Sting nestojí na místě ani po desítkách let rozmanité kariéry

Sting | Zdroj: facebook.com

Gordon Matthew Thomas Sumner je anglický hudebník, kterého celý svět zná pod prostým uměleckým jménem Sting. Patří k těm umělcům, kteří za sebou sice již mají dlouhá desetiletí kreativní kariéry, přesto však neúnavně pracují a tvoří dál.

Sting se narodil roku 1951 v malém městě jménem Wallsend na severovýchodě Anglie. V šedesátých letech byl ohromen bující rockovou scénou a kapelami jako Cream nebo Manfred Mann. Po několika obyčejných povoláních (Sting byl mj. řidičem autobusu nebo zedníkem) získal pedagogické vzdělání a dva roky učil na základní škole.

Čtěte také: Do Prahy na podzim zamíří Sting se Shaggym

Zásadní zlom v hudebníkově životě přišel v lednu 1977, kdy se ze severu přestěhoval do Londýna a založil kapelu The Police, v níž hrál na baskytaru a zpíval. Skupina se svezla na tzv. nové vlně, žánrově však byla daleko otevřenější a od punkovějších začátků přidávali členové kapely rovněž značné prvky reggae i popu. Kapela sklidila velký úspěch a Stingovy písně Every Breath You Take nebo Roxanne jsou dodnes považovány za skvěle postavené hity.

Co bylo po The Police

The Police se sice v podstatě nikdy oficiálně nerozpadli, po desce Synchronicity z roku 1983 ale přestali hrát i skládat a všichni tři členové se začali soustředit na své sólové projekty. Sting je z celé kapely dosud nejviditelnější. Může se pochlubit celou řádkou zajímavých spoluprací – od (leckdy až dadaisticky progresivních) Gong po známější Dire StraitsErica ClaptonaPhila CollinseBoba Dylana či jazzového klasika Milese Davise.

Úspěchy sklízely i jeho sólové desky. Již v roce 1987 vznikla Stingova zřejmě nejznámější sólová skladba, a sice Englishman In New York. Jeho pozdější činnosti se dají jen sotva vyjmenovat v prostoru internetového článku s několika odstavci. Sting hudebně experimentuje, s čím jen může (třeba i s takovou world music), je uznávaný i jako herec a stojí za několika kvalitními soundtracky.

Nyní Sting spolupracuje s jamajským hudebníkem jménem Shaggy. Již 16. listopadu představí své společné album 44/876 i v pražském Foru Karlín. Je však jasné, že se můžeme těšit i na známé sólové skladby obou interpretů.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 404 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky