Islanďanka Björk míří do Ostravy i na Pohodu

Björk | Foto: One Little Indian

Na letošních ročnících dvou největších československých festivalů, Colours of Ostrava a Bažant Pohoda, vystoupí islandská zpěvačka, textařka, multiinstrumentalistka a producentka Björk, která prvnímu zmíněnému vynahradí svou neúčast v roce 2012. S početnou kapelou a bezmála dvacetičlenným smyčcovým orchestrem tu postupně představí svůj nejnovější počin Vulnicura, jenž natočila na Islandu s producentem Arca.

,,Nové, osobně laděné album si okamžitě získalo celosvětovou pozornost a většina vlivných magazínů se shodla na tom, že se jedná o jednu z největších hudebních událostí roku 2015,” říká ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová. Vizuály při koncertech na festivalech vznikly speciálně pro nadcházející jarní výstavu Björk v Museum of Modern Art v New Yorku. ,,Věříme, že se koncert i díky této neobvyklé vizuální show stane pro návštěvníky Colours of Ostrava nezapomenutelným zážitkem,” doplňuje. Kromě barevného festivalu v srdci Ostravy se však Björk představí zhruba o týden dříve i na trenčínské Bažant Pohodě.

Björk se může pyšnit čtrnácti nominacemi na Grammy, je držitelkou čtyř cen Brit Awards, čtyř MTV Video Music Awards a vítězkou mnoha dalších prestižních anket. Například v roce 2010 jí švédská Královská hudební akademie udělila cenu The Polar Music Prize. Kromě zpívání se věnuje také herectví – v roce 2000 získala za svou roli ve filmu Tanec v temnotách dánského režiséra Larse von Triera na festivalu v Cannes Zlatou palmu coby nejlepší herečka a následně také nominaci na Oscara a Zlatý glóbus.

Čtěte také: Colours of Ostrava 2015 přivítá hvězdnou St. Vincent

Björk Guðmundsdóttir se v roce 1986 stala členkou islandské skupiny The Sugarcubes, kde slibně nastartovala svou hudební kariéru. Počínaje platinovým albem Debut z roku 1993, od jehož vydání celosvětově prodala přes dvacet milionu desek, postupně mění podobu pop music a bourá hranice mezi žánry: novátorsky kloubí elektroniku s akustikou, hip-hopovými beatboxery, jazzem či house. Je jednou z nejznámějších experimentátorek, když se vydává mimo zaužívané rytmy a harmonie. Vždy si také pro své desky pečlivě vybírá producenty a spolupracovníky: Howie B, Tricky, Mike Patton nebo Thom Yorke. Nyní k nim přibyl také pětadvacetiletý Arca: čerstvý producent elektronické hudby a futuristického hip-hopu, který se podílel na počinech Kanyeho Westa, FKA twigs či Mykkiho Blanca.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).