Osm zlomových událostí skupiny Kabát

Kabát | Zdroj: kabat.cz

Přímo pekelnou rychlostí se nám blíží Po čertech velkej koncert II., kterým kapela Kabát oslaví pětadvacáté výročí. Proto bychom vám rádi přiblížili pár zlomových událostí, které se staly za dobu, co jsou pánové na scéně.

1.

Kapela Kabát původně vznikla již v roce 1983. Jediným stálým členem od této doby je baskytarista Milan Špalek. Dvacet pět let slaví pouze ve složení, které je stálé, tedy od roku 1989. Mimo jiné se na zlomu let 1988 a 1989 ke kapele přidal také frontman skupiny Josef Vojtek.

2.

Rok 1991 byl pro kapelu zlomový asi ze všech nejvíce. Tento rok totiž Kabáti vydali svou první desku, která se jmenuje Má jí motorovou. Do doby než nahrávka vyšla, skupina hrála koncerty převážně v Teplicích a okolí odkud pochází. Po vydání si jí však všiml člověk z vydavatelství Monitor/EMI ČR, který v ní viděl potenciál, a proto jí nabídl exkluzivní smlouvu.

3.

V roce 1994 Kabáti vydávají již svou čtvrtou řadovou desku, která nese název Colorado. Tento nosič je tak úspěšný, že se ho prodalo bez mála sto tisíc kusů.

4.

V roce 2001 kapela oslavila desetileté výročí od vydání první desky. K této příležitosti připravila své první výběrové album, které nese název Suma Sumárum. Již po prvním měsíci, co bylo album v prodeji, si vysloužilo označení platinové. K dnešnímu dni se ho prodalo již neuvěřitelných 128 tisíc kusů.

5.

Rok 2003 přinesl kapele Kabát první turné, které bylo i mimo hranice České republiky. Všechny koncerty byly tento rok na Kabáty po pár dnech uvedení lístků do prodeje beznadějně vyprodané. To však není vše. V roce 2003 totiž skupina vydala CD Dole v dole, které se stalo po třech dnech prodeje trojnásobně platinové! To je opravdový unikát.

6.

2006 – skupina vydává velmi očekávané CD Corrida. Poprvé pod jiným vydavatelem.

7.

V roce 2009 měli Kabáti pouze jedno jediné vystoupení, a to Po čertech velkej koncert, kterým oslavili dvacet let ve stejné sestavě. Koncert se konal v Praze na Vypichu a navštívilo ho přes 60 tisíc lidí!

8.

Roku 2010 kapela vydala své doposud poslední album Banditi di Praga, ke kterému uspořádala doslova megalomanské turné (2011). Zahrála si na obrovském otočném pódiu, jako například Metallica. O koncerty Kabátů je velký zájem, jelikož poslední turné jeli před čtyřmi lety. V největších halách České a Slovenské republiky bývají až na minimum výjimek vyprodané.

 

A co rok 2014? Zapíše se kapele také jako další zlomový? Překonají Kabáti návštěvnický rekord na akci Po čertech velkej koncert II.? To se dozvíme již tuto sobotu 13. září, kdy opět zahrají na pražském Vypichu. No prostě přesně tam, co před pěti lety…


Napište komentář