU v pondělí v Praze dokázali hned přinejmenším dvě věci. Jednak to, že mongolský folklor lze i ve velmi zajímavé a celkem nečekané formě zpřístupnit širokému světu. A jednak také to, že evidentně nezáleží na jazyku písně ani národnosti umělce – pokud je hudba dostatečně dobrá a je doprovázena zajímavým koncertem, což bylo v pondělí v obou případech u The HU splněno, ani ta nejšílenější jazyková bariéra nezabrání tomu, aby si takovou hudbu mohli fanoušci pořádně užít.