Největší události roku 2021: Přehraná Taylor Swift, zpackaný Český slavík a návrat skupiny ABBA

Český slavík 21 - Karel Janeček | Foto: Martin Bambušek, MonsterMusic

Další rok uplaval jako voda a ačkoliv hudební svět stále čeká na návrat k plné síle, přece jen se pár věcí událo. Přečtěte si o nejzajímavějších hudebních událostech posledních 365 dní.

Loučí se s námi rockové legendy a českoslovenští srdcaři

Ačkoliv je léto obvykle slunečné a šťastné období roku, ve světe rock’n’rollu a tvrdých žánrů došlo k velkým ztrátám. Spoluzakladatel a bubeník skupiny Slipknot Joey Jordison podlehl na konci července nervovému onemocnění, které ho sužovalo již několik let. Kytarista ZZ Top Dusty Hill se s námi rozloučil o pouhé dva dny později. Zbývající polovina The Everly BrothersDon Everly, dua stojícího za zrodem jedinečného country rocku, nás opustila 21. srpna a o tři dny později i legendární bubeník kapely The Rolling Stones Charlie Watts. Na všechny vzpomínáme s kytarou v duši!

Čtěte také: Nejzajímavější desky roku 2021: Rozloučení Davida Stypky, překvapivá Olivia Rodrigo i kontroverzní Lil Nas X

Nesmíme zapomenout ani na domácí umělce, o které jsme letos přišli. Hned ze začátku roku Českou republiku zasáhla smutná zpráva o smrti frýdecko-místeckého zpěváka Davida Stypky, který prohrál boj s nádorovým onemocněním. Je to také téměř dva měsíce, co zemřel také československý držák Meky Žbirka.

Sešlé a rozešlé kapely

Po téměř třiceti letech oznámili konec společného působení francouzští Daft Punk, robotická dvojice, která proslavila francouzský undergroundový house po celém světě. Místo smutku nad jednou rozpadlou kapelou se ale můžeme radovat tím neuvěřitelným množstvím uskupení, co se rozhodlo dát znovu dohromady. Asi nejbombastičtějším návratem roku je švédská popová skupina ABBA. Po čtyřiceti letech vydala novou desku s názvem Voyage a dokonce se s ní vydá i na turné. Z kapel Blondie, TLC, The Doobie Brothers a The Fugees sice novou hudbu asi nedostaneme, ale v minulém roce oznámili, či plánovali vyrazit na turné. Budeme doufat, že se to v příštím roce vydaří!

Čtěte také: Kapelu Kensington opouští frontman Eloi Youssef

Taylor Swift vrací úder

Rok 2020 zahalený lockdownem využila Taylor Swift k vydání dvou projektů – FolkloreEvermore, které kritici považovali nejen za návrat k jejím dobrým kořenům, ale zároveň jako nejdospělejší a nejkvalitnější hudbu její kariéry. Co pokračovalo, bylo neočekávané vydání alba Fearless. To je zpěvaččina klasika z roku 2008, přišla ale úplně přetočená. Po nějaké době bylo vydané nově nahrané i novější album Red.

Čtěte také: Arctic Monkeys vydají novou desku. Do Prahy ji přivezou v létě 2022

Taylor si svou hudbu ale nenahrává znovu jenom tak z legrace. Věnuje tomu čas, protože hlavní nahrávky jejích alb byly nedávno zakoupeny hudebním mogulem Scooterem Braunem, čímž je právě on dostal pod kontrolu. Taylor se nechala slyšet, že věří, že by s hudbou umělců neměli jen tak nakládat jiní. Proto se nyní pravděpodobně dočkáme ještě dalších čtyřech kompletně přetočených alb.

Tragédie na Astroworldu

Travis Scott byl už dávno znám tím, že v lidech dokáže rozproudit hodně bouřlivých emocí a často i ničivou agresi. Tato smutná skutečnost vyústila ve velké neštěstí 5. listopadu, kdy na jeho festivalu Astroworld zemřelo umačkáním deset lidí. Nejmladší z obětí bylo pouhých devět let. Nadále je okolo této události velké množství nezodpovězených otázek, je však jasné, že se z neštěstí musíme poučit a dále pracovat na zajišťování bezpečnostních podmínek na festivalech, koncertech a dalších davových akcích.

Znovuzrození Českého slavíka

S velkou parádou se letos vrátila anketa Český slavík. Po čtyřech letech, kdy se divácká hudební soutěž nekonala, do něj zainvestoval podnikatel Karel Janeček, který se tím chtěl pravděpodobně trochu ukázat, než oficiálně spustí svou prezidentskou kampaň. Uvidíme, zda se tohoto dočkáme cirkusu i příští rok.

Čtěte také: Český slavík 21: Estráda z minulého století, nebo politická kampaň?


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.