Indie kytarovka The Wombats a co o nich možná nevíte

The Wombats | Zdroj: wegow.com

The Wombats je liverpoolská energická trojice, která si získala přízeň už svými prvními hity jako Moving to New York nebo Let’s Dance to Joy Divison, a to zejména u fanoušků hravých kytarových riffů a zábavných textů. Indie rockové kouzlo jejich muziky si užijeme už za pár dní naživo v Lucerně. Co všechno o nich ale (ne)víte? 

Každý žije na jiném konci světa

Členové skupiny spolu sice tráví spoustu času na tour, v mezičase ale žijí na různých koncích světa. Tord Øverland-Knudsen (baskytarista) žije v Norsku, Dan Haggis (bubeník) v Londýně a Matthew Murphy (zpěvák) v Los Angeles. Poslední dvě alba nahrávali jak v Americe tak v Evropě, protože není snadné, aby se všichni sešli. V průběhu let bydleli nezávisle na sobě třeba v Paříži, Liverpoolu, kde se poznali na škole, New Yorku atd.

Mají společný oblíbený hit

Nejoblíbenějším songem všech tří členů napříč celou diskografií je i po vydání posledního alba hit Greek Tragedy. Ten vyšel v roce 2015 jako singl k desce Glitterbug a byl natolik odlišně zpracovaný od předešlé tvorby, že přitáhl ke kapele spoustu nových posluchačů. Tahle menší změna stylu určovala i zbytek tehdejší desky. A zvrácený klip ocenil asi každý fanoušek The Wombats.

Čtěte také: The Wombats se na novém albu vrací se svou ověřenou klasikou

Nejlepší místo pro psaní songů je postel u rodičů

Murphy píše prý nejlíp v domě u svých rodičů, kde vyrůstal. Například v roce 2011 se vrátil žít chvíli právě tam a druhé album, The Wombats Proudly Present This Modern Glitch, napsal ve své staré posteli za tu dobu, co u rodičů znovu bydlel.

Boj s antidepresivy

Murphy taky dlouho bojoval s depresemi. Singl Anti-D pojednává o tom, jak se cítil a jak špatně na něj antidepresiva působila, tak je přestal brát. Hudbu The Wombats ale směřují k hravým popovým melodiím, které zní mnohem pozitivněji než spousta textů, protože se všichni tři chtějí spíš bavit svou hudbou, ne si do nástrojů vybíjet zlost. O poslední desce Beautiful People Will Ruin Your Life ale Murphy řekl, že je pozitivnější i proto, že už sám není tak úzkostlivý.

Song z nudy

Jeden z populárních songů úspěšného alba GlitterbugPink Lemonade, vznikl z prosté nudy, kterou Murphy zažíval v rodném Liverpoolu. Na týden odjel do Barcelony, kde se opíjel a myslel na to, jestli ho zatím jeho přítelkyně podvádí. Murphy řekl, že se dokonce ve své paranoii podporoval, aby z toho nakonec napsal song, který je pravděpodobně nejveselejším počinem celé tvorby The Wombats.

Samota vyobrazená na obalu alba

Předposlední deska Glitterbug měla kreativní a pro některé zavádějící cover, kde je postava ženy, ve které jsou vyobrazena noční světla velkoměsta. Je to proto, že Murphy psal album o samotě, kterou cítil, když se přestěhoval do nového města a zároveň i o vztahu se dvěma partnerkami.

Sny o Beatles

Paul McCartney se zmínil, že by rád produkoval jejich druhé album. Bylo to po úspěchu počátečních pecek jako Let‘s Dance To Joy Division. The Wombats sice racionálně počítali s tím, že by na to neměl McCartney tolik času, ale Muprhy přiznal, že se mu chvíli potom o bývalém členovi Beatles i zdálo.

Genderová rovnost v písni

Méně známou skladbou Wired Differently se vyjadřovali i k genderové rovnosti. Wired Differently vyšla na Glitterbug B-sides jako jeden ze čtyř doplňků k albu. Song je koncipován jako promluva partnerovi o tom, že je každý jiný, s textem jako „who cares if she likes the girls or if he likes the boys or why they like to judge or why some just use toys.“

The Wombats na nás chystají mix starých populárních hitů a nových skladeb z poslední desky Beautiful People Will Ruin Your Life už 13. dubna. V Lucerna Music Baru znovu ukážou, jak moc je baví vystupovat naživo. Posledních pár lístků je k dostání na webu GoOut.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz