Slayer oznámili rozlučkové turné, podívejte se na 5 zásadních momentů legendární kapely

Slayer
Slayer | Zdroj: Spotify

Každá legenda jednou na své slávou protkané cestě narazí na konec, a zatímco někteří koncertují a nahrávají, dokud jejich čas nenadejde, jiní pro své fanoušky uspořádají rozlučkovou tour. Tak učinili i proslulí Slayer, kteří po třiceti sedmi letech vyjíždí na tentokrát již poslední turné.

Thrash-metalová kapela se stane prvním uskupením z takzvané velké čtyřky, která ukončí své působení. Slayer se přitom za dobu své existence postarali o nespočet žánr definujících skladeb i dosud hraných pecek, za které může hovořit snad nejslavnější Angel of Death.

Příběh této legendy se ale netočí jen okolo písní. Do metalového světa se Slayer zapsali mnoha momenty, pojďme s tak některé z nich připomenout.

1) Založení kapely – 1981

S rokem 1981 se datuje i založení Slayer. Skupina ve složení Kerry King, Tom Araya, Jeff Hanneman a Dave Lombardo původně začala jako cover band tehdejších heavy-metalových vypalovaček, jen aby se o pár let později stala jedním z nejtvrdších a nejuznávanějších interpretů celé rockové scény.

2) Vydání alba Reign in Blood – 1986

Po tom, co Slayer se svými dvěma deskami vyvolali rozruch na hudební scéně, přišel zřejmě největší zlom celého jejich působení. Následujíc úspěšné Hell Awaits vydala kapela album Reign in Blood, na němž spolupracovala s proslulým producentem Rickem Rubinem a díky němuž raketově prorazila i mezi mainstreamové umělce.

Reign in Blood bylo i přes kontroverze týkající se textů popisujících nacismus velmi dobře přijato jak fanoušky, tak i kritiky. Spolu s Metallicou, Megadeth a Anthrax tak v polovině osmdesátých let Slayer definovali zvuk thrash-metalu a navždy ovlivnili hudební scénu.

3) První ocenění Grammy – 2007

I přes dlouhotrvající celosvětový úspěch se Slayer podařilo vyhrát prestižní cenu Grammy až v roce 2007. Stěžejním pro tento milník se stalo vydání alba Christ Illusion, které nejenže vystartovalo v žebříčku Billboard 200 na pátém místě, ale přineslo hned dva singly, jež byly nominovány a zároveň i vyhrály Grammy za nejlepší metalový výkon roku.

4) Smrt Jeffa Hannemana a odchod Dave Lombarda – 2013

Bohužel, i svět metalu, běžně plný barevné duhy a okřídlených jednorožců, má své temné stránky a Slayer je naneštěstí poznali na vlastní pěst. Kytarista Jeff Hanneman po přetrvávajících zdravotních problémech, které navíc oddalovaly vznik dalšího alba, zemřel 2. května 2013 na selhání jater. Mezitím byl z kapely vyhozen uznávaný bubeník a původní člen Dave Lombardo, jenž byl poté nahrazen Paulem Bostaphem.

5) Vydání alba Repentless – 2015

Po změnách v sestavě, které zahrnovaly krom změny na postu bubeníka i příchod nového kytaristy Garyho Holta, se Slayer po World Painted Blood dostali k nahrání a vydání opět úspěšného alba Repentless, které je zatím jejich posledním. Zamířili s ním i do České republiky, kde v roce 2016 zahráli na vizovickém festivalu Masters of Rock.

Podle slov Kerryho Kinga bychom se ještě v budoucnu mohli dočkat posledního alba, jestli se ale plány změnily po nedávném ohlášení rozlučkového turné, to je ve hvězdách.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.