Fall A Prey: Stali jsme se obětí hudby a thrash metalu

Fall A Pray | Foto: P.N. Photography

Fall A Prey je vyškovská thrash metalová kapela, která letos oslaví již deset let trvání a plánuje třetí album. Trochu víc nám ji v rozhovoru popsal zpěvák, kytarista a zakládající člen Tomáš Čech.

Jak vznikla kapela Fall A Prey?

S původním basákem jsme začali pracovat na skladbách už někdy během studia v letech 2005, 2006 a s kamarády z mojí původní kapely jsme dali dohromady těleso, které jsme pojmenovali Fall A Prey. To funguje od roku 2007 jako thrash metalová kapela.

A jaké byly vaše vize, když jste začínali?

Chtěli jsme hrát naši oblíbenou hudbu. Určitě jsme měli nějaké vize a nápady, které jsme chtěli uskutečnit. Hlavně nás vždycky bavilo hraní a chtěli jsme vidět, co z toho vznikne. Hodně nám to fungovalo s původním basákem Petrem Kolářem, což je velmi tvůrčí osobnost. Takže jsme chtěli skládat a tvořit a strašně nás to bavilo, a hlavně jsme chtěli hrát živě. Taky jsme v té době měli jiné důležitější starosti a neuměli jsme si představit, jak dlouho bude kapela fungovat. A už je to deset let.

Jaké máte za sebou od té doby úspěchy?

Velký úspěch je pro nás to, že nás to baví a že si nás pořadatelé zvou na akce, na kterých hrajeme moc rádi. Taky máme venku dvě alba a v roce 2011 jsme se účastnili soutěže Rock Arena Líheň, kde jsme obsadili třetí místo.

Sestava za celou tu dobu trvání kapely zůstala stejná?

Vůbec ne. Já jsem zůstal jako jediný původní a zakládající člen. Všechny ostatní posty se vystřídaly hned několikrát. Nejnovějším přírůstkem je baskytarista Honza Otevřel, kromě kterého aktuální sestava čítá kytaristu Ondřeje Longu a bubeníka Petra Přidala.

Jak vznikl název Fall a Prey?

Ten jsem vymyslel já. Dlouho jsem ho vymýšlel a hledal jsem co existuje, protože je v dnešní době těžké najít název, který ještě v žádné modifikaci neexistuje. Znamená to být obětí, padnout za oběť něčemu. Bereme to tak, že jsme se stali obětí hudby a thrash metalu.

Název je anglicky a i texty máte anglické. Proč jste se takhle rozhodli?

Aby to bylo pro větší publikum a do thrash metalu se angličtina více hodí. Navíc se mi v angličtině lépe vyjadřuje. Texty jsem vždycky psal komplet já a od té doby, co odešel původní baskytarista, i hudbu. To bych chtěl teď právě změnit. Teď bychom se chtěli na skladbách podílet všichni.

Kde bereš inspiraci pro texty?

Všude. Ve všedním životě. Ve věcech, které se dějí kolem mě, které vidím ve zprávách, které čtu. Chtěl bych jimi poukázat na problémy a na svět kolem sebe. U každé skladby se dá říct o čem je a na jakém základě vznikla.

Pokud vím, tak žiješ v Německu. Jak zvládáte zkoušet?

Od samého začátku, co kapela existuje, žiji v Německu. Vždycky jsem minimálně jednou za měsíc jezdil na zkoušku. V posledním roce se to trošku omezilo, protože jsme každý měli svoje starosti a problémy a jiné důležité věci na řešení. Takže jsme to omezili jen na zkoušky před koncerty. Teď chceme začít pravidelně zakoušet a pracovat na novém materiálu.

A hrajete i v Německu nebo jenom v Česku?

Jeden historický koncert jsme v Německu měli, ale tam to funguje jinak než tady. Buď je zájem o velké kapely, a nebo tam funguje přístup: když chceš hrát, tak si to zaplať. Takže si kapela musí pronajmout celý klub, což stojí obrovské peníze. Navíc thrash metal je poměrně extrémní záležitost i v Německu a lidi jsou líní chodit na koncerty. Ale obecně platí to, že čím menší město a odlehlejší, tím jsou lidi vděčnější a tím jsou tam komunity svázanější a oddanější. Čím větší město, tím je to horší. To jsme si ověřili už několikrát.

Největší fanouškovskou základnu máte tedy asi ve Vyškově.

Ano asi ve Vyškově a okolí. Ale občas nás fanoušci překvapí i jinde. Například v září jsme hráli na Šumavě. To byl opravdu jeden z nejlepších koncertů, co se atmosféry týká. Pozvali si nás tam na základě klipu, kterého si všimli v televizi Rebel. A hrajeme i různě po republice. V létě jsme například hráli na festivalu ROCK of Sadská.

A kde si vás budou moct fanoušci poslechnout teď v létě?

V srpnu budeme hrát v Karlových Varech a v Rousínově na Rousfestu a ještě bych rád všechny pozval v říjnu na náš výroční koncert ve Vyškově.

Podělíš se s námi ještě o cíle kapely Fall A Prey?

Hlavně chceme dělat hudbu tak, aby nás to bavilo a obohacovalo a aby to bavilo i lidi. Nejlepší zážitek je pro nás, když se sejde spousta fanoušků, kteří přišli kvůli nám. Klást si větší ambice asi nemá smysl ve světě, který je přehlcený hudbou. Jako metalová kapela je teď velmi těžké se prosadit.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.