TIP REDAKCE: Písničky, co si jsou až podezřele podobné

The Who | zdroj: wall.alphacoders.com

Složit novou a k tomu ještě kvalitní písničku bývá opravdu těžkým úkolem. Občas s tím mají problémy i ti nejznámější hudebníci na světě a často se pak stává, že jejich dílko je až podezřele podobné nějakému staršímu songu.

Why Don’t You Get A Job – The Offspring & Obladi Oblada -The Beatles

Frontmanovi kalifornských Offspring, kytaristovi a zpěvákovi Dexteru Hollandovi, je v posledních letech vytýkána klesající invence. Týká se to ovšem už jednoho z největších hitů, a sice písničky Why Don’t You Get A Job. Ta se už na první poslech podobá pohodové písničce Paula McCartneyhoObladi Oblada. Koneckonců, u koho se inspirovat, když ne u samotných Beatles.

Legendární britské The Beatles snad není třeba nikomu představovat. Pro mnohé jsou dodnes alfou i omegou celé populární hudby. Obladi Oblada pocházející z pera baskytaristy a zpěváka sira Paula McCartneyho sice spoustu fanoušků zrovna nevyhledává, podle některých je to tak trochu tupý popěvek, který má naštěstí jen dvě minuty, nicméně velký Macca ji do svého koncertního repertoáru zařazuje dodnes.

Go Right Ahead – The Hives & Don’t Bring Me Down – Electric Light Orchestra

Švédští The Hives, v čele s nespoutaným zpěvákem Howlin’ Pelle Amqvistem, se nikdy netajili inspirací v klasických rockových kapelách 70. let, koneckonců snad i díky tomu pomohli zpopularizovat garážový rock a drsné kytarové vypalovačky je dlouho držely na vrcholu. V případě písně Go Right Ahead se ale zřejmě inspirovali až moc, jelikož přinejmenším titulní věta zní jako vystřižená z klasického hitu od Electric Light Orchestra.

Electric Light Orchestra pocházejí jako řada jiných velkých kapel 70. let z Velké Británie. Ač to tak zrovna podle songu Don’t Bring Me Down (prapůvodně od r’n’b bandy The Animals) nevypadá, pro ELO byla typická škatulka progresivního rocku. Hudební výraz kapely navc frontman Jeff Lynne dotáhl, za pomoci smyčcové sekce, do skutečně symfonického rozměru.

Best Song Ever – One Direction & Baba O’Riley – The Who

Po vydání hitu s poněkud velkohubým názvem Best Song Ever od tehdy (a z velké části dodnes) nejpopulárnějšího boy bandu na světě, se hned pobouřeně hlásilo spoustu fanoušků anglických rockových klasiků The Who, neboť se píseň hned na začátku takřka shoduje se songem Baba O’Riley. Samotným One Direction ale podle všeho nevadilo, že jejich „nejlepší píseň všech dob“ je vlastně písní někoho jiného.

The Who vznikli v Londýně již v roce 1964 a dodnes se těší velké popularitě, přestože ze základní čtyřky hrají bohužel již jen přeživší zpěvák Roger Daltrey a kytarista Pete Townshend. V 60. letech byli oblíbení pro skvělou kombinaci melodických písní a agresivnějšího přístupu k muzice, kdy byli označováni za nejhlasitější kapelu Velké Británie. Jsou rovněž původci oblíbeného zvyku rockových kapel rozbíjet při koncertech své nástroje. Mezi nejpůsobivější díla patří album Tommy, které se považuje za první rockovou operu a dočkalo se zdařilého filmového zpracování.

Hotel California – Eagles & We Used To Know – Jethro Tull

V případě podobnosti rockového megahitu od Eagles a o něco méně známé písně Britů Jethro Tull je situace o to palčivější, že na rozdíl od výše jmenovaných kombinací dělí tyto skladby pouhých sedm let. Ač se zrovna We Used To Know neřadí k těm nejznámějším peckám od proslulých středověkých lyriků, těžko by člověk našel v sedmdesátkách rockera, který Jethro Tull nezná. Je pak otázkou, jestli je totožný hudební postup pouhou náhodou.

Klíčovou postavou Jethro Tull je skotský flétnista, zpěvák a skladatel Ian Anderson. Z původně bluesrockové kapely se záhy stala nejznámější kapela kombinující rock a tradiční britskou hudbu. Alba jako AgualungThick As A Brick nebo Songs from the Wood patří mezi základní milníky progresivního rocku. I přes velké personální změny koncertuje Ian Anderson dodnes a často se vrací i do České republiky.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 401 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky