TIP REDAKCE: Radek Banga, Jelen nebo Tomáš Klus aneb Domácí alba, co vám letos nesmí uniknout

Tomáš Klus - Hudba na Hrad, Špilberk 2020 | Foto: Martin Bambušek, MonsterMusic

Tomáš Klus, Kryštof, Radek Banga nebo Jelen využili poslední rok bez koncertování na sto procent a pustili se do skládání nové hudby. Zato přátelé po předčasně zesnulém Davidu Stypkovi ještě letos sáhnou do prozatím neveřejných materiálů zpěváka. Vybrali jsme pro vás čtyřlístek interpretů, kteří svá nová alba teprve chystají a dva další, jejichž desky vyšly nedávno.

Mirai

Frýdecko-místecká formace Mirai píše svou historii již od roku 2014. O tři roky později se stala podle Akademie populární hudby Objevem roku a na kontě má i ocenění v anketě Český slavík Mattoni, vše s debutovým albem Konnichiwa. Hitově úspěšná byla i poslední řadovka Arigatō z roku 2019. Právě odtud pochází například megahit Yahoda – ten buď naprosto nenávidíte, nebo milujete, není nic mezi tím. S pandemií se loni poprali originálně, kdy pro fanoušky uspořádali v Ostravě autokoncert ve stylu amerických autokin. Do konce letošního roku mají Mirai v plánu přijít s třetím albem.

Čtěte také: Kapela Mirai probudila festivalový areál Dolní oblasti Vítkovice

Tomáš Klus

V roce 2019 vydal Tomáš Klus své poslední album Klusymfonie, které vzniklo ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava. V aktuální době se po větší pauze postavil před kameru a vrátil se do role krále Jakuba v pokračování pohádky Tajemství staré bambitky. Klus ale rozhodně hudebně nezahálí, protože novinky letos vydá rovnou dvě. První bude minialbum Čau Česko a ponese se v politické náladě písně Lockdown, druhá bude už osobnější. Bude hodně o vztazích, nejen milostných, ale i se sebou. Řeším tam i sám sebe a svoji pozici ve společnosti, doplňuje Tomáš.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Architects přichází po dvou letech s novou tvorbou, Tomáš Klus se opřel písní Lockdown do vlády

Kryštof

Koncertní pauzu k nové tvorbě naplno využívají i Kryštof. Jak už skupina sama prozradila, nejnovější počin se bude jmenovat Hollywood. Za poslední rok vydali několik nových písní – Hned teď (pojď být světlometem), Hvězdáři, Milan Baroš nebo Vánoční, kde hostoval Karel Gott.

Čtěte také: Kryštof JenomPísničky live: Studio Ligy mistrů a 3 hodiny zábavy doma v obýváku

David Stypka

Fenomenální a inspirativní David Stypka 10. ledna 2021 bohužel podlehl rakovině slinivky, kdy jeho tělo navíc oslabil koronavirus. Sám za sebe tak novou hudbu nestihl nevydat. O nejnovější a zároveň poslední album, které dostane název Dýchej, se tak postarají jeho nejbližší přátelé a kolegové z labelu SinglTon. Vyjít by mělo na podzim.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Zemřel zpěvák a textař David Stypka, festival Rock for People proběhne v interaktivním prostředí

Radek Banga

Velkého obratu jsme se dočkali u Radka Bangy, kterému vyšla novinka Věci jinak již 16. dubna a rozhodně stojí za zmínku. Jedná se o vůbec první sólové album tohoto umělce. Donedávna totiž tvořil pouze hip-hopovou hudbu společně se svou skupinou Gipsy.cz. Aktuálně se Banga odklonil od svého dosavadního stylu a hip hop vyměnil za pop. Jak říká on sám, už dlouhou dobu se toužil vydat tímto směrem, protože pop ho vždy bavil.

Jelen

Po pětileté pauze mezi autorskými deskami vydala novinku, taktéž 16. dubna, kapela Jelen. Mezi těmito autorskými počiny stačili ještě natočit album předělávek od Michala Tučného. Skupina je dalším důkazem toho, že nelze stále hrát jedno a to samé, ale je potřeba se posouvat a vyvíjet. Jelen vždy rádi čerpali z folku, country i rocku, avšak na albu Věci & Sny významně zabrušují do popových linek, což bude mít bezesporu příznivý dopad na přírůstek nových fanoušků. Zajímavé jsou především skladby Rozlučková – věnovaná zesnulému Davidu StypkoviNebreč Sáro – příjemný duet s Kateřinou Marií Tichou.


Napište komentář

Karolína Kaufmann
O Karolína Kaufmann 362 Článků
Hudba je život! I po těch letech se jí nevzdávám ani teď, kdy už je v dosavadním životě těžší si na ni udělat pořádně čas a věnovat se jí. Miluju punkrock, rock (na tom jsem vyrostla), určité odnože metalu, ale stejně tak mám občas chuť na vážnou hudbu nebo ska. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.