TIP REDAKCE: Písně, které inspiroval skutečný hororový příběh

Rammstein | Zdroj: Live Nation

„Inspirováno skutečnými událostmi“ – nápis, který tradičně děsí diváky na začátku hororových filmů. Inspirace skutečnými událostmi jako vystřiženými z hororového filmu ale není ničím novým ani v hudebním průmyslu. Zaměřili jsme se na 3 písně, na jejichž počátku stojí skutečný děsivý příběh.

The Rasmus – Living In A World Without You

První singl finských rockerů The Rasmus z alba Black Roses se v roce 2008 stal celosvětovým hitem a dodnes jej na takřka každém koncertě zpívají tisíce fanoušků. Ačkoliv se tato píseň tváří jako nevinný love-song o nefungujícím vztahu, který hlavního protagonistu vnitřně ničil, skutečnost je daleko složitější a děsivější.

Již krátce po jeho vydání frontman Lauri Ylöken upozorňoval na fakt, že ho k napsání písně inspirovala jistá strašlivá událost, které jeden čas byla plná média. Jelikož ale nechtěl fanouškům kazit iluze, tak o konkrétních detailech oné události zarytě mlčel s tím, že je asi lepší, když si píseň každý vyloží po svém.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Úchylky, které ovlivnily kariéru hudebníků

Rozluštění hádanky však přišlo v roce 2009, kdy kapela vydala své první best of album. Právě v bookletu k této kompilaci Lauri prozradil, že píseň původně napsal jako reakci na kauzu rakouského sexuálního devianta Josefa Fritzla, jenž léta ve sklepě věznil svou dceru Elisabeth Fritzlovou, kterou pravidelně znásilňoval a zplodil s ní celkem 7 dětí. Jedno zemřelo, tři byly vězněny ve sklepě spolu s jejich matkou a zbylé tři žily s otcem v jeho domě.

Josef svou dceru věznil dlouhých 24 let, od doby kdy jí bylo 18, než jí 28. dubna 2008 konečně našla a osvobodila rakouská policie. Josef Fritz byl následně obviněn z únosu, znásilňování, zotročování, incestu a zabití. Ačkoliv z počátku obvinění popíral, nakonec se k celé věci přiznal a v roce 2009 byl odsouzen k doživotnímu vězení, což je v Rakousku nejvyšší možný trest.

Tento incident, známý také jako Kauza Amstetten, doslova šokoval svět a krom Lauriho z The Rasmus například inspiroval i Rammstein, který o incidentu napsali píseň Wiener Blut.

Rammstein – Mein Teil

Inspirace skutečnými hororovými událostmi tedy rozhodně není cizí ani Rammstein. Jeden z největších hitů kapely, který se stal jedním ze singlů kultovní desky Reise Reise, přímo pojednává o případu německého kanibala Armina Meiwese. Meiwes si podal na jisté online homosexuální seznamce pro kanibaly inzerát, že hledá dobře stavěného muže mezi 18 a 30 lety na porážku. Na inzerát mu odpověděl Bernd Brandes, který na základě svého velice pohnutého dětství toužil být zabit a sněden, aby zmizel ze světa a nezbylo po něm nic.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Mistři perverze aneb 5 úchylných písní, které ovládly svět

V březnu 2001 se Brandes s Meiwesem konečně sešli. Meiwes nejprve Brandesovi uřízl penis, který posléze okořeněný pepřem, solí a česnekem společně zkonzumovali. Poté Meiwes svému příteli podal velké množství alkoholu a sedativ. Když Brandes upadl do bezvědomí, usmrtil ho a naporcoval. Kousky jeho těla poté dal do lednice a postupně zkonzumoval. Celá procedura byla natáčena na video, které ovšem naštěstí nikdy nebylo zveřejněno. Meiwes byl nakonec odhalen v prosinci 2002, kdy se přes online seznamku pokoušel najít svou další oběť.

Armin Meiwes byl původně odsouzen k pouhým osmi a půl letem vězení, protože mohl být obviněn pouze ze zabití a ne z vraždy – jeho oběť s celou věcí totiž souhlasila. V roce 2005 však byl proces obnoven a Brandes nakonec dostal doživotní trest. Celá kauza vyvolala po celém světě velikou diskuzi ohledně kanibalismu, jelikož se začalo proslýchat, že jenom v Německu může žít až 800 kanibalů, kteří spolu komunikují na tajných seznamkách na internetu.

Incidentem se krom Rammstein nechala inspirovat například i metalová kapela Bloodbath, která o něm napsala píseň Eaten.

Alkaline Trio – Sadie

Frontman Alkaline Trio, Matt Skiba, má velice zvláštní vkus na knihy. Krom své dříve velmi diskutované záliby v satanismu k jeho oblíbeným titulům patří i kniha Helter Skelter od Vincenta Bugliosiho a Curta Gentryho.

Bugliosi byl žalobcem v soudním případu Charlese Mansona a jeho takzvané Manson Family. Charles Manson byl kalifornský hudebník a umělec, který krom své lásky k The Beatles byl i fanatickým psychopatem a manipulátorem, a v 60. letech v Kalifornii vytvořil kult šílených přívrženců, jež pro něj následně spáchali hned 9 brutálních vražd.

Mezi jejich nejznámější oběti patří hlavně Leno a Rosemary LaBianca, a herečka Sharon Tate. Celá skupina byla nakonec odhalena a odsouzena v roce 1969 a následně doživotně uvězněna. Přesto však Manson Family svou brutalitou výrazně ovlivnila tehdejší popkulturu a stala se symbolem dekadentní násilné společnosti.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Životní láska, nebo domácí mazlíček? Tři songy, u kterých to není úplně zřejmé

Matt Skiba po přečtení knihy napsal píseň Sadie, která se objevila na albu Crimson z roku 2005. Pojednává o jedné z nejvýznamnějších členek kultu – Susan Atkinsové, zvané Sadie. Krom textu, který vcelku detailně líčí příběh oné ženy, píseň obsahuje i autentický úryvek výpovědi, ve které tvrdí, že vše udělala ve jménu boha, že se ty lidi snažila svým způsobem osvobodit, vzít do ráje a především, že by to celé udělala klidně znovu. Právě tato výpověď porotu přesvědčila o tom, že Atkinsová byla, podobně jako ostatní ženy, plně zmanipulována psychopatickým Charlesem Mansonem až do stavu čirého šílenství.

Celá kauza, jak již bylo řečeno, měla obrovský dopad na tehdejší popkulturu a z knihy Helter Skelter se stala nejprodávanější kriminální kniha, inspirovaná skutečnou událostí, na světě. Knihou se například inspiroval i undergroundový loutkový snímek Live Freaky! Die Freaky! z roku 2006, na kterém se podíleli například Tim Armstrong (Rancid), Green Day, Davey Havok (AFI), Kelly Osbourne, Travis Barker (Blink-182) nebo Benji Madden z Good Charlotte.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...