Bažant Pohoda 2014 aneb nenechte si ujít!

Tame Impala | Zdroj: facebook.com

Přední slovenský festival Bažant Pohoda se letos pyšní našlápnutým programem, ve kterém se budou křížit všechny možné žánry ze všech koutů hudebního světa. Přinášíme pár tipů, co byste si ve dnech od 10. do 12. července na trenčínském letišti rozhodně neměli nechat ujít.

Kraftwerk

Do Trenčína zavítá legendární německá skupina Kraftwerk, která nese velký podíl na vývoji elektronické muziky a významně ovlivnila například i anglické velikány Depeche Mode. Jejich dnes už legendární desky Autobahn (1974) či Das Modell (1978) plné zvuků syntetizátorů a jiných šílených mašinek už takřka zlidověly. Průkopníci elektra vezou na Pohodu svou novou 3D show s velkou projekcí, která v našich končinách nemá obdoby. Ač už pánové nejsou nejmladší, jejich vystoupení určitě stále stojí za to vidět!

Suede

Suede jsou mnohými považováni za vůbec první britskou formaci, která pronikla do mainstreamu z nové vlny alternativního rocku devadesátých let. Svým stylem vydláždili cestičku známějším kapelám, jakými jsou Blur či Pulp. Britský deník The Independent o nich v roce 1993 napsal, že ještě nikdo od dob The Smiths či snad dokonce Sex Pistols, nezpůsobil takový poprask na hudební scéně jako oni. Suede se v roce 2010 dali po sedmileté pauze znovu dohromady a loni v březnu po dlouhých jedenácti letech studiové odmlky vydali své šesté a zatím poslední album Bloodsports. To bylo kritiky velmi dobře přijato a s pozitivními ohlasy potvrdilo kapele úspěšný comeback. Pražskou Lucernu na podzim ohromili, teď je na řadě Pohoda!

Tame Impala

Dalším želízkem v ohni, které pořadatelé letošní Bažant Pohody naservírují návštěvníkům, je australská kapela Tame Impala, jedna z nejžádanějších kytarovek současnosti. Až z Perthu přijedou Kevin Parker a jeho banda, aby Slovensku zahráli něco ze svých dvou skvěle přijatých studiových nahrávek. V roce 2010 na sebe Australané upozornili deskou Innerspeaker, většího úspěchu se jim dostalo o dva roky později s albem Lonerism. Tame Impala sami sebe popisují jako „stabilně plynoucí psychedelicko-groove rockovou skupinu zdůrazňující snovou melodii.“ Jejich vystoupení na Pohodě bude jistě patřit k tomu nejlepšímu!

Mount Kimbie

Trochu experimentu přivezou na Pohodu Angličané Mount Kimbie. Dominic Maker a Kai Campos se v roce 2008 potkali na londýnské univerzitě, v roce 2009 vydali pod labelem Hotflush Recordings první EP Maybes, které přitáhlo celkem velkou pozornost, a v roce 2010 své první album Crooks & Lovers, jež je podle některých kritiků vlajkovou lodí nového žánru: post-dubstep. Album, na kterém si zahostoval třeba King Krule, je kritikou celkem oprávněně vynášeno do nebe, recenze mluví o netradičním a neotřelém pojetí skladby i o kompoziční vyzrálosti. V listopadu loňského roku vystoupili Mount Kimbie v pražské Meet Factory, už brzy své umění s mašinkami přivezou na Pohodu.

Band of Skulls

Southamptonské trio Band of Skulls vystoupí na Pohodě v rámci festivalového turné s novou deskou Himalayan. Desetiletá existence kapely přinesla tři dlouhotrvající nahrávky, na kterých se toho mísí spousta – tvrdé kytarové riffy, blues i chytlavé melodie; to vše s příjemnými hlasy frontmana Russela Marsdena a basačky Emmy Richardson. Band of Skulls dokáží nadchnout velké spektrum posluchačů, jejich hudba baví, stejně tak jako se u hraní baví i oni sami. Himalayan si od kritiků odneslo dobré recenze, posoudit ho můžete sami naživo.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).