Hudebně unikátní norská Wardruna chystá virtuální show

Wardruna | Zdroj: Obscure promotion

Norská kapela Wardruna je téměř unikem v návratu k hudebním tradicím skandinávských předků. Ve svém barvitém etnomixu používá neobvyklé lidové nástroje a snaží se dnešní civilizaci přiblížit svět staré skandinávské moudrosti a víru v entity, jež obyčejné smrtelníky dalece přesahují. Nové album (vyšlé 22. ledna) nese název Kvitravn, tedy Bílý havran, který je pro skupinu i obecně pro Nory symbolem naděje.

Einar Selvik, tedy zpěvák a hlavní postava seskupení, přijal bílého havrana dokonce jako svůj pseudonym, a to už v časech, kdy bubnoval v brutální black metalové kapele Gorgoroth. Se skupinou Wardruna brázdí naprosto odlišné hudební vody, ve kterých je kladen velký důraz na přírodní i dávnou lidovou moudrost. Tito neobvyklí muzikanti jsou populární i v České republice – viz jejich vystoupení na monumentálním festivalu Brutal Assault nebo vyprodaný koncert ve Velké Lucerně. Známí jsou také svou spoluprací se zpěvačkou Aurorou nebo tvorbou soundtracku k oblíbenému seriálu Vikingové.

Čtěte také: Zimní update festivalu Brutal Assault přidává celých 20 nových kapel, jiné však zrušil

22. leden byl pro kapelu i jejich fanoušky významným díky nové desce Kvitravn, další pozoruhodná událost však už visí ve vzduchu. Na 26. března je v plánu online show, která krom intenzivního hudebního zážitku nabídne fanouškům po celém světě rovněž neobvyklý vhled do tradičního norského uvažování se silným vztahem k přírodě. Z něj si kapela vybírá to nejzajímavější a pojí jej dohromady s novou hudbou a rozumem moderního člověka.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 278 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky