TIP REDAKCE: Nová éra rocku na obzoru?

Kresby rocku | Zdroj: facebook.com

Média neustále atakují informacemi, ze kterých číší bolest a utrpení. Skutečně, ve světě hudby dochází k velkým přerodům a otázkou je, jestli prospěšným či nikoliv. Nastává generační obměna a nejvíce patrné je to na rockové větvi.

Proč právě na ní? Pokud si posluchač poslechne aktuální repertoár rozhlasové či televizní stanice, které ze zaobírají mainstreamovou hudbou, vidí songy, které ač líbivé se do několika měsíců vytratí a budou se opakovat za několik dekád v rámci některého z pořadů jako např. hity první poloviny dvacátého prvního století. Takováto situace ovšem nevládne na rockové scéně. Zde jsou posluchači napříč věkovými skupinami zvyklí poslouchat písně staré i několik desítek let a pořád v jejich uších rezonují jako „hity jednoho roku“.

Strašlivá situace ovšem nastane v okamžiku, kdy si posluchač svého oblíbeného hitu či kapely, chce poslechnut své Bohy naživo. Tyto kapely už bohužel i přes svou velikou oblibu začínají postrádat elán, nadšení či své dovednosti. Historie se neustále opakuje a tak po takřka osmdesáti letech dochází k velké obměně. Staré kapely jako AC/DC či Motörhead odcházejí či odešly a nové se z nor undergroundu derou napovrch.

Nejvíce je to patrné na festivalech. Pokud se posluchači poštěstí dostat se na nějakou velkou přehlídku těchto artistů, naskytne se mu občas obrovské dilema, kdy neví, zda se má jít podívat na hvězdy či nové smečky. Hlavní stage a několik vedlejších. Kam dřív?

Letos přesně taková situace zavládla na Masters of Rock, kdy člověk musel velmi pečlivě zvažovat, na kterou stage se vydá. Každopádně, nikdy se mu nestalo, že by byl nespokojen. Potenciál mladých kapel jako SarkoniaQuattro Buggy či Gate Crasher je značný. To jsou jen některá jména, která se začínají dostávat do podvědomí posluchačů a jen z jednoho festivalu.

Každopádně situace na rockovém poli slávy se začíná velmi měnit a je jen otázkou času, kdy mohykány doplní a poté plně vystřídá mladá krev. Jestli je to dobře nebo špatně je otázkou. Možná spíše dobře, neboť rock se nestane zkostnatělým žánrem a bude se svým zhýralým poselstvím pokračovat dále.


Napište komentář