TIP REDAKCE: Rapper, folkový zpěvák a prezident Turkmenistánu v jednom. Tohle je Gurbanguly Berdimuhamedow

Gurbanguly Berdimuhamedow | Foto: Alexandr Veršinin, AP Photo

Nejbizarnější země světa. Stát, jehož obyvatelé si mohou pořizovat auta jen v bílé barvě a který koronavirovou krizi vyřešil tím, že zakázal slovo „koronavirus“. To a mnohé další je středoasijský Turkmenistán. A k bizarní zemi patří i bizarní vůdce – seznamte se s turkmenským diktátorem Gurbangulym Berdimuhamedowem, mužem, jenž si mimo jiné již léta buduje reputaci i jako velký zpěvák, rapper a skladatel.

Zatímco v našich končinách se hudební počiny spojené s prezidentem Milošem Zemanem zastavily u dnes již kultovního hitu Bubble Bum, autoritativní Turkmenistán se dostal ještě o něco dál. Tamní prezident/diktátor Gurbanguly Berdimuhamedow, jenž v čele postsovětské země stojí už od roku 2006, se totiž v rámci budování vlastního kultu osobnosti rozhodl, že bude excelovat zkrátka ve všem, co mu přijde pod ruku. A tak krom toho, že se z něj (alespoň dle turkmenské státní televize) stal elitní off-road závodník a lokální bowlingová superstar, je z něj patrně také největší turkmenský hitmaker.

Čtěte také: Cardi B pobouřila konzervativce provokativní skladbou WAP

Berdimuhamedow, původním povoláním zubař, skládá pro tamní lid písně všeho druhu. Jeho specializací se každopádně stal žánr kombinující turkmenský folklór s prvky hudebních počinů v tuzemsku známých zejména z fenomenální televizní stanice Šlágr TV. V jeho videoklipech, které vysílá turkmenská státní televize, se tak vedle příkladně se usmívajícího publika v tradičních kostýmech a krojích objevují i ty nejmodernější speciální efekty z dílny turkmenské státní hudební produkce.

Čtěte také: Mad World v novém balení. Palaye Royale vydali temný cover kultovní skladby

V textech, které si Burdimuhamedow údajně píše sám, většinou opěvuje krásy a nádhery, které Turkmenistán nabízí. A když se naskytne příležitost, nebojí se ani zabrousit do angličtiny, díky čemuž se tak o půvabech jedné z nejautoritativnějších zemí světa mohou něco dozvědět i jeho zahraniční posluchači. Do rozbouřených vod turkmenského šoubyznysu navíc již několikrát zavítal i ve dvojici se svým vnukem Kěrimgulym Burdimuhamedowem, s nímž příležitostně i koncertuje.

Čtěte také: VIDEO: Experimentální projekt Altered Mind of 20-20 odhaluje nejskrytější lidské emoce v době pandemie covid-19

Rapper se zápisem v Guinnessově knize rekordů

Turkmenský prezident každopádně není pouze zdatný kytarista, klávesista, klavírista, zpěvák, DJ, textař, off-road jezdec, hráč bowlingu, cyklista, kulturista a příjemce upřímného aplausu. Jak již několikrát veřejnosti ukázal, jeho další silnou stránkou je i rap. Společně se svým vnukem pak tvoří dynamické hudební duo a zatímco Kěrimguly si tak bere na starost chytlavé melodické pasáže a nápaditá kytarová sóla, jeho diktátor dědeček se věnuje divokým rapovým veršům třeba na téma, jak moc je Turkmenistán sportovně založená země. O čemž ostatně nic nevypovídá víc, než prezidentův vyladěný sportovní outfit v níže přiloženém videoklipu.

Berdimuhamedowovi se s jeho hudební tvorbou dokonce podařilo dosáhnout cenného mezinárodního úspěchu. A to konkrétně zápisu do Guinnessovy knihy rekordů, jenž získal za největší sborové představení na světě, když na podzim roku 2015 nechal ku příležitosti slavnostního otevření dómu Ak Öýü uspořádat koncertní představení, během kterého on a dalších 4015 účastníků zpívali jednu z jeho autorských skladeb.

Právě za přiznání tohoto rekordu a zaznamenání několika dalších turkmenských kousků se však na Guinnessovu knihu rekordů snesla vlna kritiky. Ta poukazuje na fakt, že uznávání obdobných výplodů totalitních států ve finále pouze napomáhá efektivnímu šíření propagandy ze strany jejich režimů. Jakkoli se tak počiny turkmenského prezidenta mohou zdát úsměvné, faktem nadále zůstává, že stojí v čele jednoho z nejrepresivnějších států současného světa.

V Turkmenistánu jsou každým dnem potlačována základní lidská práva a svobody, tamním médiím vládne přísná vládní cenzura, veškerá opoziční a protirežimní činnost je tvrdě potlačována a turkmenští občané se často pod pohrůžkou uvěznění a mučení musí účastnit nucených prací, třeba právě na megalomanských projektech diktátora Gurbangulyho Berdimuhamedowa.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.