Oshun: Jak bychom mohly nemyslet na budoucnost? Ztělesňujeme to, co má přijít

Foto: Alberto Vargas

Dvojice mladých dívek, která se pojmenovala po jorubské bohyni Oshun, již několik let září ve světě hip hopu spojeného se soulem. Před jejich historicky druhým pražským koncertem nám zodpověděly pár otázek o svém poslání a univerzitních kořenech.

Potkaly jste se hned po střední, když jste obě nastoupily na Newyorskou univerzitu. Tehdy jste spolu začaly jamovat a zjistily jste, jak moc vám to dohromady jde. Chybí vám na té hektické době plné úkolů, esejí, nocích po klubech a studiích něco? Nebo jste rády, že už se můžete hudbě věnovat naplno?

Niambi: Rozhodně si času ve škole vážíme. Moc nám pomohla vytvořit si jakousi základnu a mít v tvorbě půdu pod nohama. Teď jsou z nás nezávislé umělkyně, které si tou cestou prošly samy, vytvořily si tým a věříme, že je to sakra pevné. Jsme za studium vděčné, protože spousta našich vědomostí a schopností se k nám rozhodně dostala skrz univerzitu.

Čtěte také: Kimbra: Osobnostní růst je pro mě jako příliv a odliv

Jak moc mělo vaše setkání vliv na vývoj celé kariéry? Měly jste předtím jiné plány než hudbu, ale vaše spojení vám dalo najevo, že dohromady to spolu dotáhnete daleko?

Thandi: Hudba v nás byla vždycky, už kdy jsme byly malé. Projevovalo se to různě, ale Niambi věděla o svém snu už od té doby, co se naučila mluvit. Do New Yorku chtěla kvůli produkování hudby, jelikož Insitut Clivea Davise, který pod Newyorskou univerzitu patří, nabízí skvělé programy. Já jsem si taky vždy byla jistá, že chci v průmyslu pracovat, proto jsem byla v kombinovaném programu hudebního žurnalismu a afroamerických studií. Chvíli před tím, než jsem ke studiu nastoupila, jsem se začala zabývat DJ-ingem, vše se ale exponenciálně vystupňovalo, když jsme se poznaly a začaly jsme se ve svém umění navzájem tlačit šíleným způsobem vpřed.

Co vás tak přitahuje k futurismu?

Niambi: Jak bychom mohly nemyslet na budoucnost? Na zítřek se musíme začít připravovat již dnes. Jako umělci musíme vnímat a ztělesňovat to, co má přijít a je naší odpovědností námi předvídané vytvářet.

Chcete vaší hudbou lidi pobavit, zprostředkovávat jim extatické zážitky, či je nějakým způsobem poučit?

Thandi: Nejvíce se naší hudbou snažíme dát lidem možnost a volnost milovat sami sebe. Chceme vytvářet radost, jemnost, sytost a zavlažit celý svět.

S kým byste rády v budoucnosti spolupracovaly?

Niambi Thandi: Jé, rády bychom si alespoň zajamovaly se spoustou lidí, určitě s Tierrou Whack, Kendrickem Lamarem, YGem nebo 21 Savagem.

Dokázaly byste nějak popsat, jak jste se dostaly ke svému specifickému zvuku?

Niambi: Šlo hodně o experimentování se spoustou nástrojů a našimi hlasy během dlouhých hodin ve studiu i mimo něj. Posunula nás i práce s naším producentem a DJem Prodou, který nám otevřel cestu ke spoustě novým možnostem. Všichni tři přinášíme do studia kousek svého kouzla, který dohromady nakonec vytvoří jeden magický celek.

Co je vaším dalším cílem?

Thandi: Momentálně by nám udělalo největší radost, kdybychom se staly takovým tím domácím jménem, co každý v branži hip hopu a soulu zná a považuje ho za kvalitní. Dále také nechceme přestat s rozdáváním radosti a slasti.

Čtěte také: Nabušené trio Injury Reserve přiveze svou debutovou desku do Prahy

Za co jste doposud nejvíc ve svých životech vděčné?

Niambi: To, že můžeme být stále plné radosti a klidu a být stále svobodnými nezávislými umělci. Také za to, že můžeme cestovat po celém světě a poznávat naše podporovatele tváří v tvář. Nikdy nedokážeme vyjádřit, jak moc to pro nás doopravdy znamená. Děkujeme všem!

Jak moc se těšíte do Evropy? Budete mít čas města, která navštívíte, i trochu prozkoumat?

Niambi: V Evropě jsme byly párkrát i „nepracovně“, takže nějaké krásy jsme již viděly. Mnohem více se asi ale těšíme na další zážitky z koncertů. Naše první evropské turné proběhlo loni v květnu a hrozně rády na něj vzpomínáme. V Praze to tehdy bylo skvělé a máme radost, že se sem můžeme vrátit.

Jaká máte od turné očekávání? Jste nadšené, nebo spíš nervózní?

Thandi: Očekáváme, že dokončíme naši misi, kterou jsme si určily. Chceme, aby se do sebe každá duše v našem publiku zamilovala ještě mnohem více, než se měla ráda předtím. Ale obecně se moc těšíme, nikdy nemáme strach, je to zábava!


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.