Letošní ročník Brit Awards ovládla zpěvačka Adele. Objevem roku se stala raperka Little Simz

Adele, Brit Awards 2022 | Zdroj: jody-craddock.com

Předávání prestižních hudebních cen Brit Awards proběhlo 8. února ve vyprodané londýnské O2 areně. Oproti loňským ročníkům tentokrát chybělo jakékoliv genderové rozdělení kategorií. Britský mužský a ženský sólový zpěvák byli sloučeni do jedné kategorie a přibylo také několik nových. Vítězem celého večera se stala zpěvačka Adele, zlatou sošku si přebrali také Wolf Alice, Billie Eilish nebo Olivia Rodrigo.

Ceremoniál naprosto ovládla třiatřiceti letá britská popová zpěvačka Adele, která si odnesla hned tři ceny z celkem třinácti kategorií. Hudební ikona triumfovala, když si na pódiu přebírala ocenění Umělce roku, Album roku a Píseň roku za její poslední vydanou desku 30 a skladbu Easy On Me. Stala se tak první umělkyní, která si přebrala zlatou sošku v genderově vyvážené kategorii a porazila tak zpěváka Sam Fendera nebo Eda Sheerana, který se spokojil s cenou nejlepšího songwritera.

Čtěte také: Ceny Anděl Coca-Cola 2021 se vrací ke své původní parádě

4 nové kategorie a hlasování přes Tik Tok

Vůbec poprvé byly přidány také čtyři nové žánrové kategorie – alternativní rock, hip-hop/grime/rap, pop/r’n’b a dance music. Do hlasování se v tomto případě zapojili fanoušci, a to prostřednictvím mobilní platformy Tik Tok. Zlaté sošky si na konci večera odnesli Sam Fender, Dave, Dua Lipa a Becky Hill.

Nebylo zase tak velkým překvapením, že ocenění za nejlepší mezinárodní píseň loňského roku získala mladičká americká popová zpěvačka Olivia Rodrigo a její skladba Good 4 U, která se v podstatě stala hymnou mladé generace. V kategorii zahraniční umělec zvítězila její hudební kolegyně Billie Eilish a v bitvě o nejlepší zahraniční hudební skupinu Silk Sonic (Bruno Mars a Anderson .Paak) porazili ABBU, BTS i vítěze loňského kola Eurovize Måneskin.

Čtěte také: Největší hity roku 2021: Måneskin si získali rockový svět, provokativní Lil Nas X uchvátil satana

Little Simz je jméno mladé britské raperky, které se v loňském roce dostalo širokého uznání kritiky a jejíž poslední album Sometimes I Might Be Introvert bylo označováno za nejlepší album roku 2021. Letos získala cenu za nejlepšího nového umělce. Novou britskou tzv. rising star se stala Holly Humberstone. O cenách zde rozhodují profesionálové z hudebního průmyslu a nejvíce hlasů v kategorii nejlepší britská kapela i přes velkou konkurenci získala čtveřice Wolf Alice.


Napište komentář