Palác Akropolis se těší na proto-doom od Uncle Acid & The Deadbeats

Uncle Acid & the Deadbeats | Zdroj: facebook.com/uncleacid

Anglická kapela Uncle Acid & the Deadbeats je ve svém výraze zábavně jedinečná. Zní totiž jako jam praotců tvrdé muziky v obskurním sklepě na přelomu 60. a 70. let, a to jak žánrově, tak zvukově. Uncle Acid ovšem nejsou žádní epigoni, neboť mají dobrou fantazii na riffy i melodie a vnáší do své hudby velký kus sebe. Kapela zahraje již 20. května v pražském Paláci Akropolis a podpoří ji další dvě skupiny.

Cambridgeská skupina Uncle Acid & the Deadbeats patří na špičku psychedelického proto-doomu s rockovými retro vibracemi. Muzikanti mají vypracovaný zvuk, který zní plně a svěže, zároveň ale v dobovém duchu pozdních 60. let. Valivé riffy, skotačivá sóla i důrazný rytmus jsou jedna věc, nezaměnitelný je ale především poněkud androgynní vokál frontmana Kevina Starrse. Hudba kapely má zkrátka šťávu, energii, nápady, psychedelický odér i proto-punkový nihilismus. Skupina tráví celý květen na své tour po Evropě – již 20. května se uskuteční i koncert v Paláci Akropolis na pražském Žižkově.

Čtěte také: Metalový Basinfirefest má kompletní seznam kapel

Uncle Acid do Prahy doprovodí kanadští Blood Ceremony, kteří mají žánrově leccos společného; jejich psychedelie je ovšem blízká okultnímu čarodějnickému stoner rocku s příměsí folku. Největší díl osobitosti ale kapele vtiskla její frontwoman Alia O’Brien, která se kromě zpěvu věnuje i hře na flétnu (čímž může připomenout klasické časy kapely Jethro Tull) a také na varhany. Do třetice se v Akropoli představí švédská kapela Gaupa, která loni sklidila úspěch s novou deskou Myriad. Muzikanti se nachází na podobné žánrové křižovatce mezi doomem, stonerem a psychedelií a rozpoznatelní jsou hlavně díky táhlému, vysokému ženskému vokálu ve stylu zpěvačky Björk. Dohromady půjde jistě o zábavnou kombinaci interpretů, kteří všichni přináší různorodé pojetí zmíněných stylů.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 405 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky