Co mají rappeři z Chaozz společného s Lunetic?

Chaozz | Zdroj: facebook.com

„Válí se chlívek, s názvem policejní hlídka,“ právě těmito slovy začínala jedna z nejznámějších písniček hip-hopové skupiny Chaozz. Ve své době ovládala hitparády a pravidelně se umisťovala v tehdejším nejpopulárnějším hudebním pořadu Eso. Nyní se Chaozz vracejí na scénu, a to ve velkém stylu. Dokážou kluci navázat na svou původní slávu?

Pojďme se na tuhle partičku tentokrát podívat z trochu jiného pohledu. Nabízí se totiž srovnání s dalšími hvězdami devadesátých let, skupinou Lunetic. I když se žánrově nacházejí zcela jinde, najdeme u nich několik podobných skutečností.

Lunetic i Chaozz se totiž rozhodli v nedávné době vrátit v plné síle na pódia a rozjet comebackové šňůry. Zatímco slavný boyband hraje především v menších až středně velkých klubech, hip-hopeři Chaozz jsou podstatně odvážnější. Už na konci května totiž zahrají v jednom z největších a zároveň i nejoblíbenějších pražských klubů, ve Foru Karlín.

Vznik Chaozzu i Lunetic se datuje do roku 1995. Počátky první jmenované kapely samozřejmě můžeme sledovat už o několik let dříve, kdy někteří členové vystupovali pod jménem Flavamatic a Unit. Zatímco hip-hopeři vydali první přelomovou desku …a nastal Chaozz již o rok později, Lunetic s vydáním debutu Cik-Cak nepospíchali a vypustili ho do světa až v roce 1998.

Po vydání debutových desek se obě kapely dostaly do hledáčku médií a přišel jejich obrovský boom. Asi jen těžko narazíte na mladého člověka vyrůstajícího v tehdejší době, který by o nich neslyšel. Společnou měli i další věc. Chaozz i Lunetic sice měli tisíce fanoušků, ale zároveň i celou řadu odpůrců jejich komerčního úspěchu.

Rozpady obou kapel po letech největší slávy rovněž přišly v podobné době, i když v tomto případě je to trochu diskutabilní. Rozhodně ovšem spadají do let 2002 nebo 2003.

Lunetic se dali opět dohromady už v roce 2008, kdy vydali album s největšími hity, a následující roky se snažili využívat svou bývalou slávu. V loňském roce oznámili comebackové turné, přičemž se jedna ze zastávek uskutečnila i v pražském klubu Storm. Retro párty na tomto místě měla své kouzlo, celý klub si společně s nimi zazpíval největší hit Máma, ale zároveň se rozhodně nejednalo o zásadní událost.

Čtěte také: Chaozz pojede příští rok na turné, na kterém zazní i zcela nový song

Oproti tomu Chaozz poprvé po letech vystoupili na akci The End Of the Week v říjnu 2017 a vyprodaný koncert měl obrovský úspěch. Následně se objevili i na vystoupení Katových Prago UnionLucerna Music Baru a vyhlášení samostatného turné na sebe nenechalo dlouho čekat.

Navíc i zde nacházíme další společnou vlastnost, a to jednoho chybějícího člena původního uskupení. V případě Lunetic se samozřejmě jedná o problémového Martina Kociána, kterého kluci kvůli jeho problémům s drogami či závislostí na automatech zrovna nevábili k návratu. V případě Chaozzu je situace trochu složitější. Za pultem se u nich totiž střídali DJ Smog a Skupla, ovšem ani jeden z nich se aktuálních koncertů nezúčastní. Uvidíte na nich totiž DJe Mara, který vystupuje s Katem v Prago Union.

Sami vidíte, že i dvě zcela odlišné formace mohou mít hodně společného. Pražský koncert Chaozzu 31. května ve Foru Karlín bude obrovskou párty.


Napište komentář