TIP REDAKCE: Australští King Gizzard a jejich neskutečná tvůrčí invence

King Gizzard & the Lizard Wizard | Zdroj: Instagram.com

Australská skupina King Gizzard & the Lizard Wizard se na první pohled vyznačuje zejména nadprůměrnou tvůrčí potencí, neboť za devět let své existence stihla vydat již čtrnáct řadových desek. V žádném případě však nejde o nekonečné opakování stejného vzorce, což oceňují fanoušci psychedelické muziky po celém světě.

Skupin jako King Gizzard & the Lizard Wizard na světě nehraje mnoho. Vydat čtrnáct desek za devět let je výkon sám o sobě a o to větší, že žádná z desek nenudí. Všech sedm členů předvádí skvělé hudební čarování a nechá se inspirovat rozličnými škatulkami. Přesto však mají svou nezaměnitelnou tvář a posluchač je bez problému rozpozná po pár taktech.

Čtěte také: Islandští Sólstafir přivezli do Paláce Akropolis mrazivou severskou atmosféru

Kapela vznikla v australském Melbourne, dnes je ovšem známá po celém světě. Přitom začínala jako na první pohled obyčejná skupina kamarádů, kteří se ve volném čase scházejí na jamy. Dokonce i samotný název vznikl na poslední chvíli před prvním koncertem.

Hlavní tváří celého seskupení je zpěvák a multiinstrumentalista Stu Mackenzie. Nejčastěji v rukou drží kytaru, v rámci své tvůrčí invence však neváhá sáhnout ani po sitáru, mellotronu, syntezátorech, flétně nebo po saxofonu. Svůj poměrně vysoký a příjemný vokál halí do nejrůznějších filtrů a tvoří tak důležitou součást gizzardovské magie.

Kromě něj se v kapele činí dalších šest muzikantů. Za zmínku určitě stojí spolupráce dvou bubeníků Michaela CavanaghaErica Moora, jež bohatému zvuku skupiny zaručuje bohatou rytmiku a důraznou dynamiku. Ostatní hudebníci mají stejně jako Mackenzie v rukávu schopnost hrát na více nástrojů, a tak všichni podle potřeby slouží jako skladatelé pestré zvukové mozaiky.

Dosavadním vrcholem kariéry byl rok 2017, kdy měli King Gizzard v zásobě skutečnou hromadu kvalitních songů. Několikrát je rozdělili na hromádky, až se jim během jednoho roku podařilo vydat celých pět řadových desek. Taková nadprodukce se v dějinách rockové hudby ne vždy setkala s kladnými ohlasy, to však pro King Gizzard rozhodně neplatí. Jak již bylo řečeno, skupina si s přehledem dokáže zachovat svůj osobitý zvuk, přesto však čerpá z mnoha subškatulek od psychedelického rocku po blues nebo country. Kolikrát není problém objevit naopak tvrdší přístup se zlomyslnějšími kytarovými riffy (jako např. na desce Murder of the Universe).

Další výbuch gizzardovské kreativity aneb Fishing for Fishies

S koncem letošního dubna přišla zatím poslední deska, jež získala jméno Fishing for Fishies. Pozoruhodné je, že práci na nových skladbách kapela na svém Instagramu oznámila teprve 21. ledna a již s počátkem února vyšel singl se skladbami CyboogieAcarine.  Během března pak světlo světa spatřily další dvě novinky, a sice titulní skladba alba a píseň Boogieman Sam. Počátkem dubna vyšla taktéž píseň Planet B. Ta však není součástí desky, takže vede fanoušky k víře, že se objeví na následujícím albu (vzhledem k dosavadní frekvenci nahrávání desek snad již tenhle rok). Souběžně s tím je v plánu série koncertů s novou koncepcí a podle slov kapely s dosud nejpůsobivější vizuální složkou.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Knižní rockové biografie, které stojí za to si přečíst – 2. část

Sám Stu Mackenzie se k desce vyjadřuje tolik, že měl snahu vytvořit bluesové album, avšak nechal každou skladbu jít si svou cestou. Ve výsledku jde tedy opět o průnik několika subžánrů s vlastním působivým vkladem. Nyní je jisté, že tady fungování kapely zdaleka nekončí, ovšem můžeme se jen domýšlet, s čím King Gizzard & the Lizard Wizard přijdou příště.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 390 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky