Na Colours of Ostrava vystoupí američtí The National

The National | Foto: Dierdre O'Callaghan

Američtí indie rockoví The National se po Robertu Plantovi, MGMT či ZAZ stávají další hvězdou letošního ročníku multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 17. do 20. července v ocelovém srdci Ostravy. 

Melancholické a často složitě interpretovatelné texty jsou doménou The National, konkrétně textaře a frontmana Matta Berningera. The National je tak trochu rodinná kapela, jež kromě Berningera sestává ze dvou sourozeneckých dvojic – z dvojčat Aarona a Bryce Dessnerových a Scotta a Bryana Devendorfových. Formace, jež letos dostane občanku, se za dobu své existence dokázala vypracovat na jednu z nejlepších koncertních kapel současnosti – vyprodává velké koncertní haly a objíždí největší světové festivaly. Mezitím vydala šest studiových alb, z nichž to poslední, Trouble Will Find Me, vyšlo minulý rok v květnu a bylo nominováno na sošku Grammy pro nejlepší alternativní album. The National, kteří jsou mnohými přirovnáváni ke kultovním Joy Division, se však nedařilo od začátku, pořádně prorazili až se třetí studiovkou z roku 2005, Alligator, která v hudebním světě sklidila velká nadšení.

„Na našem festivalu představí nejen své starší známé skladby, ale i písně z loni vydaného úspěšného alba Trouble Will Find Me,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. Kapela již dříve navštívila Českou republiku, v létě roku 2011 vyprodala pražské Divadlo Archa. Zajímavosti je, že byli The National, kteří otevřeně hlásají své politické názory, zapleteni do obou prezidentských kampaní současného amerického prezidenta Baracka Obamy, mimo jiné skladbou Fake Empire, která hrála v jeho předvolebním videu. Jejich melancholická muzika se objevila také v několika televizních seriálech.

Kromě The National do programu barevného festivalu přibyla nu-jazzová britská kapela Hidden Orchestra, projekt Ve Zou Via spojující trojici neapolských žen s akordeonem a tamburínami Assurd, argentinská zpěvačka Enza Pagliaru a mužský polyfonní sbor Lo Còr de la Plana z Marseille, a také výbušná afrofunková formace Jupiter & Okwess International z konžské metropole Kinshasy.

Čtyřdenní vstupenky na Colours of Ostrava jsou k dostání výhradně přes e-shop festivalu nebo v pobočkách Ostravského informačního centra. Druhá vlna za 1790 korun ve formě e-ticketu a za 1810 korun ve fyzické podobě je limitována do 31. března 2014. Festival mimo jiné nabízí zvýhodněné rodinné vstupné i VIP vstupenky pro zájemce o nadstandardní výhody. Zároveň si zájemci mohou zakoupit i místo ve stanovém městečku, parkování či místo pro karavan.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).