TIP REDAKCE: Seznamte se s novou hard rockovou generací, nástupci velikánů Led Zeppelin i AC/DC

Greta Van Fleet | Zdroj: facebook.com

Čas starých rockových gard se pomalu, ale jistě plní. Zatímco legendární Deep Purple již třetím rokem projíždí svět se svým rozlučkovým The Long Goodbye Tour, osud jejich kolegů z AC/DC visel v posledních letech kvůli nutným obměnám sestavy na vlásku hned několikrát, a ani u ostatních velikánů to nevypadá, že by se jejich situace zlepšovala. S postupným odcházením legend se ale nabízí zásadní otázka: Kdo je nahradí?

Vývoj jednotlivých žánrů zastavit nelze a od šedesátých, potažmo sedmdesátých let se jich vytvořily desítky, ne-li stovky nových. Každý z nich se přitom i nyní pojí s alespoň jedním pro něj ikonickým fenoménem – ať už se jedná o metalcore a v současnosti oblíbené Architects, experimentování s deathcore a elektronikou u Bring Me The Horizon či rock s prvky doom metalu v podání jedné z nejpopulárnějších kapel současnosti, Ghost.

Recenze: Architects se na Holy Hell vyrovnávají se ztrátou klíčového člena. Na kvalitě jim to ale neubralo

Stejně jako biologická evoluce, i ta hudební se zakládá na společných prvcích, z nichž se až následně tvoří jednotlivé rody a čeledi, respektive hudební odvětví. Na rozdíl od té biologické má ale hudební evoluce výhodu v tom, že je při dostatečné vůli možné se k jejím jednotlivým fázím neustále vracet a, byť třeba s modernějším nádechem, je znovu představovat publiku.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Jak šel čas s Bring Me The Horizon

A přestože ikony hard rocku 70. let, tedy stylu, k němuž bychom se při pátrání po původu i těch nejmodernějších metalových žánrů dříve nebo později bezpochyby pokaždé dostali, ze scény s postupujícími léty mizí, máme v současné době možnost spatřit na tuzemské i světové scéně řadu jmen, která mají nebo by mohly mít ambice na tyto hudební velikány navázat a znovu zažehnout slávu toho „čistého“ hard rocku. Toho, který do hudební historie nesmazatelně zapsal jména jako Led Zeppelin, ZZ Top či výše zmíněné AC/DC a Deep Purple.

1) Greta Van Fleet

Označíme-li michiganskou čtveřici Greta Van Fleet za jednu z nejdiskutovanějších kapel současnosti, nebudeme vůbec daleko od pravdy. Kapela tří bratrů Kiszkových a bubeníka Dannyho Wagnera vstoupila do povědomí veřejnosti v roce 2017 se svým singlem Highway Tune a následně i EP Black Smoke Rising, a to zejména díky své nápadné inspiraci ve tvorbě Led Zeppelin, která jim mimo občasnou kritiku vysloužila nevídaný obdiv celého hudebního průmyslu, jenž mj. vyústil i v ocenění Grammy za nejlepší rockové album.

V současné době kapela pokračuje v koncertování k jejich debutovém albu Anthem of the Peaceful Army a ač vystoupení v České republice zatím neplánuje, další deska je již v přípravách a jen těžko bychom si dokázali představit, že ji nebude následovat další dlouhé turné, tentokrát snad i se zastávkou v našich kotlinách.

2) Rival Sons

Rival Sons svůj debut vydali téměř o 10 let dříve, než výše zmínění Greta Van Fleet a již s albem Pressure & Time z roku 2011 sklidili mezinárodní úspěch právě pro svůj ikonický um hrát hudbu 60. a 70. let v moderním kabátě. Jedna z prvních kapel této hard rockové renesance letos v lednu vydala už své šesté album, přitom však první pod záštitou společnosti Low Country Sound patřící pod slavný label Elektra a zároveň první, jehož singl, konkrétně Do Your Worst, se po svém vydání vyšplhal na první příčku prestižního žebříčku Billboard’s Mainstream Rock.

Rival Sons nejednou zamířili i na česká koncertní pódia, naposledy pak v rámci turné ke zmíněné poslední desce Feral Roots, kterou v pražském klubu Roxy představili 20. února.

3) Goodbye June

Příbuzenské vztahy hard rocku evidentně prosperují. Goodbye June, kapela složená z trojice bratranců, na hudební scénu se svým debutovým albem Nor the Wild Music Flow dorazila již v roce 2013. Až teprve následující album Magic Valley, kombinující rokenrol s prvky psychedeliky a s výraznými blues rockovými vlivy Led Zeppelin či Jimiho Hendrixe, zařídilo Goodbye June se singlem Oh No debutujícím na 30. příčce Billboard’s Mainstream Rock vstup do povědomí hudebních nadšenců.

Kapela loni vydala EP Secrets in the Sunset a během řady koncertů v uplynulých měsících zavítala i na známý britský hudební festival Download. Nyní se společně s nejnovější nahrávkou Universal Mega Love připravuje na vydání nové desky Community Inn, která spatří světlo světa 25. října letošního roku.

4) The Gang

Bratrská krev padla na úrodnou půdu i u našich sousedů. Bratislavská formace The Gang, skládající se z bratrů Marka a Tomáše Kudzbelů, klávesisty Igora Miklušáka, známého slovenského kytaristy Vadima Bušovského a talentované zpěvačky Doroty Dutkové, si se svým eponymním debutem vysloužila kladné ohlasy jak v České republice a na Slovensku, tak i v zahraničí, přičemž singl Let It Rock se jen na platformě Spotify může pyšnit téměř 25 000 přehráními.

V současnosti The Gang teasují vydání druhého studiového alba, jež by mělo být dostupné již s úderem 1. září. Kapela se navíc pravidelně účastní různých tuzemských hudebních soutěží, přičemž jejich úspěšnou bilanci se jim podařilo podtrhnout i vystoupením na loňském ročníku obnoveného Československého beat-festivalu v pražské Lucerně.

5) Doctor Victor

České trio s evidentní zálibou v hudbě i módě 70. let si srdce milovníků rocku úspěšně získává již od roku 2012. Po úspěších v tuzemských i mezinárodních soutěžích a vydání debutu 1st Prescription se Doctor Victor blýskli i jako předkapela na koncertě AC/DC v pražských Letňanech, několikrát se svou nevídanou show objeli celou Českou republiku a stále častěji se objevují i v zahraničí.

Unikátní a zároveň nepřeslechnutelný sound Doctor Victor zanechal svůj dojem i za oceánem, kde kapela v letošním lednu zahrála na hudebním veletrhu NAMM v kalifornském Anaheimu a svůj pobyt v USA si prodloužila o několik dalších koncertů včetně štace v klubu Whiskey A Go-Go, proslulé hollywoodské rock’n’rollové mekce. V současné době bodují se singlem StandUP, s nímž se loni umístili na třetí příčce národního kola soutěže Eurovision Song Contest. Skladba by měla být součástí očekávaného druhého alba.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.