Nesmyslné pokuty pro Mighty Sounds pokračují, tentokrát je to půl milionu!

Mighty Sounds | Zdroj: facebook.com

Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje doručila pořadatelům festivalu rozhodnutí o uložení pokuty za rok 2014. Ostatně jako každý rok uděluje nesmyslně vysokou pokutu, a to jen díky mezeře v zákoně. Letos chtějí z Mighty Sounds vymanit půl milionu korun.

Pořadatelé se proti této šílené částce odvolávají a slibují, že letošní 11. ročník, který proběhne 3.-5. července, není nijak ohrožen. Přípravy jsou v plném proudu a line-up se postupně rozrůstá. Organizátoři akce se s neúměrnými pokutami setkávají každý rok od té doby, co se festival přestěhoval z Olší na letiště Čápův Dvůr. Už loni se rozhodli proti tomu bojovat a sepsali petici, kterou podepsalo přes sedmnáct tisíc lidí. Pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně veřejného zdraví prošel Výborem pro zdravotnictví téměř jednohlasně a teď čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou.

Krajská hygienická stanice bohužel tuto chystanou novelu nezohledňuje a drží se současné podoby zákona, která jim dává možnost nepřiměřeně zasahovat do rozhodování obcí o tom, jaké akce na svém území chtějí mít.Pokud by pořadatelé festivalu museli zaplatit veškeré pokuty, které jim byly uděleny, jednalo by se o částku přesahující jeden milion korun, což by akci dostalo do existenčních problémů.

Zdravě smýšlejícího člověka i napadne, že jeden víkend v roce nemůže hluk, který festival způsobuje, ohrozit zdraví. Limity hluku, které jsou stanoveny, jsou navíc naprosto nesplnitelné. Pořadatelé každoročně komunikují s obyvateli v blízkém okolí a prosí je o shovívavost a nabízí jim i kompenzaci ve formě volného vstupu na celou akci. Celý festival a změnu legislativy podpořili nejen fanoušci, ale také hlavní hygienik MUDr. Vladimír Valenta PhD., kterému byla petice s podpisy předána letos v lednu.

V současné době nezbývá než doufat, že novela projde v platnost a pořadatelé nebudou muset zaplatit nesmyslné pokuty. Na škodu by také nebylo, kdyby se Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje nad sebou zamyslela, jak zbytečné komplikace organizátorům způsobují. Nejlepší však bude, když festivalu pomůžete vy, a to tak, že si zakoupíte vstupenku a od třetího července si přijedete užít pořádnou párty na Mighty Sounds!


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.