Jindra z kapely Jelen: Se skupinou Nebe nás spojuje rekordní množství snědených baget u benzínek

Jelen | Zdroj: SinglTon

Dva největší objevy za loňský rok, kapely Nebe a Jelen se daly dohromady a 18. února vyrazily na společné turné. Početná a kvalitní skupina hudebníků navštíví v rámci NEBE & JELEN TOUR 2015 dohromady jedenáct zastávek. Mimo to vydala kapela Jelen reedici svého veleúspěšného alba Světlo ve tmě. Právě s jejich zpěvákem, Jindrou Polákem, jsme si popovídali.

Jak jste se dali dohromady s kapelou Nebe?

S klukama z Nebe jsme se v létě často potkávali na festivalech, střídali jsme se na pódiích a v šatnách a vždycky jsme při tom prohodili pár slov a byla spousta legrace. Padli jsme si do noty a tak jsme si řekli, že by bylo fajn udělat něco dohromady. Slovo dalo slovo a nakonec se povedlo zorganizovat společné turné.

Máte něco společného?

Jak Nebe, tak Jelen máme rádi melodické české písničky s chytlavými melodiemi a s texty, které posluchače zaujmou a vtáhnou do příběhu. Obě kapely také milují živé hraní a mají v oblibě prostředí klubů a blízký, intenzivní kontakt s publikem. A taky jsme všichni strávili většinu loňského roku v dodávce a snědli rekordní množství baget u benzínových pump (smích).

Jak určujete, v jakém pořadí budete hrát?

Dohodli jsme se, že se budeme střídat podle regionů – na Moravě bude hrát jako druhé Nebe, v Čechách zase Jeleni.

Kolik vás čeká koncertů dohromady?

Dohromady to bude jedenáct zastávek napříč celou republikou.

Je nějaká zastávka, kam se těšíte nejvíce?

Myslím, že za Jeleny můžu s čistým svědomím říct, že se maximálně těšíme úplně na všechny koncerty na turné. Na jednu stranu se těšíme na místa, kde jsme už hráli a lidi, se kterými jsme se tam potkali, na druhou stranu se zase těšíme na to, až poznáme nová města a oslovíme nové publikum… Je to pro nás celé taková dobrodružná objevitelská plavba do neznáma k neprobádaným ostrovům.

Na co všechno se mohou fanoušci těšit?

Na spoustu dobré nálady, spoustu energie, na chytlavé písničky, překvapení, veliký mejdan… A taky na nová exkluzivní trička, která jsme při této příležitosti nechali vyrobit a která se hodně povedla.

O jaká překvapení půjde?

Chystáme si pro fanoušky spoustu různých překvapení – vzájemné hostování, výměnu frontmanů – nudit se určitě nebudou.

Budou nějací speciální hosté?

Na turné s námi jako speciální host jede naše kamarádka, zpěvačka Kateřina Marie Tichá. Mimo jiné společně zahrajeme novou písničku z jejího připravovaného alba.

Nebudete mít problém se narvat do backstage?

Copak do backstage, my máme kolikrát co dělat, abychom se vešli na pódium.

Čtěte také: Společné turné Nebe a Jelen mělo zastávku v Praze

Nyní k reedici alba: Co bude obsahovat navíc?

Když jsme na konci minulého roku zjistili, že je celý náklad našeho prvního alba prakticky vyprodaný, rozhodli jsme se, že neuděláme jenom klasický dotisk, ale že připravíme reedici, s přidanými písněmi, o které si fanoušci často psali, a s rozšířeným bookletem.

Jedna z písní figuruje v seriálu TV Prima. Jak k tomu došlo?

To je pravda. Jedná se o duet s Janou Kirschner, píseň „Co bylo dál“. Z televize Prima nás oslovili, zda bychom nenapsali píseň k jejich připravovanému seriálu Všechny moje lásky, a my se s klukama shodli, že bychom si takovou věc rádi vyzkoušeli.

Co to pro vás znamená?

Je to nová zkušenost a taky cesta, jak naši muziku dostat k více lidem.

A jak vznikla spolupráce s Janou Kirschner?

Nějakou dobu jsem nosil v hlavě refrén a část sloky, a nemohl jsem s tím pohnout. Jednou jsem z rádia zaslechl Janu zpívat a její hlas mě tak inspiroval, že jsem okamžitě sedl a písničku během chvilky dopsal. Když jsme potom přemýšleli, kterou zpěvačku bychom mohli oslovit, aby s námi duet nazpívala, náš manažer řekl, že bychom to zkusili poslat Janě, ať si to poslechne. Smál jsem se, že by to samozřejmě bylo hezké, ale že nevěřím, že by na to Jana kývla… Martin jí to ale stejně poslal, Janě se ta písnička opravdu zalíbila a než jsem se nadál, vyzvedávali jsme ji na letišti a jeli do studia.

Když vydáváte znovu totéž album, nebude znovu i křest?

To není špatný nápad! Možná bychom ho mohli znovu pokřtít během turné… díky za tip.

Jak jste si užili turné s Divokým Billem?

Parádně – byla to euforie. Tohle byla vlastně naše první regulérní sezóna a vyzkoušet si, jaké to je, zahrát si pro vyprodané sály jako předkapela jedné z největších tuzemských skupin, pro nás byla obrovská zkušenost.

Co bylo tedy vaším nejsilnějším okamžikem celého roku kapely Jelen?

Nejsilnější byla asi ta chvíle, kdy jsme si před Vánoci sedli s klukama ke stolu a ohlédli se zpátky, co všechno nám ten loňský rok přinesl – naše první album, vystupování na většině velkých tuzemských festivalů, duet s Janou Kirschner, nominaci na Českého slavíka, turné s Divokým Billem – a shodli jsme se na tom, že něco takového by nás na začátku, když jsme se poprvé sešli a zahráli si Světlo ve tmě, ani ve snu nenapadlo.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.