Živelní Enter Shikari pohltili vyprodaný Lucerna Music Bar s hravou lehkostí

Enter Shikari | zdroj: facebook.com

Hvězdnými koncerty nabitý hudební rok 2015 nemohl být odstartován lépe, než velmi podařeným vyprodaným vystoupením kapely Enter Shikari. Ta v úterý 13. ledna v pražském Lucerna Music Baru předvedla parádní vystoupení.

Ačkoliv hlavní hvězda večera byla jasná, mnoho lidí tento koncert navštívilo také kvůli předskokanům, britským Hacktivist. Ti mísí prvky rapu s hard-corovými elementy. A dokonale to spojovali i v Lucerně. Jedna z nejlépe nazvučených předkapel to parádně rozjela a svou energií a nasazeným tempem spolehlivě navnadila celé publikum. Rapper J Hurley se poctivě střídal s kolegou Benem Marvinem s jeho screamo. Back vokály zastoupil kytarista Timfy James, který zpěv zvládal právě tak dobře, jako hraní na kytaru. Dav byl ve varu a v hledišti se utvořilo minimálně jedno pogovací kolečko. Kapela si k tomu navíc vyžádala i jednu wall of death. Zazněly skladby jako Blades nebo No Way Back. Zpěvák Rou a kytarista Rory z Enter Shikari to celé zpovzdálí sledovali. Nakonec se Rou na jeden refrén přiběhl rozezpívat. V tu chvíli byly samozřejmě ovace největší a také bylo jasné, co fanoušci dnes opravdu chtějí slyšet.

Enter Shikari! Po krátké pauze konečně zhasla světla v (teprve nyní opravdu napěchovaném) sále a spustilo se intro, při kterém nastoupila čtyřčlenná britská parta. Ta na nějaké velké vítání nemrhala časem. Ihned spustila jednu z nejpovedenějších, nejoblíbenějších a vlastně už tak trochu tradičních skladeb, Solidarity. V tu ránu se Lucerna Music Bar proměnil v jeden velký kotel, kde skákala hlava na hlavě a kde moře vztyčených rukou odneslo vše, co mu přišlo do spárů. Jako třeba několikrát vhozený mikrofon do davu.

Od samého začátku bylo vidět, že stejně tak, jako si to užívají fanoušci, tak si to užívají i Enter Shikari. Zazněly písně Destabilise, Radiate, Gandhi Mate Gandhi či stará dobrá klasika Mothership, které předcházela burácející Motherstep. Jelikož koncert byl uskutečněn v rámci The Mindsweep tour, tedy šňůry k nadcházejícímu albu The Mindsweep, které má teprve vyjít 19. ledna, nemohly samozřejmě chybět i písničky z něj. Kapela ale samozřejmě zařadila pouze ty z nich, které již zveřejnila. Zazněly The Last Garrison, Never Let Go of the Microscope, Slipshod a nejnovější skladba The Anaesthetist. Podle všeho měli fanoušci i tyto nahrávky už věrně naposlouchané.

Jak už bylo řečeno, kapela si to užívala maximálně. Rou doprovodil své kolegy jednou na kytaru a podruhé na bicí. Také několikrát skočil do lidí, třeba hned na začátku, kdy se nechal donést až k baru. Stejně tak kytarista Rory okusil roli stagedivera, a to i se svou kytarou, kterou jindy zase klidně nechal napospas fanouškům. Potom ji vytáhl, podle sluchu naladil a hrál na tu samou dál. Stagediving zachvátilo i několik jedinců z davu, kterým nezabránily ani zátarasy před pódiem. Jeden z nich dopadl přímo na Roryho pedalboard a kytaristovy tak kytaru vypnul; druhý to nevychytal už vůbec a zajel hlavou napřed za zábrany.

Když byl koncert v nejlepším, kapela si odskočila oddychnout si, čímž to samé na chviličku umožnila i publiku, které se mohlo vydýchat i u následující skladby Constellations. Poté přišel nejdravější závěr v podobě písniček Juggernauts a dunivé Sssnakepit. Fanoušci i kapela sesbírali své poslední síly a hlava nehlava si užívali atmosféru až do posledního tónu. Tím byl uzavřen první rozjezd letošní hudební sezóny. Jestli budou akce ve zbytku roku vypadat podobně, máme se opravdu na co těšit. Enter Shikari jsou v té nejlepší formě a umí to dokázat jak na nejnovější desce, tak zejména na živých koncertech. Nakonec je třeba zmínit, že kdo si tuhle parádu nechal ujít nyní, má možnost nápravy na letošním festivalu Mighty Sounds.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.