Colours of Ostrava posilují: José González, The Cinematic Orchestra i Roni Size & Reprazent

José González | Foto: Malin Johansson

Čtrnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava přidává do programu další velká jména: křehce podmanivého švédského písničkáře José Gonzáleze, který v Ostravě představí nové album Vestiges & Claws, předního zástupce labelu Ninja Tune, početnou formaci The Cinematic Orchestra, i legendu britského drum’n’bassu Roniho Size s kompletní sestavou Reprazent.

,,Ztišeně zadumaný hlas a intimně podmanivý, až minimalistický folk s mistrovským doprovodem akustické kytary s nylonovými strunami, které nechává rozeznít fingerpickingem,” takto charakterizuje ředitelka festivalu Zlata Holušová světovou písničkářskou hvězdu Josého Gonzáleze. José se díky svým kořenům dostal k latinskoamerické hudbě, která ho ovlivnila. Jeho křehké písně našly uplatnění v reklamě, televizních seriálech i ve filmu: pro snímek Walter Mitty a jeho tajný život herce a režiséra Bena Stillera složil s Ryanem Adamsem melancholický song Stay Alive. Rád se také pouští do coververzí cizích skladeb – mezi nejznámější patří například song Heartbeats (The Knife). Na svém kontě má zatím dvě alba – Veneer (2003) a In Our Nature (2007), to další Vestiges & Claws, které vyjde v únoru, představí právě na Colours of Ostrava.

Zakladatel a lídr Jay Swinscoe vede početný The Cinematic Orchestra od roku 1999. Kombinace melancholického filmového snění, elektroniky a nu-jazzu z labelu Ninja Tune, to je to, co tuto britskou formaci vystihuje. ,,The Cinematic Orchestra představuje organickou skupinu bez pravidel, omezení a limitů. Nic specifického, jedná se o umění, skvělou a v jistém směru kontextuální nadčasovou hudbu, ve které nehledejte žádné tajemství,” řekl samotný Swinscoe. Diskografie není bohatá. Vedle vynikajících studiových Every Day (2002) a Ma Fleur (2007) uchvátili hudbou k filmům. Man With A Movie Camera je avantgardní dílo ruského režiséra Dzigy Vertova z roku 1929 a The Crimson Wing: Mystery of the Flamingos animovaný film z dílny Walta Disneyho.

Legendární a průkopnická sestava britského drum’n’bassu Roni Size & Reprazent přijede do Ostravy v plné sestavě – Roni Size, Dynamite MC, Onalee, Si John, Dave Amso, Jay Wilcox a Yuval Gabay. Roni Size navíc oznámil, že v březnu vydá nové album a právě to představí na Colours. Bristolská scéna sehrála v dějinách elektronické hudby klíčovou roli: s Portishead, Massive Attack nebo Trickym se jako ústřední a nejvlivnější osobnosti vždy uvádějí právě producent Roni Size a sestava DJs, zpěváků a muzikantů Reprazent. V roce 1997, uprostřed britpopové mánie, s přehledem získali Mercury Prize za album New Form, všeobecně považované za jeden z revolučních okamžiků elektronické taneční hudby. Masivní zájem podtrhla o tři roky později následující deska In the Møde s hosty. Zanedlouho se ale Reprazent rozešli – každý se pustil do sólové kariéry.

Festival Colours of Ostrava nabídne od 16. do 19. července 2015 v unikátním industriálním areálu Dolních Vítkovic čtyři dny plné koncertů hvězd světové i domácí hudby, divadel, diskuzí, workshopů, filmů i výtvarných aktivit. K již dříve potvzeným jménům patří Mika, Caribou, Caravan Palace, Swans, Black Strobe, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields a NO Blues. Čtyřdenní vstupenky v limitované edici  se dají zakoupit na stránkách festivalu nebo v síti Eventim za cenu 1890 korun, cena platí pro 4000 kusů nebo do 28. února 2015.


Napište komentář