Moravskoslezské Ceny Jantar letos vůbec poprvé představí cenu Davida Stypky

David Stypka & Bandjeez - Colours of Ostrava 2019 | Foto: Petr Gavel, MonsterMusic

Ocenění nese jméno frýdecko-místeckého zpěváka Davida Stypky, který se proslavil s kapelou Bandjeez a získat by jej měli ti umělci, kteří jsou neprávem opomíjeni a vyznačují se mimořádnou kvalitou a osobitou tvorbou. Vůbec poprvé bude cena předána v rámci galavečera předávání Cen Jantar v Ostravě.

Moravskoslezský kraj se v posledních letech stal opravdu solidní líhní nových a zajímavých interpretů napříč žánry. Krkolomný příběh zesnulého Davida Stypky zná v současnosti asi každý. Léta opomíjený zpěvák, který se proslavil až na prahu čtyřicítky, tedy ve věku, když už by to mnozí interpreti možná vzdali. Právě proto přišel hudební publicista Milan Bátor s nápadem oceňovat interprety s podobným osudem. Sám Bátor je členem poroty hudebních Cen Jantar. Myšlenku posvětila i Marie Stypková, hudebníkova maminka, která se po smrti Stypky rozhodla dál šířit zpěvákův odkaz.

Čtěte také: Písničkářka KACZI zahrála v ostravské Heligonce

Ceny Jantar se budou již popáté předávat v Ostravské aule gong na konci dubna. Organizátoři rozdají ceny v celkem osmi kategoriích a nepůjde jen o muziku, ale i divadlo, literaturu, či výtvarné umění. Celým večerem provede Kristýna Leichtová společně se svým partnerem a zároveň režisérem Vojtěchem Štěpánkem. I mezi vystupujícími budou především moravští rodáci. Ve výčtu jmen nechybí kapela Mirai, Bandjeez, nebo klavírista Tomáš Vrána.

V minulých ročnících porota ocenila například Jaromíra Nohavicu, Beatu Hlavenkovou nebo Marii Rottrovou. Sám zpěvák David Stypka s Bandjeez ovládli hned první ročník, kdy si odnesli cenu za interpreta roku, kapelu roku a společně s Ewou Farnou také píseň roku.


Napište komentář