Společné Tour Nebe a Jelen mělo zastávku v Praze

Ve čtvrtek 19. února si dali v pražském Lucerna Music Baru dostaveníčko dvě kapely zastupované stejným vydavatelstvím. Universal Music dal všem přítomným ochutnat skvělou muziku na Společném turné skupin Jelen a Nebe.

Tradiční fronty u vstupu, způsobené nedobrým umístěním šatny ihned pod schody za vchod, snad už ani není třeba připomínat. Klub našlapaný po strop (a velice chytře uzavřený balkon jako V.I.P. – ano, trocha sarkasmu) nedával moc prostoru pro dýchání, natož pro větší pohyb. Jak jsme se dověděli v průběhu koncertu, bylo vyprodáno.

Se zpožděním, se kterým se ale muselo počítat, vzhledem k tomu, že dobrá stovka lidí se dovnitř ještě nedostala, začali jako první Jelen. Po jakémsi intru spustili svůj koncert skladbou Jelen.

Sedmičlenná sestava na pódiu už od začátku nedala vydechnout nikomu v hledišti a chrlila jeden song za druhým. „V tom zápalu jsme si ani nevšimli, že Jindrovi vypadl kabel z kytary a přestal hrát. Ale vy jste to dali…,“ zaznělo po jedné z písní. Že čtvrteční večer probíhal v přátelském stylu, bylo znát i z toho, když frontman kapely Jelen, Jindra Polák, popřál k narozeninám Janě a Nině a zahráli pro ně song Až příště přijdeš.

jelen-lmb

Přehlídku pindíků utnula krásná Kateřina Marie Tichá, která vyběhla na stage k odzpívání hned několika skladeb. Ta pro návštěvníky koncertu nejznámější, Tančíme spolu, zazněla jako první. Ale pražské obecenstvo mělo i to štěstí slyšet v premiéře písničku Naděje, kterou Katka přidá na své připravované debutové album.

Hlavní osoba kapely Nebe, Petr Harazim, přišla překvapivě po pár desítkách vteřin asi největšího hitu Jelenů, Nebe nad Prahou. Zazpíval si sólíčko a pak hecoval obecenstvo otázkami jako: „Jaké je Nebe nad Prahou?“ A lidi šíleli. V dobrém slova smyslu.Hodně dobré bylo postupné představování všech, kteří byli na pódiu. „A nejhezčí Jelen je Kateřina Marie Tichá!“ Nezbývá než souhlasit.

Nebe dokáže strhnout

Přišla na řadu přestavba nástrojů a trocha hudebního odpočinku, při kterém jsem si všiml slečny, která se neustála prohlížela v zrcadle a vlastně neviděla asi ani kousek z koncertu. Zřejmě si připadala krásná.

Nebe vlétli na stage jako smršť a začali hned velkým hitem Padáky. Okamžitě strhli davy, které jim zobaly z ruky. „Je tady nějaká Lucie? Tak to je pro vás,“ opět hecoval fanoušky Petr Harazim před singlem Legosvět. Škoda, že s nimi nepřijela i Tereza Voříšková… Při singlu Meziměsto ale zaskočila neméně krásná Kateřina Marie Tichá.

Na řadu přišly i o něco méně známé skladby pro ty, co neznají CD. Opuštění, která nutí zamyslet se, Platonická, která nutí zamyslet se…

Podívejte se také na fotogalerii ke koncertu

Nebe jako hudební projekt zvládá a zvedá se. Měl jsem tu čest je vidět již podruhé. Oproti červenci si více věří, více spolupracují s publikem a více improvizují. Některá slova z písní byla zaměněna za slova o Praze nebo Lucerna Music Baru a to je to, co lidi baví.

Líbí se mi, že si ani jedna z kapel nehraje na bůhví co. Jsou krásně uvolnění, užívají si hudby, užívají si obecenstva, nemají žádné hvězdné úlety. Při vstupu do LMB si Petr Harazim z Nebe povídal s fanoušky kousek od toalet. Nepohoršoval se nad tím, prostě si pokecal.

Čtvrteční večer mne zase na chvíli ujistil v tom, že obyvatelé naší republiky nejsou jen ovečky, které plují se světovým davem a poslouchají jen to, co jim do hlavy perou všechna rádia. Umíme si užít i koncert Jelena a Nebe, a to je strašně dobře…

 


Napište komentář

vlastimil.blazek
O vlastimil.blazek 137 Článků
Studoval SZeŠ v Březnici, po vojně se věnoval práci v zahraničí, poté začal psát jako řadový redaktor. Několik úspěchů ho dovedlo až na post šéfredaktora nejmenovaného magazínu. Po neshodách v něm zakládá Monstermusic.cz, v srpnu 2013 spouští zkušební verzi, která se osvědčuje...