Spálený, Vondráčková i Matuška: 7 skladeb Boba Dylana, které přezpívali čeští interpreti

Bob Dylan | Zdroj: archiv umělce

Bob Dylan už za pár týdnů zahraje tuzemskému publiku v Brně a zatímco americká legenda bude představovat zbrusu nové album Triplicate, zajisté během svého představení neopomene ani pár svých klasik. A ačkoli 15. dubna všechny zazní v jejich původní angličtině, čeští fanoušci měli možnost za uplynulá léta poznat Dylanovu tvorbu i jazykem našince – spousta jeho skladeb totiž byla přezpívána našimi interprety. Pojďme si připomenout sedm nejpovedenějších z nich!

1) The Times They Are a-Changin’ (Časy se mění, Golden Kids)

Titulní skladba eponymního alba vyšla v roce 1964 a o rok později i na vlastním singlu, dosud přitom zůstává jedním z nejikoničtějších kousků minnesotského písničkáře. Z českého prostředí se The Times They Are a-Changin’ dočkala hned několika coverů, přičemž zřejmě tím nejproslulejším se stal počin formace Golden Kids z roku 1969, kdy trio Vondráčková, Kubišová, Neckář píseň nazpívalo pod názvem Časy se mění.

2) Alberta (Alberta, Petr Spálený)

Byť se technicky nejedná o autorské dílo Boba Dylana, právě jeho jméno je s americkou tradiční folkovou písní spojováno nejčastěji. A z jeho verze z desky Self Portrait si v roce 1970 vzal příklad i legendární český zpěvák Petr Spálený, který skladbu pod stejným názvem a s přeloženým textem přezpíval.

3) Blowin’ in the Wind (Jen vítr to ví a mlčí dál, Judita Čeřovská)

Jedna z vůbec nejslavnějších písní amerického písničkáře, v níž se zabývá tématy jako válkou, mírem či svobodou, nenechala klidnou ani českou, respektive československou hudební scénu, a v polovině šedesátých let minulého století se na naší půdě zrodily hned dva velmi povedené covery. První byl od zpěvačky Judity Čeřovské z roku 1965 s názvem Jen vítr to ví a mlčí dál a další následně od Waldemara Matušky, který tento hit jako Vítr to ví nahrál o tři roky později.

4) When the Ship Comes In (Až se má loď zpátky vrátí, Waldemar Matuška)

A u Waldemara Matušky ještě chvilku zůstaneme. Košický rodák a jedna z nejdůležitějších postav české hudby minulého století nazpíval od Boba Dylana ještě skladbu When the Ship Comes In, a to tři roky po jejím originálním vydání. V roce 1967 tak světlo světa spatřila česká folková nahrávka Až se má loď zpátky vrátí, kterou sice komunističtí funkcionáři po Matuškově emigraci do USA na mnoho let zakázali, nadále však tvoří nedílnou součást jeho nezapomenutelné tvorby.

5) One More Cup of Coffee (Ještě jedno kafe, Robert Křesťan)

Dylanovo album Desire z poloviny sedmdesátých let nepřineslo pouze tolik oblíbenou osmiminutovou píseň Hurricane, ale také čtyřakordovku One More Cup of Coffee. Ta se dočkala coverů od mnoha známých i méně známých interpretů a na svém debutovém albu ji nahrálo dokonce i proslulé rockové duo The White Stripes, u nás s výstižným názvem Ještě jedno kafe vyšla již v roce 1991, kdy se jí (a následně i mnoha dalších) ujmul zpěvák Robert Křesťan.

6) Like a Rolling Stone (Jako solnej sloup, Petr Kalandra)

„Je to statisticky nejuznávanější song všech dob,“ tvrdí hudební agregátor Acclaimed Music a nezbývá, než mu dát za pravdu. Dylanův zřejmě největší klenot zařadil na první místo v seznamu 500 nejlepších songů všech dob i prestižní magazín Rolling Stone, a zatímco ve světě krom Dylana dále šíří verše slavného songu The Rolling Stones a na koncertech ho hrál a zpíval i legendární Jimi Hendrix, naši scénu o tuzemské provedení obohatil rovněž proslulý Petr Kalandra, a to v roce 1989 pod názvem Jako solnej sloup (Teď už to víš).

7) Knockin’ on Heaven’s Door (Nebeská brána, Petr Kalandra)

Ještě než se do skladby Knockin’ on Heaven’s Door pustili v roce 1991 rockeři Guns N’ Roses a obohatili ji o několik pasáží, včetně dvojice ikonických kytarových sól v podání Slashe, výše zmíněný Petr Kalandra píseň v roce 1973 přeložil a nazpíval jako Nebeskou bránu. Otevřel tak dveře do československé hudební scény jedné ze skladeb, jejíž tóny se ve velmi hojném počtu hrají u táboráků ještě dodnes.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.