10 + 1 skladeb od Linkin Park, které nikdy nespatřily světlo světa

Linkin Park
Linkin Park | Zdroj: oficiální archiv kapely

Linkin Park za svou téměř dvacetiletou existenci obdařili svět o slušnou dávku povedených písní. I po smrti Chestera Benningtona je však stále co objevovat a my tak přinášíme 10 rarit a nevydaných skladeb, které rozhodně stojí za to slyšet. A jeden bonus k tomu.

1) Carousel

Je záhadou, proč se tento počin nikdy nedostal na plnohodnotnou desku. Skladba Carousel se objevila na EP, které kapela vydala v roce 1999 ještě pod původním názvem Hybrid Theory a ačkoli nabízí klasicky výtečnou kombinaci zpěvu Chestera Benningtona a rapu Mika Shinody, na žádné ze studiovek ji nenajdeme.

2) Across The Line

Na album Minutes to Midnight se nedostalo celkem pět skladeb a Across The Line byla jednou z nich, do výběru se ale nevešla jen o vous. „Across The Line se jen těsně nevešlo na desku. Jestli ta obsahuje 12 skladeb, tohle mělo být číslo 13,“ řekl k písni Mike Shinoda. Song se později objevil na CD LP Underground 9.0: Demos.

3) Pretend To Be

Další ze skladeb, které to na Minutes to Midnight nedotáhly. Orignální instrumentál s melodickým zpěvem Chestera Benningtona z roku 2008 později vyšel CD fanklubu LP Underground, oficiálně na žádné z desek ale k poslechu není, na rozdíl třeba od písně No Roads Left, která se sice na originál Minutes to Midnight též nevešla, objevila se ale na její speciální edici.

4) Part of Me

Ačkoli debutová Hybrid Theory vyšla už pod názvem Linkin Park, demo této desky nahrávala kapela ještě s původním názvem a již na něm si tak nějak předdefinovala svůj sound, kterým se později proslavila po celém světě. Součástí tohoto dema byla i skladba Part of Me, na němž můžeme slyšet Chesterův scream ve verzi „before it was cool.“ Po konci skladby je navíc k slyšení i extra píseň Ambient.

5) And One

Další ze skladeb z EP Hybrid Theory a jedna z prvních skladeb, kde můžeme slyšet práci Mr. Hahna v plné parádě. Původního EP se vyrobilo pouze okolo 1000 kusů, jeho sběratelská hodnota je tak téměř nevyčíslitelná.

6) So Far Away

Demo opět z EP Hybrid Theory, které se později dostalo na CD LP Underground 12. Kytarista Brad Delson popsal So Far Away jako skladbu, „která má v mém srdci speciální místo.“ Zároveň se jedná o jediný song z doby před vydáním alba Minutes to Midnight, kde Mike Shinoda po celou délku songu zpívá hlavní vokály.

7) Slip

Píseň, která vznikla jako jedna z vůbec prvních poté, co Chester Bennington přišel do kapely. „Udělali jsme několik verzí tohohle songu, ale nikdy jsme se neodvážili ho vydat,“ okomentoval Mike Shinoda skladbu poté, co se objevila na CD LP Underground 11.

8) Step Up

Konec devadesátých let se nesl v duchu spojení metalových žánrů a hip-hopu a krom kapel jako Limp Bizkit či P.O.D. se na této vlně svezli i Linkin Park. A právě tato lekce hip-hopu z produkce kalifornské kapely je toho ukázkovým příkladem.

9) She Couldn’t

Píseň doslova opředená záhadami. She Couldn’t byla objevena v roce 2009 poté, co se do oběhu neoficiálním způsobem dostalo několik demo CD Hybrid Theory, přičemž kvůli ke své délce a neobvyklému instrumentálnímu breakdownu se skladba výrazně odlišuje od dalších kousků z rané tvorby kapely. Linkin Park pak u She Couldn’t samplují hudbu z B-Boy Document ’99 od High & Mighty.

10) Blue

Společně se Slip jedna ze skladeb, které pod názvem Hybrid Theory vznikla jako první. Chester Bennington do kapely přišel ještě pod názvem Xero, jak ji založili Mike Shinoda s Robem Bourdonem a Bradem Delsonem. Později k sobě připojili i následující členy včetně vokalisty Marka Wakefielda, ten byl ale později nahrazen právě Benningtonem a Xero se přejmenovali na Hybrid Theory a později na Linkin Park.

Bonus: Untitled

Původně „bezejmenná“ skladba se později stala jedním z největších hitů, které Linkin Park kdy vydali. Untitled je nevydané demo proslulé In The End, od finální verze z alba Hybrid Theory se ale v mnoha aspektech liší. Zřejmě nejvýraznější změna potkala text písně, slyšet můžeme ale i změny v melodii či bicích partech.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.