Smutný týden: Během Vánoc umíraly české i světové hvězdy

George Michael | Zdroj: georgemichael.com

Ačkoli se Vánoce tradičně nesou v míru a klidu (pomineme-li předvánoční chaos), ani jim se smrt nevyhýbá a v hudebním světě tím tuplem ne. V posledních dnech vyhasly životy hvězd jak české, tak i světové scény, a ne vždy to bohužel bylo za zrovna příznivých okolností.

Už na Štědrý den nás opustil kytarista a skladatel jedné z nejvlivnějších hard-rockových kapel minulého století, Rick Parfitt. Ten se Status Quo působil už od konce šedesátých let a spolu s Francisem Rossim byl posledním ze členů původní sestavy. Podílel se tak mimo jiné i na tvorbě hitů jako Rockin’ All Over The World či Whatever You Want. Příčinou smrti muže, jenž přežil vedle divokých šedesátých a sedmdesátých let i nejeden infakrt, byla podle jeho manažera infekce po zranění ramene.

Ráno poté obletěla svět zpráva o pádu letadla, v němž spolu s několika novináři a posádkou cestoval i Alexandrovův soubor písní a tanců, u nás známý jako Alexandrovci. Ruský pěvecký a taneční soubor byl na cestě do Sýrie, nedlouho po mezipřistání v Soči však stroj z dosud nezjištěných důvodu spadl do Černého moře. 64 členů pěvecké části sboru při havárii zahynulo. Alexandrovci mají příští rok vyjet na evropské turné během kterého v květnu desetkrát zahrají i u nás, podle dosud zveřejněných zpráv se koncerty navzdory neštěstí rušit nebudou.

25. prosinec byl však tragický i pro západní část hudební scény, z níž v pouhých 53 letech odešla hvězda osmdesátých let, anglický zpěvák George Michael. Proslulý mimo jiné pro hity Last Christmas a Wake Me Up Before You Go-Go zemřel ve spánku na selhání oběhového systému, zdravotní problémy ho však provázely již v dřívějších letech. Jeho poslední album Symphonica se v Británii vyšplhalo na 7. příčku v žebříčku sólových interpretů, největší úspěch ale zaznamenalo už jeho debutové Faith, za které získal i prestižní cenu Grammy.

S dneškem se pak dostala do médií i zpráva o úmrtí českého hudebníka Jiřího Smetany, známého jako autora textu legendární skladby Slunečný hrob. Vedle textaření působil i jako hudební producent a na konci sedmdesátých let minulého století se stal dramaturgem pařížského klubu Gibus. Pod jeho křídly se proslavily mimo jiné i kapely The Police či The Clash, z naší scény ukázal světu romskou kapelu Kale a byl manažerem zpěvačky Věry Bílé.

Zanedlouho nás také čeká první výročí úmrtí frontmana jedné z nejdůležitějších kapel metalové scény 20. století, Lemmyho Kilmistera. Frontman světoznámých Motörhead podlehl 28. prosince 2015 agresivní formě rakoviny, stalo se tak pouze několik měsíců od vydání jejich posledního alba Bad Magic a pouhé dva týdny od odehrání koncertu v Berlíně, jenž se naneštěstí pro britskou legendu ukázal jako poslední. Lemmymu bylo čerstvě 70 let a letos by 24. prosince oslavil další narozeniny.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 300 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.