TIP REDAKCE: Život Farrokha Bulsara aneb Co o něm možná nevíte

Freddie Mercury | Zdroj: musicroom.it

Farrokh Bulsara, tak se jmenoval jeden z největších a nejslavnějších zpěváků tohoto i minulého století a tisíciletí. Jeho tvorba a práce se dostala do všech koutů zeměkoule a zprávy o jeho smrti zasáhly snad všechny milovníky skvělé hudby. Je ale spousta věcí, které o něm možná ani nevíte. A o kom že je tedy vlastně řeč?

Tento hudební genius se narodil 5. září 1946 na východoafrickém ostrově Zanzibar, avšak jeho rodiče pocházeli z Indie, přesněji z Gudžarátu. Farrokhův otec Bomi pracoval pro britskou koloniální správu. V roce 1955 začal navštěvovat bombajskou internátní školu St. Peter’s, kde spolu se svými spolužáky založil svou první kapelu s názvem The Hectics. Zde se prvně začal projevovat jeho obrovský hudební talent. Hrál na klavír, zpíval a bavil publikum. Právě tehdy dostal malý Farrokh přezdívku, pod kterou ho dodnes zná celý svět, Freddie.

Po zanzibarské revoluci se rodina v roce 1964 přestěhovala do Británie. Ve škole Freddie nepatřil mezi premianty, nezajímal se o nic jiného než o hudbu a umění. A tak se v devatenácti letech přihlásil na uměleckou školu Ealling College of Art, kde se seznámil například s Petem TownshendemThe Who.

V roce 1970 založil Brian May, Roger Taylor a Tim Staffel kapelu s názvem Smile. Freddie chodil na jejich zkoušky, seděl a díval se, jak hrají. Když to klukům po nějaké době přestalo fungovat, navrhl jim, aby ho do kapely zapojili. Jediný, kdo nesouhlasil, byl Tim Staffel, proto Smile opustil a dal tak průběh úplně novému začátku. Později se nová kapela Queen rozrostla ještě o jednoho člena, kterým byl baskytarista John Deacon.

První desku s názvem Queen společně vydali v roce 1973 a hned se úspěšně umístila na 24. místě v žebříčku tehdejší hitparády. Poté se už s každým albem dostávali výš a výš. Vrcholem jejich úspěchu se stala písnička Bohemian Rhapsody, která se do deseti dnů od jejího vydání dostala na první místo britské hitparády, kde se udržela neuvěřitelných 9 týdnů. Queen byli den od dne slavnější, k čemuž přispělo také extravagantní chování, oblékání a Mercuryho vystupování. Začal si lakovat nehty, ve spolupráci s modní návrhářkou Zandrou Rhodesovou si navrhoval okázalé kostýmy a provokoval svým vystupováním.

Freddie otevřeně mluvil i o své bisexuální orientaci. Jeho první a velkou životní láskou byla dlouholetá přítelkyně Mary Austin. Přestože se rozešli a Mary se znovu vdala, přetrvalo u nich zvláštní pouto a zůstali nejlepšími přáteli. Stále se scházeli a Freddie se dokonce stal kmotrem Maryina syna. Od roku 1985 se začínal na veřejnosti objevovat se svým novým přítelem kadeřníkem Jimem Huttonem, se kterým zůstal až do svého smutného konce. Není známo, kde se Freddie nakazil chorobou AIDS, protože to delší dobu tajil dokonce i před členy kapely. V roce 1986 odehrál svůj poslední koncert v Hertfordshire, kterého se účastnilo přes 300 tisíc lidí, a začal se vyhýbat svému okolí.

Queen
Queen

Poslední deska, kterou Queen s Freddiem natočili, byla Innuendo.

23. listopadu 1991 se legendární zpěvák konečně rozhodl zveřejnit zprávu o svém zdravotním stavu a hned den na to v 18 hodin a 48 minut zemřel ve věku 45 let. Jako důvod smrti byl diagnostikován zápal plic v závislosti na HIV. Zajímavé je, že ve své závěti odkázal všechna autorská práva a dům v Kensingtonu Mary, zatímco Jim dostal, stejně jako Freddieho kuchař a osobní asistent, „pouze“ půl milionu liber. Není známo, kde byl Freddie pochován, ale spekuluje se o tom, že byl zpopelněn a popel Mary rozsypala kolem Ženevského jezera.

Nicméně jeho hudba stále žije a nadále se umisťuje v předních příčkách různých hudebních žebříčků. Před dvěma lety byl v Česku dokonce napsán muzikálový balet, který diváky provádí celým jeho životem. Na Freddieho a Queen se tedy nezapomíná ani po 25 letech od jeho úmrtí. Jeho hudba je stále aktuální a každý si v ní najde něco svého. Hodí se prostě do každé situace!


Napište komentář