Duo SLZA: Naše tvorba stojí na třech pilířích: melodických písničkách, češtině a moderním zvuku

Slza | Foto: Honza Mareš, Monstermusic.cz

Nový objev z továrny Universal Music, dvojice SLZA, zabodovala svým debutovým singlem Lhůta záruční. Nyní se jejich fanoušci mohou těšit na další tři nové skladby. Ale i na koncerty! O nich a dalším jsme mluvili s oběma hlavními aktéry Lukášem Budilem a Petrem Lexou.

Lukáši, ty působíš v kapele Xindla X, dříve například v kapele Davida Deyla. Nakolik tyto zkušenosti využíváš v projektu SLZA?

Člověk se celý život učí. Sbírá zkušenosti, ze kterých následně vychází a dále je rozšiřuje. Pro SLZU to například znamená, že se snažíme vyhnout chybám, které jsem udělal v minulosti a jsem z nich již poučen. Naopak, Slza přináší mnoho nových zkušeností, které zase může člověk využít jinde, je to vzájemné.

Petře, ty jsi původně herec.  Jak to můžeš využít ty v kapele SLZA?

Zkušenosti s herectvím mi pomáhají v mnoha ohledech – například nemám na pódiu trému, komunikace s publikem je také přirozenější.

Proč dáváte přednost českým textům před tak populární angličtinou?

Nejsme anglická kapela, jsme v Čechách a hrajeme pro české posluchače. Čeština je tak pro nás nejpřirozenější.

Budoucnost přichází! Universal Music představil Mirai, Slzu a Adama Ďuricu

Čím podle vás můžete českou scénu obohatit? Jaký je ten cíl?

Není to cíl, je to spíš touha dělat hudbu takovou, jakou máme rádi, jakou sami posloucháme a ctíme. Naše tvorba stojí na třech pomyslných pilířích: jedním jsou melodické písničky, pak právě čeština a třetím je moderní popový zvuk, který jsme léta obdivovali v zahraniční hudbě.

A jak vzniká taková skladba?

Jako první uděláme hrubou kostru písničky – klavír nebo kytara se zpěvem, zatím bez textu ve svahilštině. Na základě toho s naším producentem Daliborem Cidlinským jr. doladíme celou formu písničky a finální melodie. Poté je už možné pracovat na českém textu a ve studiu se začíná písnička aranžovat a točí se jednotlivé nástroje.

Textařem je někdo konkrétní, nebo je to pokaždé někdo jiný?

Je to Ondřej Ládek (Xindl X).

Plánujete debutovou desku?

Ve studiu nyní dokončujeme nové písničky – první koncerty se blíží a je potřeba mít dostatečný repertoár. Ukázky tří z nich si můžete poslechnout na našem YouTube kanálu. A s tím souvisí i celá deska, která by mohla vyjít letos na podzim. Měla by obsahovat 10 písniček. Název zatím ještě nemáme.

Bude se celkové album odvíjet od skladby Lhůta záruční, nebo bude různorodější?

Písnička Lhůta záruční předznamenala, jakou hudbu můžou posluchači od SLZY očekávat – melodické písničky s českými texty a moderním soundem. V tomto duchu pokračujeme.

Plánujete s někým spolupráci na albu?

Plánujeme, ale s kým, zatím neprozradíme.

Stačíte si jako duo? Nepřemýšleli jste o nějakých dalších muzikantech?

Ano, SLZA je dvojice. Nicméně na živých koncertech s námi budou další doprovodní muzikanti.

Můžete nalákat čtenáře na vaše koncerty?

Moc rádi! Sledujte naše webové stránky skupinaslza.cz nebo náš facebook skupinaslza. Náš první samostatný koncert je 28. března v Lázních Bohdaneč a další termíny budeme postupně zveřejňovat. Moc se těšíme, až naše písničky budeme moci představit naživo!

Kolik těch koncertů tedy bude?

Snažíme se, aby jich bylo co nejvíce. Zatím jsou to převážně festivaly a městské slavnosti, do budoucna bychom ale rádi vyjeli i na vlastní turné.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.