TIP REDAKCE: O veselém žánru jménem k-pop

Twice | Zdroj: twice.jype.com

K-pop je zkratkou korejského popu, bezpochyby jednoho z nejdůležitějších a nejpopulárnějších žánrů posledních let. Ani náhodou se už neomezuje pouze na Jižní Koreu, své fanoušky si našel po celém světě a přinesl řadu zajímavých interpretů.

K-pop se sice dá možná chápat jako mašina na peníze v rukou velkých korporací, které skládají dohromady další a další chlapecké nebo dívčí skupiny, ovšem stejně tak lze na něj pohlížet i jako na zajímavou kombinaci moderního popu, elektronické hudby, r’n’b i hip-hopu se silnou melodickou složkou. Podstatnou součástí žánru jsou i specifická vizuální složka s množstvím pestrých barev a taktéž originální videoklipy.

Je zbytečné dál teoretizovat, na místě je určitě spíš zmínit pár zajímavých interpretů, kteří celý žánr představí v tom nejlepším světle. Samozřejmě do článku nemůžeme zařadit všechny, kdo by si to zasloužili (a třeba takového Psye, autora megahitu Gangnam Style, je snad zmiňovat i zbytečné).

Bangtan Boys

Spousta fanoušků korejské hudby by určitě souhlasila, že je dobré začít zrovna od Bangtan Boys, kteří jsou taktéž dobře známí pod zkratkou BTS. Stejně jako mnoho dalších byli doslova stvořeni a vycvičeni velkou nahrávací společností. Tento sedmičlenný boyband má za sebou řadu pecek a letos dokonce i vítězství na Billboard Music Awards. Nejvýraznějším členem je Rap Monster, který paralelně s tvorbou v kapele rozvíjí rovněž svou sólovou tvorbu.

Big Bang

Klasiky svého žánru jsou pětičlenní Big Bang spolu s osobitým frontmanem G-Dragonem, který nedávno koncertoval i v západní Evropě. Mají blízko k hip-hopu a určitě jsou významní i tím, že si jako jedni z mála své písničky i sami píší.

Got7

Do třetice můžeme zmínit oblíbenou skupinu Got7 – jak název napovídá, v kapele je sedm kluků. Mimo chytlavé písničky vynikají rovněž svým pohybovým uměním. Zajímaví jsou také svým vlastním TV seriálem s názvem Dream Knight.

Twice

Jako poslední je určitě dobré zmínit i některou z dívčích kapel. Vedle velkých jmen, jakými jsou Girls’ Generation, Black Pink nebo I.O.I., je dnes populární taktéž skupina Twice zejména díky svému velkému hitu Knock Knock. V září natáčela v Kanadě nové video a koncem října skupině vyjde nové album.

J-pop a Kyary Pamyu Pamyu

Na závěr článku je dobré říci, že vedle k-popu paralelně existuje i japonský j-pop. Máme-li jmenovat jeden příklad za všechny, určitě si to zaslouží oblíbená zpěvačka Kyary Pamyu Pamyu. Její silně melodický hudební styl jde ruku v ruce s jejím způsobem oblékání a grafickou prezentací, kde se klade silný důraz na pestrobarevné panenkovské oblečení a milion věciček, které jsou zkrátka neskutečně kawai.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 402 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky