TIP REDAKCE: Progresivní vizionář Peter Hammill zdařile pokračuje ve své tvorbě

Peter Hammill | Zdroj: teamrock.com

Jméno britského hudebníka, skladatele a zpěváka Petera Hammilla není mezi lidmi příliš známé, fanouškům progresivního rocku a avantgardy by ale rozhodně nemělo uniknout. Přestože se mu již blíží sedmdesátka, stále tvoří nové a nové věci, které v žádném případě nezaostávají za klasickými kousky ze sedmdesátých let.

Peter Hammill je spjatý zejména se skupinou Van Der Graaf Generator (nazvanou podle vynálezu nizozemského vědce Van de Graaffa). Ta v sedmdesátých letech tvořila jeden z nejzajímavějších úkazů na poli progresivního rocku, který tehdy zažíval vrchol popularity mezi hudebníky i obecenstvem. Hudebně byli nejblíže asi známějším King Crimson, přesto měli vždy svou vlastní a nezaměnitelnou tvář, v níž Hammill dával naplno průchod svým progresivním vizím a mimo propracovanou hudbu taktéž hlubokým textům se zásahem do existencionalismu.

Souběžně s tvorbou své domovské skupiny rozvíjel Hammill taktéž tvorbu sólovou. Na první pohled v ní vždy působil jako zadumaný a těžko přístupný introvert a experimentátor, který těžko zaujme mainstreamové posluchače. Kdo se však pro jeho tvorbu nadchne, sotva ji kdy dostane z hlavy (a často ani ze srdce).

Snad každý fanoušek progresivního rocku jistě jásá, že stále v plné síle tvoří a neztrácí nic ze svého umu (na rozdíl od jiných progresivních veteránů, kteří – hrají-li ještě vůbec – už existují pouze pro peníze a z nudné setrvačnosti). Loni vyšlo velmi zdařilé album Van Der Graaf Generator Do Not Disturb, které mnohé oslovilo svou dynamikou stejně jako hloubkou. Taktéž je podstatné, že Peter Hammill neztratil nic ani ze své hlasové bezmála virtuozity, kde se s jistotou pohybuje v rozličných podobách stejně jako před lety.

Tento listopad se na pultech objevila Hammillova nejnovější sólová nahrávka. Dostala jméno From the Trees a leckoho možná překvapilo, v jakém duchu se nese. Jsou na ní kratší písně (v klasické délce tří až pěti minut), které jsou zpravidla velmi klidné. Použity jsou zejména akustické nástroje – krom kytary samozřejmě také klavír v silně melancholické poloze. Je zbytečné pokoušet se vypíchnout konkrétní skladbu. Peter Hammill již tradičně vytvořil silné a vyrovnané album plné kvalitní hudby, která se možná delší dobu dostává pod kůži, ale to je koneckonců přesně to, co jeho fanoušci milují. Nezbývá, než popřát příjemný poslech u krbu nebo na procházce tichou zimní krajinou.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 401 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky