Hudební svět vzpomíná na Chesterovu ochotu, přátelskost a na jeho vždy přítomný úsměv

Chester Bennington | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

Tragická smrt Chestera Benningtona nezasáhla jen miliony fanoušků, ale i většinu hudebníků. Desítky slavných umělců zavzpomínaly na Chesterův vždy přítomný úsměv, ochotu a inspiraci. Mnozí hudebníci jsou si dobře vědomi, že nebýt Chestera a Linkin Park, tak by neexistovala dnešní rocková scéna, jak ji známe.

Smutná zpráva o smrti Chestera Benningtona ve čtvrtek 20. července zasáhla doslova celý svět. Mezi miliony fanoušků, kteří po celém světě truchlili nad smrtí jedné z největších rockových ikon, však byli i mnozí Chesterovi kolegové a umělci, které jeho tvorba inspirovala. Slavní muzikanti se chopili sociálních sítí, aby vyjádřili svůj smutek nad smrtí zpěváka a řekli, jak je tvorba Linkin Park ovlivnila.

Téměř okamžitě projevily na sociálních sítích svůj smutek hvězdy, jako All Time Low, Neck Deep, Black Veil Brides, Nikki Sixx, Nickelback, Imagine Dragons a mnoho dalších.

Hayley Williams z Paramore si je dobře vědoma démonů, kterým musí mnozí lidé čelit, když na twitteru napsala: „Umělci jsou lidé s údělem přinášet krásu do světa, který může být tak temný. Je proto logické, že jsou si umělci dobře vědomi oné temnoty,“ poté dodala „… a možná to je občas dělá více zranitelnějšími? Nevím. Život je občas tak neústupný.“ Většina umělců tyto stavy zná a proto Hayley zdůrazňuje hlavně prevenci a snaží se zvednout obecné povědomí o psychických poruchách.

„Chester byl vždy velice laskavý, vlídný a štědrý k nám a naší kapele,“ vzpomínají na svého kamaráda depresivní Placebo, ale vzápětí dodali: „Tato tragédie, spolu s nedávnou a podobnou smrtí Chrise Cornella jen zdůrazňuje destruktivní a život ohrožující povahu dvojitého démona v podobě závislosti a deprese, který je v dnešní společnosti stále vnímán jako velké stigma. Hlavně pokud se jedná o úspěšné muzikanty, kteří vypadají, že mají vše. Doufáme, že tyto tragické události přinesou větší povědomí a pochopení pro tyto lstivé a často přehlížené nemoci.“

Billie Joe Armstrong z Green Day na Chestera taktéž vzpomíná jako na „laskavého, velice inteligentního a ku*va dobrého zpěváka,“ poté zdůraznil, že drogová závislost a psychické poruchy jsou velice komplexní záležitost, ale že je důležité mít na paměti, že nejste sami, k čemuž přiložil číslo na hotline prevenci proti sebevraždám.

Jeho kolega, basák Mike Dirnt, zdůrazňuje především Chesterův odkaz a v celé tragédii vidí i naději, když říká: „Dneska se díky téhle tragédii můj osmiletý syn dozvěděl o Linkin Park a jakkoli je to na jedné straně smutné, tak vidím tu krásu a věčnost hudby, která nám zůstala. Takže, ať už je tahle chvíle jakkoli těžká pro nás všechny, já se rozhoduji, že budu dál uctívat krásu umění a života, tím, že budu oslavovat jeho hudbu, protože to je přeci nakonec její hlavní účel.“

Ke smrti frontmana Linkin Park se vyjádřili i Stone Temple Pilots, kde Chester v letech 2013–2015 působil po odchodu Scotta Weilanda. STP k celé situaci napsali: „Dnes je smutný den, když víme, že tolik z nás již nikdy nebude moci sdílet tvůj smích, přátelství a lásku. Ukazoval jsi nám znovu a znovu jaké to je, být úžasným člověkem. Navždy pro nás budeš majákem světla a naděje.“

Na Chesterův smích, přátelství a lásku vzpomínal i frontman 30 Seconds To Mars, Jared Leto: „Když si vzpomenu na Chestera, vybavím si jeho úsměv. Jeho smích, inteligenci, laskavost a talent. Ten naprosto nezapomenutelný hlas, který byl zároveň jemný, zuřivý a vždy plný emocí. Jeho život mě naučil mnohé. Hlavně ohledně oddanosti, těžké práce, sledování a plnění si svých snů a hlavně ohledně lásky.“ Na Chesterův smích můžete zavzpomínat díky tomuto vtipnému videu, které Linkin Park nedávno natočili společně s Blink-182.

Právě s Blink-182 se měli Linkin Park vydat na další společné Blinkin Park turné, které mělo odstartovat již 27. července. Turné, stejně jako zbytek koncertů Linkin Park, se bohužel muselo zrušit. „Blink-182 jsou zdrceni ztrátou našeho přítele a úžasného muzikanta Chestera Benningtona. Nikdy bychom nemohli hrát Blinkin Park bez jeho úžasného talentu a hlasu, to prostě není možné,“ okomentovala zrušení turné kapela.

Bývalý frontman Blink-182, Tom Delonge, dával ve svém projevu především důraz na vyjádření upřímné soustrasti rodině a pozůstalým. „Znal jsem Chestera, byl moc laskavý. Naše kapely spolu vyrůstaly a čas od času jsme se někde potkali. Vlastně jsem ho asi před dvěma měsíci potkal na letišti LAX. Skvěle jsme si popovídali a byl moc milý k mé ženě a mým dětem. Je to veliká ztráta pro lidi, které inspirovala jeho tvorba, ale daleko větší pro jeho děti a rodinu. Jsem velice smutný pokaždé, když nějaké dítě ztratí rodiče. Je to prostě zničující,“ napsal Delonge na svá sociální média.

Ne všichni ale zůstali jen u psaní emocionálních vzkazů na sociálních médiích. Corey Taylor například během svého vystoupení se Stone Sour Chesterovi věnoval skladbu Through Glass se slovy: „Tohle byl jeden z jeho oblíbených songů. Chci mu ho věnovat. Chestře, budeš nám ku*va chybět.“  Skladbu během svého koncertu Chesterovi věnovali i např. 30 Seconds To Mars, Korn, Good Charlotte, One Republic nebo zpěvačka Fergie.

Je vidět, že Chester byl na hudební scéně na jednu stranu legenda, která inspirovala miliony fanoušků a desítky kapel, na straně druhé to ale byl člověk, který ač neustále bojoval se svými vnitřními démony, byl vždy přátelský, milý a ochotný pomoci. Neplakejme proto nad jeho smrtí a oslavujme společně jeho hudbu a odkaz, neboť Linkin Park a jméno Chester Bennington si již vysloužilo své důstojné místo v hudební historii.

Zrovna v den, kdy se svět dozvěděl onu smutnou zprávu, Linkin Park vypustili do světa svůj nový videoklip k singlu Talking To Myself. Zažeňme tedy na chvíli smutné myšlenky a užijme si poslední ukázku Chesterovy tvorby, kterou nám naštěstí nikdo nikdy nevezme.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...