Multižánrový Beck bude headlinerem Metronome 2020

Beck | Zdroj: facebook.com/Beck

Do seznamu interpretů, kteří vystoupí na pražském festivalu Metronome 2020, přibyl opravdu pozoruhodný hudebník (pro Čechy už proto, že zde vystupoval naposledy v roce 1994). Nejde o nikoho jiného než o Becka – multiinstrumentalistu, který má diskografii plnou kvalitních děl a který spojuje žánry od folku a rocku po hip-hop, pop a indie.

Beck se nejvíce proslavil v roce 1994 po vydání songu Loser, jenž dodnes patří k hudebníkově nejznámějším písním. Předcházelo tomu však krušné mládí, které charakterizovala obrovská chuť být součástí světa hudby a zároveň existenciální starosti. Do umělecké školy chodil po odmítnutí pod falešným jménem, v domácnosti měl krysy a živil se obyčejnými manuálními pracemi, jako je zametání listí nebo nakládání vozíků. Jako muzikant měl také cestu trnitou – do New Yorku se ze západu Spojených států vydal jen s kytarou, osmi dolary a několika mincemi.

Čtěte také: TIP REDAKCE: O Beckově barevném světě

První právoplatná řadová deska ovšem znamenala téměř raketový start úspěšné hudební kariéry. Jmenovala se Mellow Gold, kritici ji Beckovi mnohokrát pochválili a přinesla neobvyklou směs folku, hip-hopu, psychedelie, rocku a country. Po zbytek 90. let si pak hudebník užíval množství koncertů, experimentů s hudbou i poměrně vysokých prodejů desek (to platí zejména o jednom z nejvydařenějších kousků Beckovy diskografie, a sice o desce Odelay).

Za zmínku stojí také sbírka cen Grammy, která se Beckovi stále rozrůstá. Dohromady má na svém kontě již 7 vítězství a 20 nominací. Zabodoval zejména s koncepční deskou Morning Phase z roku 2014, která je skutečným posluchačským zážitkem pro svoji jemnou a křehkou atmosféru, a o tři roky později s živějším albem Colors. Tam se Beck (možná poněkud překvapivě) přiblížil tanečnější hudbě a elektro popu, stále však s citem pro melodii a příjemné refrény.

Čtěte také: Beckova nová deska hraje všemi barvami

V listopadu navíc vyšla nová deska, a to většinou s materiálem, jenž vznikl během tour k předcházející desce. Jmenuje se Hyperspace, přestože to není z obalu desky zrovna jasné (název je tam totiž vyveden v japonském písmu katakana). Pražský festival Metronome udělal radost všem fanouškům indie muziky, v níž platí Beck za velkou modlu s tunou propracovaných songů. Kromě toho není zrovna jednoduché ho do České republiky přivézt. Mnozí tedy doufají, že se bude jednat o jeden z nejvýraznějších koncertů roku.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 402 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky