TIP REDAKCE: 10 One-hit-wonders posledního dvacetiletí

Gotye | Zdroj: facebook.com

Walk The Moon, Metro Station, Awolnation nebo třeba Gotye? Kdo na populární hudební scéně zabodoval svým hitem jednou a dost možná i naposledy?

One-hit-wonder neboli „umělec jednoho hitu“ je termín pro muzikanta, který do hudebního světa prorazí buď pouze jednou, ale zato s nezapomenutelným hitem, nebo se jeden z jeho hitů stane natolik úspěšným, že zastíní celou jeho dosavadní i budoucí kariéru. Těžko říct, jak vlastně takový one-hit-wonder vznikne, co ho činí tak ikonickým, že se nenechá předběhnout žádným jiným následovníkem. Můžete se na to však pokusit přijít sami s výběrem 10 one-hit-wonder skladeb, které dominovaly hudebnímu světu v posledních 20 letech.

Čtěte také: TOP 10 alb podzimu: S experimentální novinkou přijdou Mumford & Sons, ambiciózní budou The 1975

Metro Station – Shake It

Singl americké popové kapely Metro Station, které byl součástí bratr zpěvačky Miley Cyrus, to dotáhl opravdu daleko. Píseň vyšla roku 2008 a záhy se vyšplhala na desáté místo žebříčku Billboard Hot 100. Světově se umisťovala na podobných příčkách, a to především v Austrálii, Kanadě nebo Německu. Samotná skladba má dance-popový feel a málokoho nechá v klidu. Možná proto se kapele Metro Station tento úspěch již nepodařilo zopakovat, i když samotná skupina zůstala aktivní až do minulého roku.

Recenze: Bury Me My Love od Metro Station: V tom nejlepším se má přestat?!

Yolanda Be Cool – We No Speak Americano

We No Speak Americano je hit australské skupiny Yolanda Be Cool a producenta DCUP z roku 2010. Píseň především zaujala svým elektro swingem a důvtipným doprovodným videoklipem. Málokdo však ví, že jde o spin off již existující italské skladby z roku 1956 s názvem Tu Vuò Fa’ L’Americano. Singl se stal hitem po celém světě, ale největší úspěch zaznamenal v Evropě a Severní Americe, kde se ho prodalo přes 1 milion kopií. Jen je škoda, že už jsme o Yolanda Be Cool od té doby neslyšeli.

A Great Big World ft. Christina Aguilera – Say Something

Tahle rozchodová balada z roku 2013 málokomu unikla. Na svědomí ji má duo A Great Big World, které ji představilo na debutovém albu Is There Anybody Out There?. Samotný singl však poprvé vznikl bez Christiny Aguilery. Píseň se objevila v americké taneční show So You Think You Can Dance?, kde si ke zpěvačce našla cestu. Ta poté duo kontaktovala a kluci bez váhání nabídku přijali. Až poté začal singl sklízet světový úspěch. A Great Big World se svou kariérou dál pokračovali, ale úspěšnost Say Something už nic nepředčilo. Není proto tak troufalé říct, že se o něj zasloužila především Christina Aguilera.

Mr. Probz (Robin Schulz Remix) – Waves

Waves je původně pomalá skladba nizozemského umělce Mr. Probz, kterou si vzal do parády německý DJ Robin Schulz a udělal z ní v roce 2014 upbeat hit takový, jaký známe dnes. Píseň měla největší úspěch v Evropě, a to především ve Velké Británii, kde stala nejprodávanější skladbou roku 2014 s 800 000 prodanými kopiemi za rok. Sám Mr. Probz má na svém kontě zatím jednu desku a pár singlů, které se staly populárními v jeho rodném Nizozemí, ale ani jeden z nich si nesáhl na stejný celosvětový úspěch jako Waves.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 13 hitů oslavujících tento rok první desetiletí

Walk The Moon – Shut Up And Dance

Hit Shut Up And Dance má na svědomí americká kapela Walk The Moon a jsme si jistí, že nikomu z vás za posledních pár let neunikl. Skladba byla součástí druhého studiového alba Talking Is Hard a doslova obletěla celý svět. Umístila se na 4. místě prestižní hudební hitparády Billboard Hot 100. Kapela s písní také vystoupila ve známých talk show jako jsou například Ellen DeGeneres Show nebo The Tonight Show Starring Jimmy Fallon. Samotný hit je inspirovaný jednou nocí v klubu v Los Angeles, kdy frontmana kapely jeho přítelkyně nutila celý večer do tance. Walk The Moon sice stále zůstávají hudebně aktivní, ale pokořit úspěch Shut Up And Dance se jim zatím nepodařilo.

Daniel Powter – Bad Day

Bad Day je popový hit kanadského zpěváka Daniela Powtera vydaný v roce 2005 na albu nesoucí umělcovo jméno. Úplně poprvé se píseň objevila ve francouzské vánoční reklamě na Coca-Colu, a to ještě před tím, než byla píseň vůbec vydána. Ze začátku skladba sklidila spoustu kritiky za její komerčnost a příliš jednoduchý text, ale to očividně veřejnost neodradilo, aby z ní udělala celosvětový hit. V roce 2005 se dokonce stala nejhranější písní v evropských rádiích. Ale u téhle hitovky rozhodně nemůžeme opomenout ani její videoklip, který se mnohým vryl do paměti díky dvěma outsiderům, kteří se vymaní ze své každodenní rutiny a najdou si lásku. Powter sice vydal své poslední album v roce 2012, můžeme však s jistotou říct, že od Bad Day po něm nikde nebylo vidu ani slechu.

Capital Cities – Safe And Sound 

Tenhle hit byl nejen super úspěšný, ale dokonce to dotáhl na nominaci na Grammy. Safe and Sound je skladba amerického dua Capital Cities, který se stal velehitem a vedoucím singlem jejich debutového alba. I když se duo identifikuje spíše jako kapela hrající pop-indie, Safe And Sound v sobě najde prvky dance a syntetického popu. Zajímavostí je, že ke skladbě vznikly dohromady 3 videoklipy, z toho ten poslední právě sklidil i nominaci na cenu Grammy za nejlepší klip. Na žebříčku Billboard Hot 100 se umístil osmý. Capital Cities zatím vydali jen jedno další album, a to tento rok v srpnu. Uvidíme, zda se jim podaří zabodovat znovu, nebo jim titul one-hit-wonder už zůstane.

Awolnation – Sail

Sail je dílem americké rockové kapely Awolnation. Na své konto si singl především zapsal rekord druhého místa v době nejdéle strávené v hitparádě Billboard HOT 100. Stojí si hned za Radioactive od Imagine Dragons a v žebříčku strávil neuvěřitelných 79 týdnů. Samotná skladba Sail je mixem alternativního a elektrického rocku s temným charakterem. Mnohé si získala pravděpodobně díky jednoslovnému refrénu, který skladbě přidává dynamiku. Awolnation jsou stále aktivní, píší novou hudbu a objíždí koncerty, ale žádná jejich píseň zatím nedostala tolik pozornosti jako Sail.

Gotye ft. Kimbra – Somebody That I Used To Know

Opravdu jen málokdo by si nepamatoval tuhle Grammy ověnčenou pecku. Interpretem je belgicko-australský zpěvák Gotye, který se přiznal, že píseň napsal a nahrál v domě svých rodičů. Jedná se o baladu s pomalejším tempem pojednávající o vztazích a k lidem si našla cestu poměrně rychle. Umístila v žebříčku TOP 10 songů ve 30 zemích a dohromady se jí celosvětově prodalo 13 milionů kopií, což ze Somebody That I Used To Know činí jeden z nejúspěšnějších a nejprodávanějších singlů vůbec. Roku 2011 vyšla Gotyemu jeho poslední deska, na které byl i tento singl, od té doby již novou hudbu nevydal, ale myslíme si, že se jménem, jaké si udělal se Somebody That I Used To Know si vystačí do konce života, i když možná jen jako one-hit-wonder.

Luis Fonsi ft. Daddy Yankee – Despacito

Jak bychom jen mohli opomenout všemi milované a nenáviděné Despacito? Tenhle hit ovládl všechna rádia, kluby a diskotéky v létě minulého roku, ale s jistotou můžeme říct, že je neopustil ani letos. Skladba se stala nejsledovanějším videem na YouTube s momentálně rekordní 5,6 miliardou zhlédnutí. Jedná se o nejúspěšnější španělský sigl od dob ikonické Macareny a sáhl si dokonce na ocenění latinských Grammy. Může se zdát předčasné, předvídat budoucí neúspěšnou kariéru interpretovi teprve rok starého hitu, ale soudě dle jeho kolegů si nedokážeme představit, čím by dokázal Luis Fonsi sesadit Despacito z trůnu a udělat si světové jméno i podruhé.


Napište komentář