TIP REDAKCE: Macca Wiles nebo Cat Burns – alternativní umělci, kteří si zaslouží vaši pozornost

Macca Wiles | Zdroj: brainzone.cz

V posledních letech se hudební scéna doslova prohýbá pod tíhou nových interpretů. Zatímco ale někteří umělci vystřelí na přední příčky hitparád hned s prvním nahraným singlem, jiní se těmto radarům záměrně vyhýbají. Často se jedná o osobité zpěváky či zpěvačky, kteří zkrátka nezapadají do mainstreamových měřítek. Spousta z nich si však rozhodně zaslouží vaši pozornost. Ať už se jedná o trap rock v podání Macca Wilese nebo emocionálně procítěné r&b melodie Jamese Vickeryho.

Trap rock a Macca Wiles

Souznění rocku a rapu bylo oblíbenou hudební kombinací první dekády 21. století. A přesně na takovou notu rapového rytmu, podtrženého tvrdými rockovými kytarovými linkami, nyní navázal i čtyřiadvacetiletý britský zpěvák a raper Macca Wiles. Svůj osobitý hudební styl popisuje jako trap rock. Jeho hudebním debutem se stal v roce 2017 singl Lose My Mind. V roce 2020 pak vyšel zatím nejúspěšnější song Outlined, do hloubky popisující jeho drogovou minulost. V tomto momentě se produkce ujal známý britský hudební producent Matt Schwartz, který spolupracoval s hvězdami jako jsou Yungblud nebo Halsey. Pod jeho dohledem se přiklonil spíše k rockovějšímu výrazu, který je dosti patrný v posledních kouscích sociopathic a too dead to save.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Nejočekávanější desky podzimu? Dočkáme se novinek od umělců jako ABBA, Ed Sheeran nebo Lil Nas X

Melancholický pop a Oscar and the Wolf

Belgické seskupení Oscar and the Wolf existuje na hudební scéně již od roku 2010. Frontman kapely Max Colombie popisuje svou hudbu jako kombinaci temného melancholického popu s rytmickými tanečními prvky, která podtrhuje zpěvákův velice specifický hlas. První EP Summer Skin, které bylo nahráno v kostele, jim odstartovalo kariéru a jen o dva roky později vydali své debutové album Entity. To se okamžitě umístilo na prvním místě mezi nejlepšími alby jejich rodné Belgie. Tvorba Oscar and the Wolf i nadále balancuje na hranice alternativního elektro popu a zhudebněnou melancholií. Nejnovější singl Livestream je toho důkazem.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Shawn Mendes v deseti číslech

R&B a James Vickery

Hudební začátky londýnského soulového a r&b zpěváka Jamese Vickeryho sahají až do roku 2010. Již tehdy jej jako zpěváka a skladatele definovaly emocionálně procítěné melodie doprovázené akustickou kytarou. Úspěšná vystoupení přivedla Vickerymu hned několik nabídek ke spolupráci, a to včetně elektronických hitmakerů Disclosure, kteří využili jeho vokály v písničce Flow. V roce 2017 pak vydal debutové EP Complexion. Hned o rok později vznikl jeho nejúspěšnější sólový singl Until Morning, kterým dokazuje, že má neskutečný hlasový rozsah a v cestě za snem ho nezastavilo ani to, že je kompletně hluchý na jedno ucho. Letos v létě spatřilo světlo světa jeho první studiové album Songs That Made Me Feel, které také rozhodně stojí za poslech.

Alternativní hip hop a 070 Shake

Danielle Balbuena aka 070 Shake je americká zpěvačka, jejíž hudbu dokonale definuje alternativní hip hop a ambient pop. Zlomovým bodem její hudební kariéry se stal rok 2018, kdy vydala debut v podobě EP Glitter. Ve stejném roce také upoutala pozornost spoluprací s americkým raperem Kanye Westem a hostováním na jeho albu Ye, kde zazněla v písních Ghost Town a Violent Crimes. O rok později se jako featuring objevila na albu DJ Khaleda a již další rok spatřilo světlo světa její debutové album Modus Vivendi. Jakožto raperka je 070 Shake často házená do stejného pytle s interprety jako 6LACK nebo Kid Cudi, co ji však odlišuje od těchto umělců je osobitost, kterou do své hudby vkládá.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Kdo myslí na druhé? 7 umělců, kteří konají dobro

Londýnský pop a Cat Burns

Cat Burns je zpěvačkou ztělesňující generaci Z. Svou tvorbu sama dvacetiletá umělkyně popisuje jako „pop s nádechem jižního Londýna“. Výsledkem její práce je neotřelý, moderní pop čerpající inspiraci v amerických gospelech Kirka Franklina, přes r&b až po popové stars ve stylu Anne-Marie. I přesto je často kritizována za neoriginálnost. Ve své podstatě je její hudba jen zhudebněním teenagerského žalu, ve kterém se její stejně mladí posluchači často dokáží zhlédnout. Just Us, Cheater, Fuckboy – už jen názvy singlů odkazují k její cílové skupině a stávají se hymnou mladé generace. Stejně jako její nejnovější hudební počin Into You.


Napište komentář