José González vydává nové album, které představí Lucerna Music Baru

José González | Zdroj: pořadatel akce

Folkový zpěvák ze Švédska, José González, vydává po osmi letech novou desku Vestiges & Claws, na které mění styl a obohacuje zvuk. Jaká je tato změna, můžete posoudit sami, a to již v prvním březnovém týdnu v prostorách pražského Lucerna Music Baru.

Švédský písničkář José González se letos v České republice představí hned dvakrát. Poprvé dorazí 4. března do pražského Lucerna Music Baru se svou zbrusu novou deskou, podruhé se k nám vydá v létě, aby si v červenci zahrál na multižánrovém festivalu Colours of Ostrava.

Nové album Vestiges & Claws je pro Josého vstupem do nové hudební etapy. Po předchozích dvou albech, kde se přidržoval minimalistického stylu, se tentokrát rozhodl svou hudbu obohatit o další nástroje a jiné zvuky. Dal tak své hudbě zcela novou podobu, kdy se do hlavní kytarové linky vměšují linky vedlejší a rytmus přitvrzují bicí. Tyto instrumenty navíc místy dotvářejí vokální party.

Všechny písně z alba jsou zcela autorské, José dokonce celé album natočil bez producenta, částečně v domácím prostředí, částečně ve studiu Grammofonstudion v Göteborgu.

Natočit tohle album bez producenta bylo mým naprosto vědomým rozhodnutím. Chtěl jsem se tím vyhnout tomu, že výsledek bude moc vypulírovaný nebo naopak moc prvoplánově působivý. A navíc mě baví dělat si věci sám, mít absolutní kontrolu nad všemi uměleckými aspekty tvorby. V minulosti jsem se od producentů, se kterými jsem pracoval, naučil spoustu triků – třeba práci s deformací zvuku nebo hru s intenzitou, která dokáže navodit příjemnější zvuk. Občas je mi vytýkáno, že má hudba je příliš zmatečná, nepřehledná, ale já ty současné přečištěné styly opravdu nemám v lásce. Spíš směřuji někam mezi Shuggie Otise a Simona & Garfunkela,” nechal se slyšet José.

Právě proto jsou na pozadí některých kousků patrné zvuky z okolí, které běžnému posluchači mohou přijít rušivé. Autor sám je však považuje za prvek dotvářející tu správnou autenticitu. Nu, to musí asi každý posoudit sám.

 


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.