Rozhovor: Ondřej Galuška z kapely Eggnoise (nejen) o novém albu

Eggnoise | Zdroj: facebook.com

Nové album české kapely Eggnoise s prostým názvem 4 spatřilo světlo světa 30. září. My vám nyní přinášíme rozhovor s Ondřejem Galuškou, jedním ze zakládajících členů formace, který se nejen o něm rozpovídal. Také třeba o spolupráci s Janem Hřebejkem.

Kapela Eggnoise vznikla před dvaceti lety, takže když před dvěma lety jste se rozhodli skončit, neznělo to jako unáhlené rozhodnutí. Návrat tak trochu jak z čistého nebe. Jak to?

Víte, před dvěma lety jsme říkali pouze, že kapela končí ve své současné podobě, a přerušili jsme koncertní činnost. Už v té době jsme ale věděli, že budeme pracovat na soundtracku k filmu Svatá Čtveřice jakožto Eggnoise. Od druhého alba (Albumen) se vlastně Eggnoise počali přeměňovat z klasické kapely na autorský projekt dvou Ondrů. Naše skladatelské vize a touha se neustále vyvíjet nebyly úplně kompatibilní s demokratickým fungováním kapely. Možná už nikdy nebudeme schopni fungovat jako normální kapela, ale máme radost z toho, co tvoříme.

Čtvrtá řadová deska nebo spíš soundtrack?

Je pravda, že některé písně jako Něco se nebo Trouble vznikly jako přímá inspirace filmem, dokonce by se dalo říct jako jeho komentář (a jsme moc vděční Honzovi Hřebejkovi, že nám k tomu dal ve filmu prostor). Nicméně z filmu jsme vybrali jen ty skladby, o kterých jsme přesvědčeni, že budou rovnocennými partnery s jinými na desce. A nové přírůstky jsou natolik silné, že tuto desku můžeme s klidným svědomím označit za pokračovatele našich řadových alb.

Jak jste se dostali ke spolupráci s režisérem Hřebejkem?

Na to existuje vícero teorií. Moje verze je, že když jsem na jedné VIP akci na festivalu v Karlových Varech dal Honzovi do ruky naší desku Albumen, myslel si patrně, že jsem někdo důležitý, a tak si tu desku poslechl místo toho, aby ji rovnou hodil do koše. Od té doby nám prokazuje přízeň a naši hudbu použil již ve dvou filmech.

Po tolika letech na české klubové scéně, jaké jsou Vaše ambice?

Tak ambice asi už přenecháme mladším, my máme radost, že jsme dostali příležitost pracovat s některými z nejlepších (a nejulítlejších) muzikantů u nás a že lidé, kteří si cení naší hudby, tak nečiní proto, že bychom provozovali nějaký momentálně populární styl. Dokud se najdou nadšenci, co si nás pozvou do klubů, nepohrdneme příležitostí dobře si zahrát.

Chystáte se koncertovat i příští rok?

Ze současné koncertní podoby kapely (zahrnující kromě dvou Ondrů Michala Noska, Jaryna Janka a Jana Mizlera) máme velkou radost a myslíme, že podzimních koncertů nebude dost, abychom vyčerpali její potenciál. I proto příští rok nějaké koncerty budou.


Napište komentář