TIP REDAKCE: Nejzásadnější momenty ve Stormzyho cestě na vrchol

Stormzy | Zdroj: entertainmentvoice.com

Michael Omari, známý spíše jako Stormzy, začal ve svých jednadvaceti letech uploadovat freestylová rapová videa na YouTube. Ta ho dovedla až k získání dvou zlatých sošek na slavnostním předávání Brit Awards  v roce 2018 a proměnila ho v headlinera loňského ročníku jednoho z nejproslulejších hudebních festivalů Glastonbury. Tenhle Brit je důkazem, že nejlepší rapeři nemusí být nutně amerického původu. Na holešovickém Výstavišti v Praze se představí již 4. března.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2020? Těšíme se na Green Day, Twenty One Pilots, Bring Me The Horizon i Kensington

#WICKEDSKENGMAN

V listopadu 2013 začal Stormzy aka Big Mike společně se svými přáteli postupně nahrávat na platformu YouTube jednotlivé epizody grime freestylu s názvem Wicked Skengsman. Videa se rychle stala virální (poslední čtvrtá část se dočkala téměř deseti milionů zhlédnutí). Právě toto „blbnutí“ s kamarády mu otevřelo dveře hudebního průmyslu dokořán, ovládl britskou rapovou scénu a vyhrál svou první cenu MOBO (Music of Black Origin) v kategorii Best Grime Act.

Z deseti (milionů) na sto se singlem Shut Up

Milníkem ve Stormzyho životě se stal jednoznačně konec roku 2015. Předcházelo tomu vydání singlů Not That Deep a Dreamers Disease. Skladba Shut Up, která původně vznikla jako freestyle (a byla součástí Wicked Skengman, Part 4), se však zcela nečekaně stala průlomovou a okamžitě se vyhoupla mezi deset nejlepších prosincových britských singlů.

Recenze: Smack One na druhém dílu P’s a Love přináší ranec kvalitního grime

Album Gang Signs & Prayer

S novým rokem přišlo také nové album – Gang Signs & Prayer. První záblesky debutové desky zazněly v podobě Shut Up nebo Big For Your Boots a zdálo se, že společně s nimi přijdou velké změny na poli tohoto hudebního žánru. A bylo tomu tak. Deska Gang Signs & Prayer se vyšvihla na vrchol a stala se úplně prvním grime albem, kterému se něco takového povedlo.

EPIC!

Ikonickým momentem Stormzyho kariéry se stalo slavnostní předávání hudebních cen Brit Awards v roce 2018. Nejen, že si odnesl hned dvě zlaté sošky, a to z hlavních kategorií Nejlepší britský zpěvák a Britské album roku, celý večer ale ovládl naprosto fenomenální performancí hned dvou skladeb z vítězné desky.

Čtěte také: Anarchie v Rock Café: Ho99o9 přivezli paniku, kontroverzi a propracovaný rap-punk

Glastonbury festival 2019

Rok 2019 nebyl pro Stormzyho na festivalu v Glastonbury premiérou. Úplně poprvé byl však postaven do pozice grime headlinera celého festivalu. Jeho set se tak stal velkým krokem pro něj samotného a doslova obrovským skokem pro alternativní žánry, pomalu ale jistě válcující popové nebo rockové interprety.

Úspěch ve jménu kolaborace

V tomto momentě už chybí jen zmínit, vedle jeho soukromých úspěchů, kolaborace. Z těch starších se jedná například o Power s britskou skupinou Little Mix nebo Good GoodbyeLinkin Park. I na nejnovějším albu Heavy Is The Head se pár pekelně dobrých spoluprací objevilo, a to s popovým králem a zpěvákovým dlouholetým přítelem Edem Sheeranem a Burna Boyem (Own It) nebo mírná melancholie s H.E.R. Můžeme se jen těšit, co dále přinese Stormzyho světová tour a rok 2020.


Napište komentář